25℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Poslední veřejná poprava v Československu. Kat českého národa neunikl oprátce

V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál za všemi brutálními útoky proti českému lidu – počínaje stanným právem a vypálením Lidic či Ležáků a konče zbytečnými popravami na konci války v Terezíně. Není divu, že Češi dychtili po pomstě.

Reklama

Kariéra nacistického pohlavára

K. H. Frank začínal kariéru jako knihkupec v „německých“ Karlových Varech. Ale lákala ho politika. V roce 1935 se stal v barvách Henleinovy sudetoněmecké strany poslancem československého parlamentu. A o dva roky později už Henleinovým zástupcem a rovněž organizátorem sudetoněmeckých polovojenských oddílů, které hrály významnou roli v provokacích proti státní moci. Proto na něj vláda v září 1938 vydala zatykač. Ale Mnichov zamíchal kartami a Frank se brzy do Prahy vrátil. Jako politický vítěz.

Vášnivý sběratel krásných knih a proslulý prvorepublikový právník. Jako obhájce K. H. Franka pocítil na vlastní kůži nenávist okolí

Po rozbití Československa a vyhlášení Protektorátu se stal jedním z nejdůležitějších nacistických pohlavárů v podrobené zemi. Přestože nikdy nedosáhl tolik vysněného úřadu Říšského protektora, v druhé polovině války měl téměř neomezenou moc a byl hlavním strůjcem německého teroru.

Frankův postoj k Čechům zůstal stejný: Potřebují neustálou policejní kontrolu. „Kdo není s námi, je proti nám. Kdo je proti nám, bude rozdrcen. Budeme jednat nejostřejšími prostředky,“ prohlásil už koncem roku 1939. A protože měl jako sekretář Protektora a později státní ministr pod dohledem policejní dozor nad Protektorátem (jako Obergruppenführer SS), dařilo se mu jeho sliby úspěšně plnit.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Kat českého národa

Frank měl na svědomí akci proti vysokoškolákům, likvidoval legionáře i sokoly. Kritizoval von Neuratha za přílišnou ohleduplnost a do noty si kápnul až s Heydrichem, který mu de facto předal přímou moc nad Protektorátem. A když říšského protektora Heydricha odpravilo komando českých parašutistů, byl to právě Frank, kdo rozpoutal zběsilý krvavý teror. Během stanného práva dal zatknout tisíce lidí a většinu z nich nechal bezprostředně zastřelit. Mezi jeho zločiny patřila i brutální likvidace obcí Lidic a Ležáků. Tehdy si vysloužil přezdívku „kat českého národa“.

Poslední velkou vlnu brutality rozpoutal v konečné fázi války. Poprava čekala například na každého, kdo se pokusil přejít na Slovensko k povstalcům. Navíc rozkázal, aby každý oběšený zůstal v oprátce viset dva dny. Mezi jeho poslední kruté činy patřil rozkaz zastřelit šest desítek významných vězňů Malé terezínské pevnosti jen pár dnů před ukončením války.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Spravedlivý trest pro bestii

Ale to už se blížil i Frankův konec. Ještě se mu 9. května 1945 podařilo přejít k Američanům, avšak v Rokycanech byl zatčen a Američany předán Československu, kde jej postavili před soud. Verdikt nemohl být jiný než smrt. Ve vypjaté době však soudci sáhli k středověkým metodám: poprava oběšením na dvoře pankrácké věznice měla být veřejná. 22. května 1946 už tyran se skleněným okem visel v oprátce, a to po celou hodinu, aby se všech 5 tisíc přihlížejících mohlo dostatečně nasytit odplaty. Jednalo se o poslední veřejnou popravu na území Československa.

 

Před 53 minutami
Hlad. Pocit vyvolaný nedostatkem potravy, jenž v lehčí formě zažil každý z nás. Pojďme se...
Včera, 20:33
Neznámý pachatel se v odpoledních hodinách mezi 17. a 18. srpnem v Kutné Hoře vloupal...
Včera, 17:30
Článek o takovém člověku (?) se ani psát nechce, ale je to nutné. Lidská paměť...
Včera, 16:00
Hannibala nejvíce proslavilo převedení kartaginské armády včetně válečných slonů přes Alpy, aby mohl napadnout Řím...
Včera, 14:31
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
Včera, 14:00
Už jste někdy slyšeli, jak zvoní všechny pražské zvony najednou? Jsou to velmi vzácné okamžiky...
Včera, 13:34
Karlova Studánka je moderní lázeňské městečko uprostřed krásné jesenické přírody. První zmínky o léčivých pramenech...
Včera, 11:30
Příliš času online může vést k duševním nemocem. K tomuto výsledku došla studie, o jejíchž...
Včera, 10:00
Hlavně a především se nechtěl vzdát „svého“ Slezska ve prospěch polského krále, a to ani,...
Vojmír Srdečný v roce 2011
Včera, 08:31
Každoročně, i ve svých 98 letech, stál Vojmír Srdečný před Hlávkovou kolejí a popisoval události...
Reklama