Dobrovolné a plánované vystavení se chladu může být pro náš organismus velmi přínosné. Díky správně prováděnému postupnému otužování můžeme zlepšit svou obranyschopnost, snížit nemocnost a díky produkci dopaminu si dokonce navodit radostné pocity.
Tělo si na chlad postupně zvykne a imunita našeho organismu se zlepší. Je to jako když fyzicky trénujeme – tělo se adaptuje. Otužování také pomáhá stabilizovat krevní tlak, zlepšuje funkci srdce, cév i lymfatického systému, snižuje zánětlivé procesy v těle, zlepšuje metabolismus, regeneraci i koncentraci, napomáhá lepšímu spánku a zvyšuje naši životní energii. Důležitá je samozřejmě postupnost, přiměřenost a pravidelnost otužování.
Otužování vzduchem
Otužovat se můžeme různými způsoby. Asi nejsnadnější a nejméně náročné je snažit se doma postupně mírně snižovat teplotu vytápění. Ne že bychom měli trávit chladné dny v domácí lednici, ale jistě nemusíme vytápět na saunovou teplotu a doma chodit v kraťasech. I když odkládání některých vrstev svršků je další možností, jak postupně zvyšovat svou odolnost proti chladu – v chladnějším počasí zkuste vyrazit ven ne „navlečení jako pumpa“, ale jednu vrstvu uberte a zahřejte se třeba pohybem.
Otužování vodou
Další velmi dostupná metoda otužování je studená sprcha. Zkuste na závěr ranního sprchování chladnou vodu – nejdřív spíše jen vlažnou, a teplotu můžete postupně snižovat. Začněte klidně jen pár desítkami vteřin, a postupně se třeba dostanete i na pár minutek. Začít můžete i jen otužováním částí těla, třeba končetin, a až postupně otužovat celé tělo. Kromě sprchy můžete využít vodní toky a plochy, které máte poblíž. Copak v létě – to se do nich skáče snadno. Ale zkuste se v nich koupat i po letní sezóně – voda se bude postupně ochlazovat a vy se budete postupně otužovat.
Natočit si doma studenou vanu nebo se naložit do ledového sudu už je vyšší liga, ale nemusíme to přehánět a hrát si na Wima Hofa, i méně extrémní otužování nám je ku prospěchu. Po koupeli v chladné vodě je dobré udělat si pár snadných zahřívacích cviků a teple se obléknout, dát si teplý nápoj. Do metod otužování také můžeme počítat saunování – kdy po pobytu v horku přichází ochlazovací fáze studenou sprchou nebo ponořením do ledové vody.
Kdy se chladu vyvarovat?
S působením chladu nezačínáme ani nepokračujeme v celkem pochopitelných situacích, jako je akutní infekční choroba, horečka, bolavá záda, těhotenství a počáteční dny menstruace, a také při těžším onemocnění kardiovaskulárního aparátu jako je například špatně kontrolovaný vysoký krevní tlak. Pokud si nejste jisti, zda je otužování pro vás vhodné, zkonzultujte to se svým lékařem. Při otužování nezapomeňte poslouchat své tělo – a věřte mu, pokud hlásí, že něco není v pořádku. Jsou různé situace a někdy nemusí tělo zvládat i to, co jinak zvládá běžně.
Takže chladem ku zdraví!
Zdroj: autorský text