Skandální tanečnice málem zničila Bavorsko. Prostě už byla taková

17.1.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Když jí byly dva roky, odcestovala spolu s rodiči do Indie, kde krátce po příjezdu její otec Edward Gilbert zemřel na choleru. Její matka, Elizabeth Oliverová, které bylo tehdy 19 let, se následujícího roku provdala za poručíka Patricka Craigiea. Nevlastní otec se s mladou Elizou rychle spřátelil, ale těžko snášel její rozmazlenost. Nakonec bylo rozhodnuto, že Eliza pocestuje zpět do Británie, nakonec i proto, aby tam získala řádné vzdělání. V Británii ji do domácnosti přijal Craigieův otec a „podivná, nezvyklá Indka“ se rychle stala známou svými skopičinami. Při jedné příležitosti například nastrkala během bohoslužby do paruky staršího muže květiny, jindy zase běžela nahá ulicemi.

Dáma s kaméliemi existovala a svůj krátký život prožila naplno

V deseti letech Eliza putovala k další příbuzné, Catherine Raeové, která provozovala internátní školu. Tam Eliza vydržela jen rok, opět plný různých lumpáren. Potom přešla do školy v Camden Place, aby získala vyšší vzdělání. To se jí podařilo částečně, protože roku 1837 ve svých šestnácti letech utekla s poručíkem Thomas Jamesem a provdala se za něho. O pět let později již žili odděleně v indické Kalkatě, kdy se z Elizy stala profesionální tanečnice. Indie jí ale pochopitelně brzy byla málo.

V červnu 1843 debutovala v Londýně jako „španělská tanečnice Lola Montezová“, ale skandální pověst, která ji provázela, její kariéru v Anglii komplikovala. Proto Eliza odešla na kontinent, kde měla úspěch v Paříži a Varšavě. V tuto dobu již téměř jistě přijímala laskavosti od několika bohatých mužů a mnozí ji považovali za kurtizánu.

Deník jako důkaz. Ruský tanečník odhalil fakta o své nemoci a intimním životě

I když víme, že v roce 1844 Eliza jako Lola Montezová svým chabým tanečním vystoupením v pařížské opeře obecenstvo zklamala, ona sama si to příliš nepřipouštěla. Setkala se v té době s Franzem Lisztem, nalezli v sobě zalíbení a klavírní virtuóz ji posléze uvedl do okruhu známých George Sandové. Pro Elizu to znamenalo řadu vystoupení v různých světových metropolích, po nichž se nakonec vrátila do Paříže. Tam byla přijata do tehdejší „Bohémské literární společnosti“ a seznámila se s Alexandrem Dumasem, se kterým se také údajně intimně sblížila.

Bohém s duší romantika. Ruský básník Sergej Jesenin psal nejlepší verše v alkoholovém opojení

V Paříži se seznámila dále s Alexandrem Dujarierem, majitelem nejrozšířenějších novin ve Francii (La Presse) a rovněž literárním kritikem. Během romance, kterou spolu prožívali, se podařilo Elize znovu nastartovat její kariéru tanečnice. A přišel další skandál. Na jednom večírku, který Eliza pořádala, opilý Dujarier urazil novináře Jeana-Bapiste Rosemonda kvůli hráčskému dluhu. Ten ho vyzval na souboj, k němuž také došlo. Dujarier v něm byl smrtelně zraněn kulkou z pistole a zemřel.

Auto nejprve zabilo její děti a potom i ji samotnou. Krásná a tragická Isadora Duncanová

V roce 1846 Eliza dorazila do Mnichova, kde se stala milenkou bavorského krále Ludvíka I. Bavorského. Říkalo se, že když se poprvé setkali, Ludvík se jí na veřejnosti zeptal, jestli jsou její ňadra opravdová. Ne že by tehdy již existovaly silikonové implantáty, ale méně obdařené dámy si vypomáhaly různými vycpávkami. Eliza králi odpověděla názorně tak, že mu svá ňadra rovnou ukázala zcela odhalená.

A krále tím doslova uhranula. Brzy na něj začala mít značný vliv, i když její arogantní a temperamentní způsoby jednání, jí u poddaných, ať již více či méně urozených, žádnou oblibu nezískalo. Přesto ji král Ludvík 25. srpna 1847 povýšil u příležitosti svých narozenin do stavu hraběcího. A novopečená hraběnka z Landsfeldu spolu s titulem dostala i velkou roční rentu.

Je to revolver ve vaší kapse, nebo jste tak rád, že mě vidíte? 13 nejvtipnějších citátů Mae West o mužích

Během konfliktů, které v zemi vznikly v souvislosti se studenty univerzity, Eliza navrhla králi, aby univerzitu zavřel a král ji poslechl. Proti tomu se zvedla taková vlna nevole, že Eliza musela uprchnout do Švýcarska. Předpokládala, že se k ní král připojí, ale nestalo se tak. Eliza proto pokračovala do Francie a koncem roku 1848 již pobývala v Londýně. Po krátké známosti se tam provdala za mladého korneta (důstojníka kavalérie) Georga Trafford Healda, novopečeného dědice. Eliza ovšem nebyla rozvedená a před hrozícím skandálem uprchla i s Georgem nejprve do Francie a pak do Španělska. Po dvou letech bouřlivého vztahu, který už byl stejně v troskách, se George údajně utopil.

Hlava pro tančící Salome. Tragický osud kazatele, který pokřtil Ježíše

V roce 1851 Eliza odjela do Spojených států, kde zpočátku sklízela úspěchy a poněkud si napravila svou pověst. Nejprve do roku 1853 vystupovala jako tanečnice a herečka ve východních státech, přičemž jedna z jejích her se jmenovala „Lola Montez v Bavorsku“. V květnu 1853 dorazila na západní pobřeží do San Franciska, kde její představení vyvolalo senzaci a poskytlo inspiraci satiře „Kdo je hraběnka?“. V červenci se Eliza provdala za místního novináře Patricka Hulla a v srpnu se přestěhovala do Grass Valley v Kalifornii. Její manželství však, jak jinak, brzy skončilo.

Tanec je pro mě radost i smutek, říká choreograf a tanečník Petr Čadek

V červnu 1855 Eliza odjela z USA na turné po Austrálii, kde bavila horníky během zlaté horečky v 50. letech. Do Sydney dorazila 16. srpna 1855 a v září předvedla v divadle Theatre Royal v Melbourne svůj erotický tanec Spider (Pavouk), při kterém zvedla své sukně tak vysoko, až bylo vidět, že nemá žádné spodní prádlo a divadlo s ní rychle ukončilo spolupráci. Potom Eliza odcestovala do San Franciska i se svým manažerem, který však během cesty z lodi zmizel – spadl přes palubu a utopil se.

FOTO: Lola Montanez

Lola Montanez - Lola Montez (1851) – –Lola Montanez - Lola coming! Europe farewell! America I come. ca.1852 By D.C. Johnston. Cartoon of Lola Montez – – – kopieLola Montanez - Portrét Loly Montez (1821 až 1861) – wikipedieLola Montanez - Jules Laure – Portrét Loly Montez (1845) – –Lola Montanez - Conrad Kiesel – portrét Loly Montez – –
Další fotky
Lola Montanez - Lola Montanez - Dúm Loly Montéz v Nevadě v USA – –Lola Montanez - Dům Loly Montéz v Nevadě v USA – –Lola Montanez - Ernst Heilemann – Lola Montez (1909 až 1910) – –Lola Montanez - Karikatura – Lola Montez a král Ludvík Bavorský – –Lola Montanez - Lindau, Anheggerstraße 32, Lola-Montez-Schlößle – –Lola Montanez - Lola has come! Enthusiastic reception of Lola by American audience. ca.1852 – –Lola Montanez - Lola Montez (1847) – –Lola Montanez - Lola Montez (1848) – –Lola Montanez - Lola Montez (1852) – –Lola Montanez - XIR121296Lola Montanez - Portrét Loly Montez (1821 až 1861) – wikipedieLola Montanez - Taneční sál v zámku Oliver – wikipediaLola Montanez - Wilhelm von Kaulbach – Lola montéz v historickém kostýmu (1847) – –Lola Montanez - Zámek Oliver z levé strany – wikipediaLola Montanez - Zámek Oliver, kde Lola Montez bydlela v mládí – wikipedie

Ve Spojených státech se Eliza pokusila o divadelní comeback v různých městech, ale úspěch se nedostavil. V roce 1860 se u ní začaly projevovat symptomy třetího stadia syfilis, čímž byl její osud zpečetěn. Zemřela 17. ledna 1861 ve věku 39 let a je pohřbena na hřbitově Green-Wood v Brooklynu v New Yorku. Na jejím náhrobku je prostě jen napsáno: „Paní Eliza Gilbertová / zemřela 17. ledna 1861“. Kolik skandálů se za těmi pár slovy skrývá, nyní už víte i vy.

 Nepřehlédněte