V Neratovicích se uskutečnila kočárková jízda za spravedlivý rodičák

10.4.2019
Andrea Cerqueirová

Rodiče a děti z města a okolí se odpoledne sešli na neratovickém náměstí Republiky, kde happeningovou formou vyjádřili nesouhlas s tím, že vláda od původního záměru nedávno ustoupila a chtěla navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 330 tisíc korun od 1. ledna příštího roku jen pro nově narozené děti. Náš REGION o tom informoval zastupitel Pavel Šanda.

Pamatujete na dětské kočárky z 80. let? Některé ženy na ně nedají dopustit dodnes

Symbolické kočárkové jízdy se zúčastnili rodiče s dvacítkou kočárků. Matky na rodičovské promluvily v rámci štafetového projevu. Proti změně postoje se ozvali i další rodiče, někteří z nich nedávno demonstrovali před Úřadem vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté uvedl, že příspěvek bude navýšen všem rodinám s dětmi do čtyř let. To od počátku prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), naopak návrh jen pro rodiny s nově narozenými dětmi prosazovala strážkyně státní pokladny ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Nejsem dítě druhé kategorie!

Šanda pro Náš REGION uvedl, že přítomní rodiče si od akce slibují, že nějakou formu protestů uspořádají i rodiče v jiných městech po republice. Také věří, že politici dodrží to, že příspěvek bude navýšen nejen rodinám nově narozených dětí. V rámci akce se rodiče také vyfotografovali se vzkazy vládě, které se následně objevily na sociálních sítích s hashtagem #KočárkováJízda. Stálo na nich například: „Nejsem dítě druhé kategorie!“, „Jsem vaše budoucnost!“, „Musím mít bohaté rodiče, abych žil?“ nebo „Nechci, aby mé dítě bylo ošizeno!“.

FOTO: Kočárková jízda v Neratovicích

Kočárková jízda v Neratovicích - Kočárková jízda 3 – foto Michaela HložkováKočárková jízda v Neratovicích - Kočárková jízda 1 – foto Michaela HložkováKočárková jízda v Neratovicích - Kočárková jízda 2 – foto Michaela HložkováKočárková jízda v Neratovicích - Kočárková jízda 4 – foto Michaela HložkováKočárková jízda v Neratovicích - Kočárková jizda 5 – foto Michaela Hložková
Další fotky
Kočárková jízda v Neratovicích - Pavel Sanda si dítětem – foto Michaela Hložková

Neratovičtí rodiče se také chtějí sejít s poslanci zvolenými za Středočeský kraj, zatím jim schůzku přislíbili Kateřina Valachová (ČSSD) nebo František Kopřiva (Piráti). Akci si užily i větší děti, které si hrály s hračkami nebo na dekách. Ty malé se usmívaly nebo pospávaly v kočárcích. Na sociálních sítích si rodiče následně happening chválili.Nepřehlédněte