5 druhů ovoce, které vás v horku osvěží a dodá potřebné vitaminy

31.7.2018
Šárkos

Užijte si malinové léto! Maliny probouzí vášeň, pomohou od stresu a je z nich skvělá pleťová maska

Meloun

Je oblíbeným ovocem, ze kterého se dobře napijete a najíte. Protože je sladký, chutná i dětem a je zdravější než třeba čokoládový nanuk. Meloun obsahuje až 90 procent vody. Je nízkokalorický, obsahuje asi 15 až 30 kalorií na sto gramů. Je skvělým zdrojem kyseliny listové, jablečné a citronové. Obsahuje také minerály jako železo či vápník. V Česku je nejpopulárnější vodní meloun s typicky červenou dužinou, ve které je značné množství semínek. Melouny ale mají více druhů a můžete zkusit třeba i meloun cukrový. Vynikající je dužinu melounu zbavit semínek a rozmixovat do jemného džusu a dochutit ledem. Nebo jej zamrazte s kapkou vody a máte zmrzlinu.

Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

Grapefruit

Také grapefruit má na 92 procent vody, takže vás zasytí a dobře se z něho napijete. A co takhle udělat si z něj koktejl? Neodsuzujte toto ovoce jen proto, že může být trpčí. Grep má výborné vlastnosti. Obsahuje vitaminy C, B1 a K. Samotný plod je napěchovaný blahodárně působícími flavonoidy. Grep zvyšuje imunitu, zlepšuje krevní oběh a reguluje i hladinu cholesterolu v krvi. Jeho častá konzumace je navíc snižuje údajně riziko rakoviny plic a žaludku. Možná vás to svádí k tomu si třeba grep dosladit, ale to se nedoporučuje, neb bude spolu s cukrem v žaludku kvasit.

5 drinků pro horké letní dny. Co říkáte na višňovou, nebo okurkovou limonádu?

Jahody

Ty jsou také velmi populární, mnoho lidí si rádo dopřává třeba jahody se šlehačkou. Zdravější variantou je jahůdky rozmixovat a udělat si z nich džus, limonádu nebo třeba koktejl. Všeho docílíte přimícháním různého poměry vody nebo mléka. Plody jahod obsahují kolem 86 až 90 procent vody, proto jsou v horku vhodné. Jahody jsou zdrojem vitaminu C, A, B a E, ale také organických kyselin – některé z nich působí jako prevence proti nádorovým chorobám. Z minerálů je obsahují drasník, zinek, hořčík, síru, vápník. Jezení jahod má také dobré účinky na tvorbu testosteronu, což u mužů aktivuje spermie.

Celer už dávno nepatří jen pod svíčkovou. Zatočí s depresemi a působí jako silné afrodiziakum

Ananas

Když se řekne vodnaté ovoce, rozhodně by neměl chybět slaďoučký ananas. Jedlá část ananasu obsahuje 86 procent vody. Obsahuje vitaminy jako A, B1, B2 (riboflavin), niacin, vitamin C, také řadu minerálních látek. Neříká se nadarmo, že po ananasu se hubne, protože obsahuje enzym bromelin, který odbourává bílkoviny. Ananas dále odvodňuje, odbourává otoky a pomáhá při střevních problémech. Pomáhá také při slunečním úžehu, proto by rozhodně v našem letním jídelníčku neměl chybět. Dejte si ho jen tak pokrájený na kousíčky anebo si z něj vyrobte likér. Je dobrý i jen tak jako limonáda s kapkou citrónu.

7 dní se salátovou okurkou. Zázračně vyčistí vaše tělo a zbaví ho přebytečného tuku

Broskve

Broskve obsahují na 89 procent vody, čímž se také řadí mezi ovoce vhodné na léto. Plody jsou zdrojem řady vitaminů (A, C, B3) a minerálů. Mezi jinými můžeme vypíchnout hořčík, který odbourává chmury a špatnou náladu, ale také železo, draslík, vápník nebo zinek. Broskve obsahují šťávy, které mají velmi příznivý vliv na vylučování a jsou až lehce projímavého účinky díky obsahu látek jako je kyselina listová. Jsou tedy skvělou volbou nejen tehdy, pokud máte zrovna zácpu. Pokud broskve nemáte rádi, zkuste si je pomixovat a vytvořit smoothie, anebo je dát do mrazáku jako zmrzlinu.

FOTO: Ovoce s vysokým obsahem vody

Ovoce s vysokým obsahem vody - jahodyOvoce s vysokým obsahem vody - grapefruitOvoce s vysokým obsahem vody - ananasOvoce s vysokým obsahem vody - broskveOvoce s vysokým obsahem vody - vodní meloun ovoce
Další fotky
Ovoce s vysokým obsahem vody - letní drink nápoj smothie ovoce zelenina zdraví


Nepřehlédněte