Arnošt Lustig se nerad loučil s ženskou krásou. Jak ho změnily hrůzy koncentráku?

Další fotky

Ti z nás, kteří mají alespoň matné ponětí o české židovské literatuře, jeho jméno určitě znají. Řádky jeho děl útočí na psychiku čtenářů dodnes. Umění vykreslit tísnivý prostor židovských ghett ovládal dokonale. Prošel si peklem, a přesto se celý život snažil, aby na něj nezapomněl. Velká osobnost československé literatury odešla, ale její díla budou žít navěky.

Konečné řešení židovské otázky

Narodil se ve druhé polovině 20. let do rodiny židovského maloobchodníka s textilním zbožím. Nastoupil na měšťanskou školu, ale z rasových důvodů byl vyloučen. Lustig se tak nakonec rozhodl pokračovat ve šlépějích svého otce a začal se učit krejčím. Jeho dospívání však v roce 1942 přerušilo „konečné řešení židovské otázky“ Reinharda Heydricha. Boj o život začal.

Nejprve byl se svou rodinou převezen do Terezína a následně do Osvětimi. Právě v Osvětimi zemřel Lustigův otec. To byla ztráta, se kterou se Lustig až do své smrti nevyrovnal. Když v roce 1945 přišel pochod smrti do Dachau, rozhodl se, že nezemře. Z tohoto transportu se mu nakonec podařilo uprchnout. Vyhráno ale neměl.

FOTO: Arnošt Lustig

Arnošt Lustig - Arnost_Lustig_a_Marketa_Malisova_-1_croppedArnošt Lustig - KT_Terezín,_vstupArnošt Lustig - Arnošt Lustig, autorské čteníArnošt Lustig - TerezínArnošt Lustig - auschwitz
Další fotky
Arnošt Lustig - Maly chlapec OsvetimArnošt Lustig - concentration-camp-1164562_960_720Arnošt Lustig - Dětští vězni, Osvětim

Hlavně s humorem

Společně s přítelem na život a na smrt Jiřím Justicem prchli z pochodu smrti a dlouhou dobu žili v Praze v ilegalitě. Lustigovu chuť do života posílil i návrat jeho maminky a sestry z koncentračního tábora. Nastal čas dát svůj život dohromady.

Z Lustigových sepsaných vzpomínek i četných rozhovorů je znát, jak moc se umí na věci povznést. Koncentračním utrpením prošel jako mladý dospívající muž, který byl drzý, hravý a především smířený. To vše mu pravděpodobně pomohlo k tomu, aby ho plameny nacistického pekla nespolkly a nacistické zvěrstvo nezlomilo.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Práce všeho druhu. Z rozhlasu do Playboye

Nakonec vystudoval novinařinu a v pouhých dvaadvaceti letech začal fungovat jako dopisovatel izraelsko-arabské války. S Izraelem má ale Lustig spojenu jednu příjemnější záležitost, a to svou svatbu s Věrou Weislitzovou, která sem odjela bojovat z Čech s brigádou majora Sochora. Spolu s Lustigem se znali už z koncentračního tábora a nakonec se rozhodli, že se vezmou.

Po skončení války pracoval pro Československý rozhlas, Mladý svět, ale byl také scénáristou na Barrandově. Na počátku sedmdesátých let odešel do USA, kde od roku 1971 učil scénář, divadelní hry a krátkou povídku na univerzitě v Iowě. Později se dostal také na unierzitu ve Washingtonu, kde vyučoval literaturu a film.

Po sametové revoluci v roce 1989 se vrátil do  Československa, kde se nadále věnoval vzdělávání mladších generací. Přednášel na Karlově univerzitě i na Literární akademii Josefa Škvoreckého.

V letech 1995-1997 byl šéfredaktorem české verze časopisu Playboy.

Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali

Litoval promarněné ženské krásy

Lustigovy knihy v sobě ukrývají mnohé duševní šrámy, se kterými se autor asi sám těžko srovnával. Někdy působí až jako kamerový záběr na spisovatelovy vzpomínky. Jeho umělecké zpracování židovských témat nemá obdoby. Není proto divu, že byl třikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, v roce 2003 byl nominován na Pulitzerovu cenu za román Krásné zelené oči a o šest let později přišla nominace na Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Z nominací, které proměnil, jmenujme například cenu Franze Kafky a cenu Karla Čapka.

Jeho díla čerpají ze životní zkušenosti a dominuje v nich židovská tématika. Všednodennost ghetta popsal očima muže, který si na jeho dvorku kopal ručně dělaným hadrákem. Jeho prózy jsou psychologicky prokreslené a útočí na smysly. Velice často se v nich objevují mladé dívky, které využívají své mladistvé krásy, aby si prodloužily čas na tomto světě. Střetáváme se se zmlácenou ženskostí i pokořenou a umučenou krásou. Z těch nejznámějších jmenujme Démanty noci (1958), Dita Saxová (1962) nebo Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964), za kterou získal Státní cenu za literaturu.

Jeho díla si také často vybírali ke svým zpracováním režiséři, jedna z nejznámějších filmových adaptací je tak pravděpodobně Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou režiséra Antonína Moskalyka z roku 1965.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

„Epilog“

Je mnoho způsobů, jak se vyrovnat se životem a jeho překážkami. Většinou máme na výběr ze dvou možností. Tou první je boj vzdát a počkat, co s námi udělá osud. Tu druhou si zvolil právě Lustig. Je to boj a neutuchající chuť k životu. Terezín, Osvětim, Buchenwald… Arnošta Lustiga zkoušel osud dlouho. Připravil mu mnoho těžkých zkoušek. Přežil všechny. S frustrací z nich se vyrovnával psaním. Jeho romány i kratší povídky jsou nasáklé krví, strachem a hrůzou. I přesto v nich ale najdeme obrovskou touhu žít a přežít.

 

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama