10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Přehmat obchodníka s vínem. Joachim von Ribbentrop se slepé oddanosti vůči Hitlerovi nezbavil ani během Norimberského procesu

Norimberský tribunál. Po válečném pekle postavily vítězné mocnosti 21 německých viníků před mezinárodní soud za zločiny proti míru a proti lidskosti. Stanul mezi nimi i muž, který po řadu let hájil nacistický stát na mezinárodním kolbišti, Joachim von Ribbentrop.

Cesta obchodníka s vínem mezi německou smetánku

Chlubil se, že většina jeho předků byli vojáci či právníci. Sám se stal v první řadě světákem, a to již od dětství. Žil ve Švýcarsku, v Anglii i Kanadě. I když hrál skvěle na housle, zabýval se sportem a lákala ho novinařina, přednost dal obchodu. A uniformě. Hned po začátku první světové války se vrátil do Německa a nastoupil jako dobrovolník do armády.

Po válce se vrhnul do obchodu, prodával víno a šampaňské. Brzy se na něj usmálo štěstí – nejprve ho adoptovala vzdálená příbuzná a on získal šlechtický predikát. A nedlouho poté se oženil s dcerou „koňakového krále“ Heckella. Cesta mezi německou smetánku se mu otevřela.

Symbol nacismu byl pokořen. Spravedlnost ho dostihla v Norimberku

Hitlerův poradce

V roce 1933 ho jeho přítel z války seznámil s Hitlerem a Ribbentropův život dostal rázem nový směr. Vstoupil do NSDAP i do řad Gestapa (Himmler mu osobně odevzdal symbol divize Smrtihlav – prsten a dýku), ale především se snažil přesvědčit Hitlera, že skvěle rozumí mezinárodní politice. A kupodivu se mu to podařilo. Stal se Hitlerovým poradcem a mimořádným velvyslancem se zvláštním posláním. A když zajistil mezinárodní souhlas s připojením Rakouska k Říši (Anšlus), dostal od Hitlera za odměnu křeslo říšského ministra zahraničních věcí.

Náhodný terč Hitlerovy zvůle. Marinus van der Lubbe ve zmanipulovaném procesu se žháři Říšského sněmu

Pád říšského ministra zahraničí

Užíval si života. Vlastnil zámky v Německu, Rakousku i na Slovensku, jezdil na hony a choval koně. Ale hlavní vavříny sbíral na mezinárodním poli. V Mnichově získal od evropských mocností souhlas s likvidací Československa, s hrabětem Cianem zařídil „Ocelový pakt“. Ale husarský kousek předvedl až v létě 1939. V Moskvě uzavřel tajnou smlouvu s Molotovem, která znamenala likvidaci Polska a začátek další světové války. Přestože měl na jejím rozpoutání obrovský podíl, během samotné války jeho vliv v Třetí říši pochopitelně klesal – přišla doba Jestřábů. A když Hitler ve své závěti jmenoval novou vládu, na Ribbentropa už místo nezbylo. Na rozdíl od lavice obžalovaných.

Poslední veřejná poprava v Československu. Kat českého národa neunikl oprátce

Poslední cesta do pekla

V květnu utekl do Hamburku, kde si najal pokoj v nenápadném domě. Ale nakonec ho prozradil přítelův syn, zatkli jej a odvezli k norimberskému soudu jako jednoho z hlavních viníků hitlerovského běsnění. Ribbentropova obhajoba působila stejně směšně jako u ostatních nacistických pohlavárů. Byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby a odsouzen k smrti oběšením. Když zamítli i jeho žádost o milost, musel se třiapadesátiletý muž vydat na svou poslední cestu.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Před 1 hodinou
André Paul Guillaume Gide (22. 11. 1869 - 19. 2. 1951) dostal Nobelovu cenu za...
Před 3 hodinami
Společným jmenovatelem snoubení sýrů a vín je jejich častá podobnost v chuti a aroma. Ale...
Před 3 hodinami
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Dnes, 14:00
Veliký skladatel Johann Sebastian Bach jako první úspěšně zkombinoval odlišné národní hudební styly, které existovaly...
Dnes, 11:30
Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende...
Dnes, 10:00
Přezdívalo se mu Černovous a v době své největší slávy velel ne jedné lodi, ale hned...
Dnes, 09:32
Přes jeho veškerou nezávislost ho můžeme označit za vynikajícího impresionistu a později expresionistu.
Dnes, 08:36
Dospěl podle svých slov do věku, kdy píše knihy a přebírá ocenění za celoživotní dílo....
Dnes, 08:00
Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a...
Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Reklama