• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nový územní plán Brna měl být priorita. Teď rozbíjí koalici

  20.6.2022
  Jan Štoll

  Ačkoliv měl být nový územní plán města jedním z hlavních cílů koalice brněnského magistrátu ve složení ODS, Piráti, KDU-ČSL a ČSSD, hrozí jeho neschválení. Výhrady k němu má také opozice i městské části.

  „Vytvoření nového územního plánu je jeden z hlavních cílů, které jsme si stanovili. Intenzivně se této záležitosti věnujeme a po společných jednání s Odborem územního rozvoje a Kanceláří architekta města Brna máme připravený harmonogram jeho příprav. Díky tomu a práci všech, kteří se na tomto podílejí, věřím, že se nám to do roku 2022 podaří splnit,“ uvedla v roce 2019 primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). Z původní koaliční jednoty, zbylo tři měsíce před volbami pouhé torzo. „Musím bohužel konstatovat, že v tuto chvíli nebyly všechny naše pochybnosti rozptýleny, takže prozatím jsme neučinili definitivní závěr a čekáme na výsledky dalších jednání,“ říká primátorka Vaňková v roce 2022.

  Problém s pozemky

  Aktuální problém, který musí vedení města řešit, je podmínka využití pozemků získaných bezplatně od státu, které jsou v plánu zakreslené jako rozvojové plochy. Podle náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) není jisté, jestli se problém vyřeší v nejbližších dnech, nebo bude potřeba i několik měsíců. Pro náměstka Jiřího Olivu (ČSSD) je to zásadní problém. „Je nejprve nutno vyřešit, aby město nemuselo vracet pozemky, které získalo bezúplatně od státu a které byly městu vydány s podmínkou, že tam nedojde ke změně územního plánu. Chceme, aby bylo garantováno, že město o ty klíčové pozemky nepřijde,“ uvedl Oliva. Podle něj jde zatím o devět hektarů, není ale vyloučeno, že půjde o větší plochu. Náměstek Tomáš Koláčný (Piráti) už dříve uvedl, že pokud by měl mít dokument vady, které by ho zpochybnily, schválení návrhu by se odložilo do příštího volebního období. Územní plán tak z koalice hájí jen lidovci. „Žádný návrh územního plánu není dokonalý, a tak k tomu přistupuji i já. Po jeho vydání rozhodně budou nutné další změny a úpravy, to prostě tak je. Když si ale položím na misku vah vydat ten územní plán, nebo jej teď nevydat, tak pořád ta první miska vah je pro mne víc,“ řekl Hladík.

  Amatérský návrh

  Opoziční hnutí ANO považuje návrh územního plánu za amatérský. Mezi největší neduhy podle něj patří naprosto neodpovídající míra zahušťování zástavby, možnost zastavění zelených ploch včetně vnitrobloků a chybějící regule pro bytovou výstavbu v lokalitách individuálního bydlení. „Jsme přesvědčeni, že takto předložený návrh územního plánu nemůže být schválen. Není náhoda, že se sešly tisíce připomínek a de facto jediná skupina osob, která k tématu mlčí, jsou developeři, kteří si naopak mnou ruce. Brno a jeho obyvatelé ale nejsou na míru zahuštění, kterou by schválení odstartovalo, absolutně připraveni,“ říká René Černý, lídr hnutí ANO v Brně. Dodává příklad možného jednání z Řečkovic – městské části, kde je místostarostou. „Umožňuje majitelům domů v řadovkách si bez jakýchkoliv regulí například koupit dva rodinné domy vedle sebe, zbourat je a uprostřed řadovky postavit několikapatrový dům s desítkami bytových jednotek. To zkrátka není možné, v návrhu absolutně chybí jakákoliv regulace,“ popisuje Černý.

  Ředitel kandidát

  Politické rivaly nenechává chladnými ani kandidatura ředitele Kanceláře architekta města Brna Michala Sedláčka. „V této době nesmí být pochyb, že celý KAM je politicky neutrální a nezávislá instituce. Namísto toho dochází k otevřené politizaci kanceláře. Tato situace hrozí další politizací a tím i krachem projednávání nového územního plánu,“ uvedl Robert Kotzian, lídr Brno Plus a Svobodní. „To je pro nás doslova neuvěřitelná věc. Z našeho pohledu by autor tak velkého projektu, kterým územní plán města Brna s určitostí je, měl být naprosto nestranný. Nesmí být ovlivnitelný,“ reaguje Černý.

  Městské části proti

  Starostům městských částí vadí především to, že územní plán podle nich umožňuje výstavbu ve stabilizovaných plochách. Typicky jde o paneláková sídliště a vnitrobloky. „Na sídlištích už jsou teď problémy s dopravou a parkováním a místo aby územní plán tyto problémy řešil, jen je prohlubuje. S dalším zastavováním zeleně se zhoršuje životní prostředí pro současné obyvatele,“ řekl starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD), který je jedním z hlavních kritiků. Zmínil například, že arboretum přírodovědecké fakulty v ulici Veveří je v územním plánu vymezené ve stavebních plochách. „Stačí, aby si na univerzitě někdo řekl, že arboretum zruší a prodá pozemek developerovi a mohlo by se tam stavět,“ řekl Štefan. Starostka Králova Pole Karin Karasová (ANO) soudí, že územní plán umožňuje výstavbu bydlení, na které není připravená infrastruktura. Už dnes je velmi komplikované projet městem často i mimo dopravní špičku, nedostává se míst v mateřských, základních a středních školách. A s dalším přílivem obyvatel a pomalou výstavbou infrastrukturních staveb se budou podle Karasové problémy prohlubovat. „Podstatně se tak zhorší kvalita života Brňanů,“ řekla. Vadí jim plochy, kde podle nového územního plánu hrozí další výstavba a vyšší hustota obydlení. Jde například o severní část Lesné, severozápad líšeňského sídliště, okolí Lužánek, vnitrobloky mezi Veveřím a Grohovou či mezi Provazníkovou a Merhautovou. Zastavět by se mohla také sportovní hřiště na Srbské za Slovanským náměstím.

  Jan Štoll/ČTK  Nepřehlédněte