Nejstarší dopravní prostředek. Aby po dlouhé túře nohy nebolely

Nohy bývají v létě poměrně vytíženým dopravním prostředkem hlavně pro ty, kteří před sluněním na pláži dávají přednost pěším túrám. Aby vás nožky nezradily, je nutné jim věnovat náležitou péči.

Základem jsou pohodlné boty

Než se vydáte na dlouhou túru, pořiďte si vhodné boty a prošlápněte je, aby vám v terénu nepůsobily problémy. Na náročnější túru připravte i celé tělo, tedy choďte co nejvíce pěšky a snažte se pravidelně plavat.

Na delší túru si připravte pohodlné boty a ponožky, které sají pot. Příliš vlhké nohy jsou živnou půdou pro plísně a bakterie. Máte-li sklony k pocení nohou, vyhněte se neprodyšné obuvi z umělých materiálů a po túře se přezujte ze sportovních bot do sandálů nebo do bot kožených. Nohy, který mají sklon k pocení, si dejte každý večer do vody, do které přidáte lžíci kuchyňské soli. Po koupeli nohy vytřete dosucha.

Tip na výlet: Přes Teplou Vltavu až do Kvildy

Jak ošetřit puchýře

Jestliže se vám na nohou dělají puchýře, namažte si citlivá místa jelením lojem nebo balzámem. Vyplatí se promazat paty a měkké části plosky pod příčnou klenbou a nad prsty. Do bot můžete vlepit měkké ochranné náplasti. Zarudlá a bolestivá místa, na nichž se mohou tvořit puchýře, preventivně překryjte ochranným polštářkem na puchýře. Jestliže i přes všechnu péči puchýře naskočí, postiženou oblast vydezinfikujte a puchýř propíchněte sterilní jehlou. Kůžičku nikdy nestrhávejte, ale vydezinfikujte a přikryjte sterilní gázou nebo speciální náplastí.

Pitný režim

Nejste-li na náročnou aktivitu zvyklí, můžete trpět křečemi. Bývá to způsobeno tím, že svaly nedostávají dost kyslíku, protože tělo je dehydratováno nadměrným pocením. Za hodinu chůze může člověk vypotit až půl litru tekutiny. Na túře je důležité hodně pít. Můžete vypít až čtyři litry denně, nejlépe neslazenou minerálku po doušcích zhruba každých dvacet minut. Přepadnou-li vás na túře křeče, odpočiňte si a nohy promasírujte.

Pitný režim nemusí být nudou. Vyzkoušejte netradiční nealkodrinky

Jak ošetřit drobné zranění

Při chůzi nezatěžujete jen svaly, ale také šlachy. Nejvíce trpí Achillova šlacha a šlachy na spodní straně nožní klenby. Jestliže je šlacha pouze natažená, přikládejte na ni během dvou dnů ledové obklady. Nohy by měly zůstat v klidu a mírně zvednuté.

Větší problém představuje podvrtnutí kotníku. Při tomto zranění by měla noha zůstat v klidu dva až pět dnů. První den přikládejte led v igelitovém sáčku (můžete jej nahradit mraženou zeleninou) každou hodinu na 15 minut, než otok začne ustupovat. Další dny stačí vlhký obklad, vstřebatelně mastit a nakonec elastická bandáž.

Úleva po túře

Po dlouhém pochodu si zujte boty a nohy ponořte do umyvadla s vodou. Omyjte je mýdlem a promasírujte drsnější houbou nebo kartáčkem. Krouživými pohyby postupujte po celém chodidle od paty ke konečkům prstů. Nakonec nohy osušte a vmasírujte hydratační krém. Nohy také osvěžíte, když je osprchujete studenou vodou od zdola nahoru.

Co se skrývá v koši. Hurá na piknik

Dnes, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Dnes, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Dnes, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Dnes, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Dnes, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 16:50
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
Včera, 14:30
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
Včera, 12:15
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
Včera, 10:00
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
Včera, 08:02
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama