SŽDC chce zrychlit dopravu mezi Prahou a Libercem

1.5.2019
Martin Solar

Bezděčínská spojka má kolejemi propojit úsek Nepřevázka – Mladá Boleslav a zlepšit tak dopravní spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví. „V současnosti je zpracovávána studie proveditelnosti Praha – Mladá Boleslav – Liberec, která prověřuje kombinaci novostaveb a modernizaci stávajících tratí za účelem zrychlení dopravy mezi Prahou a Libercem,“ řekl Illiaš.
Součástí studie jsou podle něj i varianty řešící pouze část mezi Prahou a Mladou Boleslaví, které využívají možnost stavby Bezděčínské a Všejanské spojky. Všejanská spojka by usnadnila cestování například obyvatelům Milovic za prací a obecně by zlepšila dopravní dostupnost regionu. U Milovic má nová trať protnout území bývalého výcvikového prostoru využívaného sovětskou armádou. Navázala by na současnou trať Lysá nad Labem – Milovice, kterou by propojila s úsekem Mladá Boleslav – Nymburk.
Podle Illiaše by i modernizace úseku pouze mezi Prahou a Mladou Boleslaví zrychlila spojení v celé trase až do Liberce. „Určení konkrétní podoby stavebních úprav bude předmětem rozhodnutí centrální komise ministerstva dopravy po dokončení studie,“ dodal Illiaš.
Žádost o aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje podal investor stavby, kterým je SŽDC. Podle kraje SŽDC také aktualizaci zásad zaplatí.
„Nová trať spolu s dalšími úpravami železniční infrastruktury umožní významné zkrácení jízdních dob vlaků osobní přepravy v relaci Praha/Nymburk – Mladá Boleslav město,“ řekl radní Martin Draxler (ANO). Současně podle něj umožní snížit počet nákladních vlaků projíždějících od současného hlavního nádraží středem města do automobilky Škoda Auto.
Zdroj: čtk

O rozšíření hořovické skládky bude rozhodovat krajský úřadNepřehlédněte