Čelákovice u Prahy plánují postavit cyklověž

Řada měst ve Středočeském kraji plánuje postavit do konce roku parkovací věže pro kola. Půjdou tak ve stopách například Lysé nad Labem na Nymbursku, která cyklověž otevřela loni na začátku prosince a překonala 10.000 použití.

Věž v Lysé, která v polovině července překonala 10.000 uložených kol, je v šestou cyklověží v České republice. „První však v dosažení desetitisícího návštěvníka v tak krátké době,“ řekla ČTK Jana Křížová z městského úřadu Lysá nad Labem. Za úschovu lidé zaplatí pět korun za den, držitelé In-karty Českých drah mají úschovu kola ve věži zdarma.

Náklady na stavbu věže pro více než 100 kol dosáhly zhruba 11,5 milionu korun, značná část peněz podle ní šla na potřebnou elektroniku. S financováním pomohly městu dotace od EU a Středočeského kraje, které celkem pokryly 95 procent. Město tak za stavbu zaplatilo zhruba 600.000 korun.

Lysá využívá cyklověž také jako informační stojan. Jsou na ní velkoformátové fotografie, důležité informace či mapa města.

Podobnou věž v současné době staví Poděbrady na Nymbursku. Věž by měla být dokončena do konce srpna, zahájení provozu se plánuje na 1. září.

Parkovací věž pro kola postaví také Kolín, který v červnu získal na stavbu dotaci. Náklady se odhadují na 13,2 milionu korun, dotace z EU dosáhne 11,7 milionu korun a 500.000 zaplatí Středočeský kraj. Za cyklověž pro více než 100 kol tak Kolín zaplatí ze svého rozpočtu zhruba milion korun. Hotová by měla být do konce roku.

Kolín chce parkovací věž pro kola postavit v rámci rekonstrukce autobusového nádraží, která začala loni a letos nejpozději do konce roku skončí. Cyklověž plánují postavit také Čelákovice u Prahy.

Dnes, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
Shotokan
15.9.2020
Klub japonského karate Shotokan oslaví v listopadu třicet let od svého vzniku. Neratovický občan Pavel...
Příjezd Šlechtičny do Úval
14.9.2020
V Úvalech se v sobotu 12. října uskutečnily oslavy železnice, které organizoval Klub přátel historie...
9.9.2020
Na svém kontě má desítku knih mapujících historii pražských Čakovic či Třeboradic, ale i okolních...
8.9.2020
Cukrovarnický průmysl patřil k tradičnímu životu nejen v pražských Čakovicích. Kdo však byli ti, kteří...
7.9.2020
Sebevražd loni v ČR meziročně ubylo o desetinu, při pandemii covid-19 může jejich počet narůst,...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
Reklama