Bude mít vodní doprava u nás boom? Na Máchově jezeře v tom mají jasno

31.7.2020
Daniela Hatinová
Další fotky

Karel IV. musel mít skutečně impozantní výhled, když pobýval na Bezdězu. Působil na něho fakt, že tu kdysi bývalo pradávné moře? Někde ještě i dnes na bílých písečných cestách do lesů najdeme otisky starodávných lastur. Také vysoké štíhlé borovice vtiskují našim smyslům pocit dávné mořské přírody. Krajinu si zamiloval i Karel Hynek Mácha a umístil sem báseň Máj s Hynkem a Jarmilou. Stejně se jmenují lodě plující po Velkém rybníku. A ty další Máj a Racek…

Lodě po Velkém rybníku pohánějí liazky

První na vodu vyplula v roce 1924 Jarmila, hned na to 1930 Hynek (letos 90. jubileum), 1959 Máj a 1966 Racek. Největší kapacitu má loď Máj, 250 osob na palubě, pohání ji síla motoru 2 x LIAZ, jak vysvětluje kapitán František Hartig z Regaty Máchovo jezero. Lodě vyplouvají z šesti přístavišť na pravidelné přepravní i vyhlídkové plavby. Obeplouvají Doksy, Staré Splavy, Šroubený, Borný, Březňák a Klůček.

Kapitán pluje po místech bývalého moře

František Hartig dále říká: „Je to nádherná práce. Ovšem, prošel jsem několika zaměstnáními. Sem jsem nastoupil v roce 1987. Byl jsem tu, na kapitánském můstku, několik let. Pak jsem šel jezdit s kamiony. A vrátil jsem se. A vy, znáte snad něco lepšího?“

Kamencové jezero letos vidělo 95.000 lidí, skoro stejně jako loni

A je z paluby co vidět. I bájný Bezděz. Byl zbudován v 70. letech 13. století králem „zlatým a železným“. Roku 1279 zde pobýval nedobrovolně Václav II., sedmiletý syn Přemysla Otakara II. s matkou Kunhutou. Počátkem 14. století byl hrad v držení Hynka Berky z Dubé. Karel IV. se podivil a vykoupil majestátní hrad zpět poté jako královský. Měl odtud impozantní výhledy na krajinu a tehdy dostal nápad založit Velký rybník.

Šplhání přes kameny a vyboulené kořeny za poklady

Jak to Karel IV. dělal, aby sem vystoupal, nikdo nehovoří. Známé je, že jako atlet byl ve formě a po svém otci, zdatném rytíři Janu Lucemburskému. Hrad pak měl rod z Michalovic, od Rudolfa II. jej odkoupil Jan z Vartenberka, pak Bezděz vlastnil Václav z Dubé a Lipé a dále Valdštejn, který zde chtěl zbudovat klášter.  Za třicetileté války byl však objekt obléhán Švédy a vypleněn. Mniši, augustiniáni, kteří měli zázračnou repliku, Madonu Montserratskou, a nastřádaný poklad, zde byli od 60. let 17. století. Za madonou putovaly přes kamení a kořeny stromů davy poutníků a Anna z Valdštejna jim sem nechala umístit na 15 poutních kapliček.

Tip na výlet: Tajemný hrad Bezděz. Ukrývá nejdelší podzemní chodbu v Čechách?

Hrad i poklady však vzaly za své. Sbalili je s sebou za dalších válek (1778) pruští žoldnéři – kdysi tak nedobytný a královsky majestátní hrad se díky nájezdům zlatokopů stal pouhou zříceninou.

Byli zde mniši – nejen augustiniáni, ale i templáři

Doba Máchova romantismu však řekla dost a „staré ruiny“ přišly do velké módy. Valdštejnové, kteří hrad dostali zpět, opravili velkou věž a střechy, pak členové klubu turistů a poté památkáři se pustili postupně do základních oprav. Kapli archanděla Michaela, skvost památek naší gotiky, opravili již před první světovou válkou. Roku 1978 byl hrad prohlášen národní kulturní památkou. Konzervace Templářského paláce, včetně rekonstrukční studie, která začala roku 1988, vyšla na 9,7 milionů a trvala až do roku 2017.

A templáři? „Hrad bezdězský, jak historik Jan F. Beckovský a kronikář Václav Hájek vypravují,“ – jak informují oficiální webové stránky hradu – „měl Václav II. popustiti Templářům, kteří prý na Bezdězi zadní část hradu za velikou věží vystavěli. Za podklad této domněnky považovali prvního převora Templářů Petra Berky z Dubé a Lipého, který do Čech řád Templářů uvedl.“ Skrývá hrad snad další poklady?

FOTO: Dříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero

Dříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - machovo jezero kapitanDříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - machovo jezero kapitanDříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - Máchovo jezero MajDříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - Machovo jezeroDříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - Máchovo jezero
Další fotky
Dříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - bezdezDříve moře, dnes Velký rybník – Máchovo jezero - Máchovo jezero


Nepřehlédněte