Služebník boha Usira. Anglický malíř Richard Dadd tvořil unikátní díla v psychiatrické léčebně

Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové i temné síly podsvětí. Většinu svých nejslavnějších obrazů ovšem namaloval v psychiatrické léčebně, kam byl internován poté, co se dopustil vraždy a pokusu o vraždu.

Umělecký svět u nohou

Richard Dadd se narodil v roce 1817 v rodině lékárníka, ale už od dětství projevoval tak výrazný malířský talent, že o jeho životní dráze bylo rozhodnuto. Ve dvaceti patřil k největším malířským nadějím Británie, přijali jej do Královské akademie a umělecký svět mu ležel u nohou. O několik let později se vydal na velkou roční cestu na Blízký východ, přes Turecko a Sýrii až do Egypta, která však jeho život zásadně změnila.

Divoké barvy a alkohol. Bohémský život se stal malíři Jacksonu Pollockovi osudným

Vražda pro boha Usira

Při tehdy oblíbené plavbě na lodi po Nilu byl dlouho na prudkém slunci a dostal úžeh, který pravděpodobně spustil jeho duševní chorobu, paranoidní schizofrenii. Už tenkrát hovořil o tom, že se dostal do spárů egyptského boha Usira, jenž byl bohem mrtvých a podsvětí. Tím vysvětloval zvláštní stav omámení a agresivity, ve kterém se ocitl. Po návratu se uchýlil na venkov, kde se snažil zotavit, ale místo toho přišel první skutečný záchvat šílenství, během něhož se hned dopustil vraždy – na příkaz boha Usira ubodal svého otce.

Miloval a maloval kočky. Anglický výtvarník Louis Wain tvořil svá největší díla za zdmi psychiatrické léčebny

Šílený vnitřní hlas

Vnitřní hlas Daddovi napověděl, že jeho otec je ďábel a musí být sprovozen ze světa. Jenom tak upevní svou víru v boha zemřelých Usira, který si tento čin vyžádal jako potvrzení jeho oddanosti. Vzápětí se Dadd nalodil a vydal do Evropy, kde plánoval zabít rakouského císaře Ferdinanda. Během cesty však napadl neznámého spolucestujícího břitvou, načež ho uvěznili a převezli zpátky do Anglie. Nemocnému umělci bylo pouhých 26 let, když jej internovali ve vyhlášeném vězení pro blázny a nebezpečné šílence v Bethlemu.

Chtěl se stát proslulým dramatikem, ale stal se slavným masovým vrahem. Hororový příběh německého učitele Ernsta Wagnera

Malíř z blázince

Zpočátku byl Dadd považován za nebezpečného pacienta, u kterého bez jakéhokoliv předchozího varování mohou nastat agresivní stavy, při nichž je schopen napadnout lékaře nebo pacienty. Z psychiatrické léčebny už se nikdy nedostal, později jej převezli do dalšího ústavu, kde žil až do své smrti. Vedení psychiatrie mu však časem povolilo obrovskou výsadu – mohl znovu malovat. Během jeho dlouhého pobytu v léčebnách tak vznikla řada úchvatných obrazů, které dnes patří ve Velké Británii k jedněm z nejvyhledávanějších a jeho díla visí v prestižních galeriích jako je Britské muzeum či Victoria & Albert Museum.

Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl. 11 nejpravdivějších citátů Augusta Rodina

Plátna plná démonů

Vidění jejich duševně nemocného autora jim totiž dalo surrealistický nádech – Daddova plátna byla plná démonů, snových postav i pohádkových scén. V posledních letech života se jeho stav zklidnil, a tak dostal i pracovní nůž, kterým vyřezával dřevěné křeslo pro soukromou školu Wellington College, jež sousedila s léčebnou. Dadd četl Talmud a Korán, nechal si narůst dlouhé bílé vousy a žil spíše jako poustevník ve své cele než jako agresivní psychopat a vrah. A tak ho zastihla v 68 letech také smrt.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Včera, 11:40
Kořeny habsburské dynastie sahají daleko do minulosti a jsou spojeny s mnoha zásadními událostmi. Jednou...
Včera, 09:20
Miliony částeček mikroplastů mohou denně spolykat děti krmené z plastových lahví. Uvádí to nová studie,...
Reklama