• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Proč detox? Poradna doktorky Skulínkové

  30.3.2024
  Kristina Skulínková

  O nutnosti detoxikace slyšíme v dnešní době prakticky všude a vždy, ale přeci jen nejvíce na jaře. Na tento fenomén jsou různé názory – zda něco takového vůbec provozovat a případně jak. Dnes se nad tím tedy krátce a prakticky zamyslíme a v dalších dílech budeme pokračovat.

  Existují hlasy, že pokud nešňupete kokain nebo si nepícháte heroin, tak se přece neintoxikujete, a je tedy hloupost zabývat se nějakou detoxikací. Inu, názorů je hodně. Stejně jako pohledů na to, co je vlastně droga nebo jed. On třeba takový alkohol je, řekla bych, dostatečným jedem…

  Toxin

  Kdybychom chtěli slovíčkařit, tak pojem toxin znamená určitý jed především
  bílkovinné povahy produkovaný živým organismem. Ve smyslu širším v rámci tématu detoxikace se ale mluví o nejrůznějších zplodinách, jedech a substancích, které nějakým způsobem zhoršují fungování našeho organismu, a tyto látky nemusí být přímo chemicky klasifikovány jako toxiny. Používejme tedy slovo toxin, ale chápejme ho široce jako něco, co nás zatěžuje a co zhoršuje fungování našeho organismu na úrovni jak fyzické, tak psychické.

  Jistě se shodneme na tom, že do sebe dostáváme spoustu nedobrých látek – ať už z jídla a jeho nesprávné úpravy, vody, vzduchu, kosmetiky, léků, stavebních materiálů a kdoví odkud ještě. Pokud bychom to vzali extrémně, asi by nás spíš mohlo překvapovat, jak v takovém prostředí plném nepřátelských substancí vůbec můžeme existovat! Jak to, že jsme vůbec naživu? On ale lidský organismus je schránka neuvěřitelná a zázračná a dokáže se vypořádat s velkou náloží škodlivin i stresů. Nicméně tato jeho schopnost není nevyčerpatelná.

  Z východu na západ

  Zajímavé je, že tisíce let staré diagnosticky-léčebné systémy, jako je například ájurvéda, velmi často mluví přesně o tématu detoxikace, očisty. Jistě znáte slovo prána, vyjadřující životní sílu, no a jejím opakem je v ájurvédě takzvaná ama – což by se dalo použít ve smyslu toxin.

  Dle ájurvédy vznikají zplodiny metabolismu z různých příčin – převážně z toho, co jíme, jak to jíme a kdy to jíme. Nevhodná skladba potravy, snězená ve spěchu a stresu nebo na noc, kdy už organismus není příliš fit ke trávení – to jsou příklady, jak se v těle vytváří látky, jejichž vlivem se následně necítíme dobře.

  Velmi nás samozřejmě ovlivňuje také čistota našeho prostředí – co dýcháme, kde žijeme, jaká je kvalita půdy, vody… A zajímavé je, že ájurvéda hovoří i o takzvané mentální amě – neboli mentálním jedu. Strach, úzkost, stres, hněv, všechny negativní emoce působí negativně i na naše tělo a svým způsobem ho „otravují“.

  Ona i ta naše věda jasně prokazuje souvislosti mezi stavem naší psychiky a fungováním těla. Mozek a tělo spolu velmi čile komunikují prostřednictvím nejrůznějších látek, hormonů a neurotransmiterů, a některé z nich vskutku negativně ovlivňují funkci našeho organismu i na úrovni fyzické.

  Takže to opravdu vypadá, že by si naše tělo a mysl zjevně zasloužily občasné odlehčení, a příště se podíváme blíže na to, jak to nedělat a jak to dělat.

  Zdroj: Autorský text  Nepřehlédněte