• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdraví od podlahy. Poradna doktorky Skulínkové

  3.6.2023
  Kristina Skulínková

  Naše nohy nás nosí věrně, ať už jdeme na pouť do Santiaga, nebo přecházíme mezi ložnicí a lednicí. Měli bychom jim tedy poskytovat náležitou péči – ne nadarmo se říká, že zdraví začíná od nohou!

  Za den toho nachodíme opravdu dost – nebo bychom alespoň měli! Proto musíme věnovat náležitou pozornost výběru vhodné obuvi. Zbavme se nevhodných bot! Úzkých, těsných, tvrdých, sešlapaných… Základem je dostatečná šířka boty ve špici, aby měly prsty dostatek místa – předejdeme tak problémům s deformitami prstů, které nejdřív mohou vypadat jen jako kosmetické, ale když se přidá bolest, uvědomíme si, že je problém hlubší. Kondice nohou ovlivňuje stav celého pohybového aparátu – problémy s chodidly tak mohou vést k problémům s kyčlemi, páteří, bolestí hlavy. Žádnou logiku nedává ani šmrncovně nadzvednutá špička bot, která je v dnešní době takřka samozřejmostí. Ovšem z hlediska vývoje deformit prstů nohou rozhodně není toto zvedání špičky vhodné.

  Bosoboty?

  Aktuální a nelehké téma. V posledních letech nastal obrovský boom bosého obouvání, přičemž ani odborníci nemají úplně jasno, jak se k barefoot obouvání stavět. Nespornými klady této obuvi je jistě fakt, že mají velmi prostorný střih, že jsou lehoučké a měkké. Další jejich charakteristika – totiž ultratenká neodpružená podrážka – ovšem už přináší více otazníků. Jedni se bijí za to, že je lze nosit vždy a všude a výhradně. Druzí zase upozorňují na to, že dlouhá chůze v těchto botách především na velmi tvrdých površích – jako je asfaltová cesta, dlažba nebo chodník – může mít na pohybový aparát neblahý vliv, především u preexistujících problémů s pohybovým aparátem nebo u malých dětí. Ortopedi se spíše kloní k tomu, aby batolata a předškoláci nosily boty s tvarovanou stélkou a oporou kolem kotníků, než se jim vyvine nožní klenba. Osobně bych volila něco mezi – tedy botu skoro bosou ve smyslu její prostornosti a lehkosti, ovšem přeci jen se silnější podrážkou poskytující tlumení dopadů na tvrdém povrchu.

  Chůze

  Tak, boty jsme si už nazuli – někteří vyzuli – a teď chodit! Chůze jako taková je jedním z nejzdravějších pohybů vůbec, a tak si ji dopřávejme co nejvíce. Každý krok se počítá a přispívá dobré kondici, zdraví, i dobré náladě. Chůze je prostě skvělá prevence řady onemocnění a často i účinná léčba! Můžeme používat i mobilní aplikace a chytré hodinky ke sledování počtu kroků za den – což je dosti motivační.

  Masáž chodidel

  O naše nožky se musíme starat i z hlediska hygieny, prevence plísní, včasného řešení malých poranění. A neméně důležitou částí péče o nohy je péče relaxační, masážní, hýčkavá. Kdo z vás zažil masáž chodidel, jistě potvrdí, že je to zážitek hluboce uvolňující a energetizující. Však se říká, že na ploskách jsou ukryty všechny vnitřní orgány! Když si najdete chviličku na automasáž vašich věrných chodidel, odměnou vám bude velmi příjemné uvolnění. A když si na pomoc vezmete ještě voňavý olejíček nebo masážní míček, budou vaše nohy v sedmém nebi.

  Zdroj: autorský text



  Nepřehlédněte