Nejvšestrannější génius Benjamin Franklin. Jeho život může sloužit jako učebnicový příklad, jak jej prožít co nejlépe

5.9.2019
Lukáš Mucha

„Čas jsou peníze.“

Franklinova podnikatelská dráha, to byl klasický příběh o tom, jak se stal z chudáka boháč. Jeho rodiče v Bostonu zámožní nebyli a v mládí ve Filadelfii byl prakticky bez peněz. Když však překročil čtyřicítku, dařilo se mu dobře díky prosperující tiskárně, vlastním novinám a další podnikatelské činnosti. Ve volném čase mezitím studoval vědu a učil se čtyři cizí jazyky.

Jako vědec se nejvíc proslavil základním výzkumem zaměřeným na elektřinu a osvětlení. Také vynalezl několik velmi užitečných věcí, jako třeba Franklinova kamna, bifokální skla do brýlí a bleskosvod. Poslední dva vynálezy se široce používají dodnes.

Geniální chemik Lavoisier. Tvrdě pracoval pro Francii, která se mu odvděčila gilotinou

„Polopravda je často velká lež.“

Své literární úsilí začal jako úspěšný novinář. Zanedlouho publikoval Poor Richard’s Almanac (Almanach chudého Richarda). V něm se projevoval jeho neobyčejný talent na bystré poučky. Málokterý spisovatel nám zanechal tolik používaných rčení. V pozdějších letech napsal vlastní životopis, jeden z nejslavnějších, jaké kdy byly napsány. Dodnes je oblíbenou četbou.

„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“

V politice měl Franklin úspěch jako vysoký úředník (byl ministrem pošt v koloniích a v té době poštovní služba vykazovala zisk), jako zákonodárce (několikrát byl zvolen do pensylvánského zákonodárného sboru) a jako diplomat (v závažném období americké historie byl velmi populárním a úspěšným velvyslancem ve Francii). Mimo to byl jedním ze signatářů americké Deklarace nezávislosti a později členem ústavodárného shromáždění.

Ruský vynálezce Kulibin, nedoceněný génius. Sestrojil cokoliv, mechanického slona i šlapací tříkolku

„Ti, kteří by se vzdali základní svobody, aby získali trochu dočasné bezpečnosti, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost.“

Rámec všech těchto oborů do určité míry přesahuje jeho pátá „kariéra“ – podněcovatele vlastenectví a veřejné angažovanosti a organizátora. Byl například jedním ze zakladatelů první nemocnice ve Filadelfii. Pomáhal organizovat první hasičské sbory v koloniích a prosadil vytvoření městské policie. Také zorganizoval veřejnou knihovnu a vědeckou společnost, v obou případech jako první v koloniích.

Když se genialita snoubí s elegancí. 5 zajímavostí o Leonardu Da Vinci

„Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna, a to platí o všem v životě.“

Jako my všichni měl Franklin starosti a prožil bolestné zklamání. Nicméně jeho život slouží jako pozoruhodný příklad, jak ho strávit co nejlépe – snad nejvýraznější příklad v historii. Po většinu z osmdesáti čtyř let se těšil dobrému zdraví. Pobyt na zemi měl dlouhý, vzrušující, užitečný, rozmanitý a vcelku šťastný.

„V tomto světě není nic jistého – kromě smrti a daní.“

Zdroj: Michael H. Hart (100 nejvlivnějších osobností dějin, 2003)Nepřehlédněte