• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Očistná kůra. Poradna doktorky Skulínkové

  13.4.2024
  Kristina Skulínková

  V dnešním závěrečném dílu o celkové očistě se zaměříme na odlehčení naší zahlcené mysli a nakonec na pár dobrých pomocníků z lůna přírody.

  Detox hlavy
  Na úrovni mysli si můžete zkusit velmi účinný půst – informační půst! Nezahlcujte se tolika „nezbytnými“ informacemi, které se na nás valí ze všech stran. Takže to může vypadat tak, že když ráno vstanete, nechte ještě chvíli spát svůj telefon, rádio i televizi. Zkrátka si dejte malý informační detox.

  Zkuste se po několik odlehčovacích týdnů zaměřovat na příjemné věci, které vás potkávají, a nevěnovat tolik pozornosti a úzkosti nevyhnutelným nepříjemnostem. Možná se vám i povede dát si pauzu od lidí, kteří vás vysávají. Vychutnávejte si přítomnost, prožívejte vděčnost.

  Bylinky

  Chtěla bych zůstat u té jednoduchosti, proto vám doporučím jen několik málo bylinných pomocníků, které si můžete pořídit jako průvodce při svém odlehčovacím období. Jsou velmi běžné, dobře snášené, a jistě je znáte. Soupis jejich účinků by byl příliš dlouhý, ale jistě si ho dokážete z důvěryhodných zdrojů vyhledat :).

  Ostropestřec

  Král zdravých jater. Nejčastěji se používají jeho semena – čajovou lžičku semen rozdrťte a zapijte sklenicí vody. Nebo ze stejného množství rozdrcených semen připravte čaj – přelijte je 250 ml vroucí vody a nechte louhovat asi 20 minut. Osladit si čaj můžete medem – ostropestřec je pořádně hořký. Užívat můžete až 3 x denně.

  Pampeliška

  Multifunkční bylinka. Můžete použít její listy do salátu, její stonky chroupat jen tak (5 až 10 denně), nebo si připravit čaj z jejího kořene – nadrobno nasekejte čajovou lžičku, přelijte 250 ml studené vody, nechte přes noc louhovat a ráno ohřejte a pijte.

  Kopřiva

  Naše česká oblíbená klasika. Máte-li možnost, vyrazte na jaře do přírody a natrhejte si čerstvou kopřivu na očistný čaj! Hrstku na jeden šálek nechte louhovat zhruba 10 minut, potom přeceďte. Pijte 1 až 2 šálky denně.

  Ptačinec žabinec

  Pod tímto podivným názvem se skrývá velmi účinná rostlinka. Na zahrádce nebo volně v přírodě na jaře najdete hustý zelený koberec ptačince žabince. Jeho nať si můžete přidat třeba do salátu, do smoothie, nebo z ní připravit čaj – hrstku přelijte 250 ml horké vody a nechte louhovat pět minut. Jeden šálek denně stačí.

  Zázračné potraviny

  Jaro přímo vybízí ke konzumaci všeho čerstvého, zeleného, klíčícího. Otepluje se a my si tak můžeme s chutí dopřát více syrových potravin. Obejděte zahrádku nebo vyrazte na farmářské trhy a pořiďte si trochu toho zeleného jarního zdraví. Není potřeba hledat takzvané superpotraviny, však u nás máme superpotravin dost. Vlastně vše, co je čerstvé a s láskou snězené.

  Co si odnést?

  Myšlenka, kterou bychom si měli odnést, je jistě ta, abychom se zbytečně neotravovali, abychom se následně nemuseli opravovat! Vyhýbejme se tedy jedům a zbytečným přísadám v tom, co vkládáme do úst, co si mažeme na tělo, i v tom, co si pouštíme do uší a do hlavy a čemu věnujeme pozornost.

  Zdroj: autorský text  Nepřehlédněte