V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek

8.12.2019
Andrea Cerqueirová

„Po dlouhých pětasedmdesáti letech se obyvatelé Kostelce nad Labem na Mělnicku konečně dočkali komplexní knihy o historii jejich města. Po knize, která vyšla v roce 1944 a fotoknize z roku 2008 od Jana Nejedla přichází konečně na trh nová kniha Jaroslava Svobody, která přináší zcela nové informace o historii města. Kniha se totiž nezabývá pouhým strohým sumarizováním historických dat, ale přináší také příběhy místních významných rodáků, a to jak těch dávných, tak současných. Na odlehčení přináší také zajímavosti a kuriozity z města, které určitě nejen pobaví. Zejména část věnovaná medailonkům osobností je velmi zajímavá, přináší totiž řadu nových informací,“ uvedla Jana Vančurová v informaci o knize, zaslané Našemu REGIONu.

FOTO: Kostelec nad Labem

Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 1Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 2Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 3Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 4Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 5
Další fotky
Kostelec nad Labem - FOTO SEVER OTVIRAK V Kostelci se narodil tanec polka a má kousek italských Benátek – foto AC 6

„Při pátrání po historických milnících Kostelce se podařilo odhalit několik významných osobností, které promluvily do historie celé země a jsou úzce spjaty právě s Kostelcem. Jmenujme například Josefa Šimáčka, který v 19. století obnovil tradici pěstování vína na Mělnicku nebo jeho bratra Františka, který byl významným českým básníkem 19. století,“ uvedl autor knihy Jaroslav Svoboda. Kniha byla ve městě přijata s otevřenou náručí. Jak Našemu REGIONu potvrdili v tamním informačním centru a knihovně, občané ji hojně poptávají. Není divu – při procházce městem lze konstatovat, že je útulné, jeden z koutů nad vodou dokonce připomíná italské Benátky.

Tanec polka a pěvkyně Stolzová

Na informačních cedulích se lze dočíst, že Kostelec proslavují především dvě narození, obě přibližně ve stejné době. Kolem roku 1830 se, jak v minulosti Náš REGION již stručně informoval, ve městě narodil tanec polka (polka je též hudební skladba v rytmu tance). Místní rodák, národopisec Čeněk Zíbrt (1864-1932), zjistil, že polku vymyslela děvečka Anna Chadimová, později Slezáková (1805-1884), která v městě sloužila u měšťana Klášterského. Vymyslet ji měla ke skladbě Strejček Nimra. O vznik polky se společně s Annou Chadimovou zasloužil i učitel zpěvu Josef Neruda. „Nemáme ani hrad, ani zámek, ani zříceninu, ani nic jiného, „jen“ hudební tradice. Jsme hudební město,“ uvedl před dvěma lety místostarosta Vladimír Těšínský oslavu vzniku polky, která se konala na náměstí Komenského.

Kostelec nemá hrad ani zámek. Má ale polku!

Zmínil též, že v Kostelci se narodila česká operní pěvkyně Tereza Stolzová (1834-1902), legendární představitelka Aidy a blízká přítelkyně Giuseppe Verdiho. Narodila se v rodině řezníka Jana Stolze a jeho ženy Anny, rozené Kohoutové, která v Kostelci zpívala na kůru. Tereza byla jejich devátým z deseti dětí. Jak píše v publikaci z roku 1984, věnované této slavné operní pěvkyni, Jiřina Zurynková, „Tereza, podle mínění sourozenců, zdědila pěvecké nadání po matce“, hudební vlohy měli i někteří další sourozenci. „A kde se Tereza začala učit zpívat? Už na kostelecké škole pod vedením kosteleckého kantora Josefa Nerudy, který učil zpěvu i její sestru Ludmilu,“ napsala Zurynková. Mimochodem, originál zajímavého kabátu Terezy Stolzové je vystaven v muzeu Kouzlo starých časů (Valdštejnská 4 – Praha 1-Malá Strana).

Všechno začalo stavbou kostelíka

Kniha Jaroslava Svobody zmiňuje i další rodáky z Kostelce, kupříkladu učitele Aloise Jiráska Čeňka Vyhnise, architekta Zdeňka Edela, který navrhl pražský Parkhotel, či mydláře Františka Otto, který založil pozdější firmu Rakona (vyrábějící například Jar). Město, nejen vzhledem k rodákům, ale i historii, poloze a podobě, je neprávem opomíjené, má totiž genius loci, nepůsobí nabubřele, ale přirozeně, až syrově, skromná a zároveň velká je třeba nádherná lípa malolistá na náměstí Komenského, která je Památným stromem. Část města je památkovou zónou. Z Prahy se do Kostelce lze dostat cobydup – nejlépe autobusem z Letňan. Město, které má v současnosti více než 4280 obyvatel, má košatou historii. Levý břeh řeky Labe, kde leží, byl osídlený již v době kamenné a bronzové.

Tip na výlet: Navštivte východočeské Pompeje. Díky nadšencům dnes hrad Vízmburk opět pomalu vstává z popela

„V rovinaté krajině byl na malém návrší postaven kostelík zasvěcený sv. Martinovi. U kostela vznikl hřbitov, obehnaný zdí. Od návrší se osada rozrůstala dál kolem labských ramen. K názvu Kostelec bylo později přidáno na Labi, potom Labský a nakonec Kostelec nad Labem. Město bylo pravděpodobně založeno Přemyslem Otakarem II. ve 2. polovině 13. století. Prvními známými majiteli byli Boršové z Oseka,“ je uvedeno na informačním materiálu, který v několika jazycích seznamuje turisty nejen s Kostelcem, ale i městy v blízkosti. Stejně jako jinde se v Kostelci nyní chystají na Vánoce: městský vánoční stromeček byl rozsvícen v pátek 29. listopadu na náměstí Komenského, o den později pak v Jiřících u kapličky.Nepřehlédněte