• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdražování potravin komplikuje život celiakům

  2.12.2022
  Simona Knotková

  Zdražování potravin, které pociťují v posledních měsících obyvatelé Česka, zasáhlo také celiaky. Ti už tak platí za bezlepkové potraviny o tisíce korun měsíčně více než běžní lidé. Bezlepkové dieta je přitom v současné době jediným způsobem léčby tohoto autoimunitního onemocnění, kterým v Česku trpí podle odhadů asi 100 000 lidí. Zdravotní pojišťovny ale zatím nevyslyšely návrhy lékařů, aby tuto léčbu celiakům hradily, řekl ve čtvrtek na kongresu gastroenterologů v Karlových Varech přednosta Interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Kohout.

  „Podle průzkumu, který jsme si dělali v roce 2006, zaplatí celiak za potraviny měsíčně asi o 3000 korun více než běžný člověk. Dnes bude ten rozdíl ještě vyšší, o 4000 i víc. Pojišťovny se k příspěvkům na bezlepkovou stravu staví každá jinak. Nejvíce dává VZP, 8000 korun na rok dětem a studentům do 26 let. Ta částka ale není tak vysoká, aby hradila léčbu, kterou bezlepková dieta je,“ konstatoval Kohout.

  Lidem, kteří trpí celiakií, tak nezbývá než na potravinách šetřit. Podle Kohouta s dietou neskončí, ale spíše nakupují levnější potraviny. Jejich strava je pak méně pestrá.

  V počtu diagnostikovaných celiaků jsou na tom jednotlivé kraje České republiky odlišně. Nejvíce, 341 případů na 100 000 obyvatel, vykazuje Jihočeský kraj, nejméně pak Karlovarský kraj s 139 případy na 100 000 obyvatel. Rozdíly jsou ale spíše dány úspěšností diagnostiky než samotným výskytem onemocnění.

  I když se v posledních letech nabídka bezlepkových potravin v obchodech výrazně zvýšila, jde stále o potraviny výrazně dražší. Kilogram bezlepkové mouky stojí okolo 100 až 120 korun. Podobné je to u dalších běžných potravin, pokud nemají obsahovat lepek.

  Velký problém mají děti s celiakií, které chodí do školy. Bezlepkovou stravu školy prakticky nenabízejí. Výjimkou je například město Cheb, které od září začalo ve speciální kuchyni vařit bezlepkové obědy pro děti ze všech škol ve městě. Ceny od 30 korun pro malé děti až po 60 korun pro patnáctileté žáky jsou přitom výrazně nižší, než kolik by museli platit rodiče, aby dětem každodenně připravovali oběd doma.

  Z celkových odhadovaných asi 100 000 lidí, kteří v Česku trpí celiakií, se zatím daří diagnostikovat asi 20 procent. Ostatní sice mají zdravotní potíže, ale o jejich původu neví. Jak řekl Kohout, problémem je, že asi 55 procent pacientů nemá klasické příznaky, tedy průjem nebo ubývání na váze. Celiakii ale dokáže odhalit krevní test, který pak potvrdí gastroenterolog.

  Podle Kohout by bylo nanejvýš vhodné, aby zdravotní pojišťovny léčbu celiakie bezlepkovou dietou hradit začaly. „Myslím, že by stačila potvrzená diagnóza a pravidelná kontrola v poradně. To jsou jasná a prokazatelná kritéria,“ míní Kohout. Léčba následných potíží, které celiakie bez léčby dietou způsobuje, je podle Kohouta násobně dražší, než by byly náklady na bezlepkovou dietu hrazenou ze zdravotního pojištění.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte