Chcete-li být úspěšní, ovládněte řeč svého těla

21.8.2019
Lukáš Mucha

„Jazyk těla je velmi silný nástroj. Lidé jej využívali ještě dříve než řeč, a říká se, že 80 procent informací, které při konverzaci získáváme, nepřijímáme pomocí slov, ale z řeči těla.“

Deborah Bull

Kontrolujte neverbální signály, které vysíláte

Chcete-li v libovolné oblasti svého života uspět, musíte dobře vycházet s lidmi. To znamená, že potřebujete kontrolovat neverbální signály, které vysíláte, a zároveň musíte rozumět neverbálním signálům, které naopak dostáváte. Pomocí řeči těla dokážete vytvářet a udržovat dobré vztahy. Musí to být jazyk úspěchu.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Když chcete ukázat, že jiným důvěřujete, váš jazyk těla musí vyřčená slova podporovat. Jestliže necháte ruce složené na prsou a vyhýbáte se pohledu z očí do očí, zpochybňujete tím sdělení, které se snažíte předat. Jiní lidé to nemusí vnímat na vědomé úrovni, ale nevědomě je můžete řečí svého těla ovlivnit. Kvůli nesouladu vaší verbální a neverbální komunikace usoudí, že jste chladní nebo vyhýbaví.

Chcete-li dosáhnout úspěchu, chovejte se v soukromí stejně jako ve společnosti

Zásadně důležitý je první dojem

Nejdůležitější okamžik, kdy můžete vědomě ovlivnit řeč svého těla, nastává tehdy, když se s někým seznamujete. Na prvním dojmu záleží a je pravda, že chcete-li napoprvé udělat dobrý dojem, máte k tomu jen jedinou příležitost.

Tajemství spočívá v tom, že musíte vyzařovat sebedůvěru a spolehlivost.

  • Když někoho poprvé potkáte, vždy se usmívejte, udržujte oční kontakt a pevně mu stiskněte ruku (ačkoli byste měli vědět, že toto chování není vhodné v každé kultuře).

Chcete být úspěšní? Napodobujte ty nejlepší

  • Když stojíte nebo sedíte, udržujte vzpřímený postoj. Jestliže si sednete, udržujte nohy u sebe a příliš se nevrťte ani nepoposedávejte.
  • Oblečte se s ohledem na příležitost. Pokud si nejste jisti, raději se oblečte formálněji než obvykle – vždy je snadnější styl poněkud uvolnit než udělat opak.

Chcete dosáhnout úspěchu? Mějte jasný cíl a plně se na něj soustřeďte

Zvládněte své špatné návyky

Je velmi těžké zjistit, co si jiní lidé myslí o tom, co jim řečí svého těla a neverbálními signály sdělujete. Pokud skutečně nemáte tušení, zeptejte se přátel nebo rodinných příslušníků a požádejte je, aby k vám byli upřímní. Je lepší, když vám sdělí holou pravdu, než abyste neuspěli u přijímacího pohovoru nebo si pokazili rande.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte