• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Stalinova smrt pomohla milionům lidí, jeho ostatky skončily pod hromadou betonu

    31.10.2019
    Další fotky

    Původně ovšem jeho nabalzamované tělo spočívalo na místě nejčestnějším, v mauzoleu vedle stejně ošetřené tělesné schránky V. I. Lenina. Vydrželo tam ale jenom osm let.

    Co měl vlastně Josif Vissarionovič Džugašvili (18. prosince 1878 – 5. března 1953) alias Stalin, v letech 1922 – 1952 generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu na svědomí? Jak zemřel a kde je dnes pochován?

    • Po skončení druhé světové války vytýčil cíl nové sovětské politiky – donutit sovětský lid, který prošel utrpením kolektivizace a pak války a byl zbídačen několika hladomory, aby byl hrdý na sovětské, čili Stalinovo, impérium. A aby mu obětoval úplně všechno. Za to dostane pocit, že se účastní budování velké mocnosti, která je na celém světě jediná spravedlivá.

    Krutý Kocourkov sovětských leteckých konstruktérů. Vymyslel ho sám Stalin

    • Ti, kdo nechtěli dobrovolně budovat zářnou budoucnost, skončili i po válce stejně jako v předchozích desetiletích – na popravišti a v tom lepším případě v nápravně-pracovních táborech – gulazích. Po strašné válce nebyl čas na úlevu ani odpočinek. Stalin psal o nevyhnutelném zahnívání kapitalismu a o tom, jak ohrožuje celý socialistický blok. Vyzval proto sovětský lid k přípravě na novou válku, v níž konečně socialismus a komunismus zvítězí na celém světě.
    • Přesto však na území SSSR v mnoha jeho oblastech vznikalo antikomunistické hnutí – tzv. třetí občanská válka. Proti Stalinovi a jeho dogmatům se vzbouřily statisíce občanů na Ukrajině, Pobaltí, v Lotyšsku, Estonsku a v Asii a vypukla povstání i v gulazích. Něco se díky tomu v sovětské společnosti přece jen změnilo a mnozí tehdy začali číst zkratku SSSR jak „Stalinova Smrt Spasí Rusko“.

    Stalin chtěl zničit kapitalismus na celém světě. Po 2. světové válce přišla na řadu Korea

    • Došlo k tomu, poté, co noci z 28. února na 1. března popíjeli nejvyšší sovětští soudruzi Berija, Malenkov, Bulganin a Chruščov se Stalinem na jeho dače (chatě). Po pitce si šel Stalin odpočinou a když se 1. března navečer ochranka rozhodla otevřít pancéřové dveře jeho soukromých prostor, našla Stalina ležícího na zemi, neschopného promluvit ani se pohnout. Ještě tu noc po telefonickém vyrozumění přijeli výše jmenovaní představitelé státu za Stalinem na chatu. Následující den, 2. března ráno, lékaři u Stalina konstatovali krvácení do mozku, a když jeho nejbližší spolupracovníci viděli, že Stalin upadl do agonie, začala se na místě dělit moc. Podle oficiální verze Stalin zemřel údajně přirozenou smrtí 5. března večer. Přetrvávají ale i domněnky o tom, že někdo z výše uvedené čtveřice jeho úmrtí „urychlil“. Veřejně byla Stalinova smrti oznámena až 6. března kvůli předpokládaným nepokojům, na které bylo třeba se připravit.

    Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

    • Otevřená rakev se zesnulým sovětským vůdcem byla veřejně vystavena k rozloučení v síni Domu odborů po dva dny pro všechny. To ovšem skončilo tragédií. Nahrnuly se tam stovky tisíc obyvatel Moskvy i z dalších míst SSSR, policie takový nápor nezvládla a v nastalé tlačenici byly umačkány stovky osob.
    • Na Rudém náměstí se konal pohřební obřad. Stalinovo nabalzamované tělo bylo umístěno do mauzolea vedle Lenina a nad vchodem přibylo k Leninovu jménu i jméno Stalinovo.

    Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

    • 25. února 1956, v době konání XX. sjezdu sovětských komunistů, pronesl na mimořádném zasedání Chruščov projev, v němž odsoudil Stalinův kult osobnosti.
    • Na XXII. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu v říjnu 1961 vystoupil Chruščov s novými odhaleními zločinů Stalina a jeho přisluhovačů. Na návrh jedné delegátky proto sjezd rozhodl o odstranění Stalinova těla z mauzolea na Rudém náměstí. Ještě než sjezdová jednání skončila, bylo diktátorovo tělo v noci vyneseno z mauzolea a bez jakýchkoliv poct uloženo 31. října 1961 v dřevěné rakvi do čerstvě vykopaného hrobu u kremelské zdi. Do jámy pak sklápěčky vysypaly několik kubíků betonu, snad proto, aby Stalinovy ostatky nemohly být z nového hrobu jen tak snadno vyzdviženy.

    FOTO: Úmrtí J. V. Stalina

    Úmrtí J. V. Stalina - Stalin-v-mauzoleu-httpsmoslenta.ruistoriyastalin.Úmrtí J. V. Stalina - Posmrtná maska J. V. Stalina –Úmrtí J. V. Stalina - Похороны И. В. СталинаÚmrtí J. V. Stalina - Russia Lenin BirthdayÚmrtí J. V. Stalina - Ëåíèí-Ñòàëèí
    Další fotky
    Úmrtí J. V. Stalina - Lavrentij Berija se Stalinem (v pozadí) a se Stalinovou dcerou Světlanou na klíně. Přítomný Nestor Lakoba je skryt.-wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Leninovo mauzoleum na Rudém náměstí -commons.wikimediaÚmrtí J. V. Stalina - Leninovo mauzoleum na Rudém náměstí v Moskvě -.commons.wikimediaÚmrtí J. V. Stalina - Mao na oslavách Stalinových sedmdesátin v Moskvě, prosinec 1949-wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Mauzoleum Lenina a Stalina (1957) – wikipediaÚmrtí J. V. Stalina - Lenins TombÚmrtí J. V. Stalina - Nikita Chruščov odsoudil na XX. sjezdu KSSS 25. února 1956 Stalinovy zločiny a jeho kult osobnosti – wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Portrét Stalina na III. Světovém festivalu mládeže a studentstva ve východním Berlíně v roce 1951 – wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Stalin v mauzoleum – wikipediaÚmrtí J. V. Stalina - Stalinův hrob u kremelské zdi v roce 1965 – wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Stalinův pomník v Praze na Letné (1955 až 1962), který byl zlikvidován po odsouzení Stalina jeho nástupcem N. S. Chruščovem-wikipedieÚmrtí J. V. Stalina - Íàäãðîáèå Èîñèôà Ñòàëèíà, 1966 ãîäÚmrtí J. V. Stalina - Ruský prezident Putin odhaluje v Moskvě památník obětem stalinských represí, nazvaný Zeď nářků-wikipedie
    • Po celé zemi potom začalo ničení Stalinových pomníků a spousta měst, ulic či podniků, jež měla ve svém názvu jeho jméno, byla rychle přejmenována anebo se vrátila k původnímu názvu. Stalinská éra tak skončila – jednou provždy.


    Nepřehlédněte
    11.6.2025
    Zprávy

    Gretu poslali domů!