Jak (ne)vytáhnout žihadlo
Když vás bodne včela, tak vám zřejmě pustí zadeček a zemře. Žihadlo musíte z místa opatrně vytáhnout. A to buď vytlačit žihadlo podobným způsobem jako se vytahuje tříska, nebo seškrábnout tupou stranou nože, či třeba kreditní kartou. V žádném případě nevytahujte žihadlo pinzetou ani prsty. Tím jen zmáčknete jedový váček a dostanete do rány ještě více jedu. To by mohlo mít hodně negativní dopad hlavně pro alergiky.
Jak poznáte, že máte alergii?
Jestliže se pár minut nebo hodin po bodnutí včelou nebo vosou začnete dusit – zpočátku se vám bude špatně dýchat, což se bude zhoršovat. Mohou vám neskákat červené skvrny po celém těle, zvláště pak na krku a kolem hrudi a ledvin. Jestliže se objeví skvrny nebo se vám začíná zhoršeně dýchat, přivolejte si sanitku. Musíte dostat okamžitou pomoc v podobě injekce. V případě pobodání rojem včel, sršní apod. může u alergika dojít k rychlé smrti. Alergici by s sebou měli vždy nosit takzvaný Epipen – injekční pero, které se snadno aplikuje a obsahuje dávku adrenalinu.
Co obsahuje vosí a včelí jed?
Jed obsahuje biogenní aminy. A ty pak mají na svědomí bolestivou reakci. U včely je to histamin, u vosy a sršně histamin a serotonin. Další složkou jsou polypeptidy, z nichž včelí jed obsahuje melittin, apamin a MCDpeptid, vosy jsou vyzbrojeny tzv. vosím a sršni sršním kininem. Melittin narušuje strukturu buněčných membrán, rozkládá bílé i červené krvinky a způsobuje zánětlivou reakci. Apamin vyvolává neklid a křeče, působí na nervovou tkáň. Třetí složkou jedu blanokřídlých jsou enzymy zvané hyaluronidáza a fofolipáza A, vosy a sršni mají navíc ještě fofolypázu B. Tyto enzymy nacházíme také v hadích jedech a jejich přičiněním dochází například ke změně prostupnosti membrán a poškození mitochondrií.
Čím je nejlepší ošetřit ránu
V dobách našich babiček prý pomáhala lidská moč. Ta obsahuje chemické látky, které působí jako dezinfekce, ničí bakterie a rána se pak lépe zahojí. Samozřejmě ale můžete vyzkoušet další tipy.
Jestliže vás bodla vosa, neutralizujte ránu kyselinou – pomůže cibule, citron, nebo ocet.
Včelí bodnutí je pravý opak. Ránu neutralizujte zásadou. Jakmile vytáhnete žihadlo, tak místo potírejte mýdlovou vodou nebo jedlou sodou. Samozřejmě i ledujte.
Čmelák vás bodne méně často, ale stát se to může. Ideální je přímo gel proti bodnutí hmyzem nebo použít mas proti alergii.
Bodnutí od sršně je velmi bolestivé, ale obsahuje mnohem méně jedu než které by vám zanechala včela. Žihadlo ale vytáhněte a místo chlaďte ledem.
Sršní bodnutí je velmi bolestivé, i přesto, že obsahuje až padesátkrát méně jedu, než žihadlo, které ve vás zanechá včela. V každém případě vytáhněte zapíchnuté žihadlo místo chlaďte ledem v kapesníku.
Obecné rady:
- Chladit místo pod tekoucí vodou. Dát si ledový obklad.
- Cibule. Rozříznete cibuli a přiložíte na ránu. Šťáva proniká do kůže a snižuje pocity svědění.
- Udělejte si zábal z alkoholu. Nakapejte ho na kapesník a přikládejte. Alkohol vytahuje horkost.
- Použijte tee tree olejíček, má dezinfekční účinky. Stačí jemně potřít.
- Použijte gel z listů aloe vera.
- Spařte banán a vymačkanou kašičku (ale vychladlou) přiložte k ráně.
- Použijte hřebíček, vytahuje bolest z dásní a zubů, ale i z rány. Nechte jej v malém množství horké vody. Pak vychladlou směs přiložte na kapesníčku na místo.
- Přikládejte kapesníček s jablečným octem na postižené místo.