Hazardér a dobyvatel. Jako první Evropan spatřil nové pobřeží Tichého oceánu

Vasco Núñez de Balboa, muž s pověstí hazardéra a vytrvalého dobyvatele. Španělský dobrodruh doufal, že mu slavný objev nového oceánu přinese vykoupení za jeho dřívější prohřešky. Ale znovu se pro svou ctižádost dostal do sporu s královskou mocí. Zrovna se připravoval na novou cestu, stavěl loď a sháněl zásoby. Ta pravá chvíle pro španělského místodržícího, aby se svého soka podle zbavil.

Výpravy za bohatstvím Nového světa

Vasco Núñez de Balboa se narodil v roce 1475 v Jerezu de los Caballeros ve Španělsku. Pocházel z farmářské rodiny a od mládí musel tvrdě pracovat. Krátce poté, co Kolumbus roku 1492 doplul k pobřeží Nového světa, začaly se Španělskem šířit dobrodružné příběhy a legendy o pohádkovém bohatství. A tak mnoho lodí plných mladých odvážlivců měsíc, co měsíc vyplouvalo přes Atlantik.

S jednou z prvních výprav ke břehům Ameriky, kterou vedl v roce 1501 mořeplavec Rodrigo de Bastidas, připlul Balboa na Haiti. Ale ne všichni kolonisté zbohatli – Balboa se údajně zadlužil a chtěl svým věřitelům uniknout. Možná ho jen lákalo další dobrodružství, snad nemohl zapomenout na báchorky o legendárních nalezištích zlata. Jisté je, že se v roce 1510 vydal na další plavbu, která vedla k břehům Jižní Ameriky. Podle legendy opustil Haiti tajně, ukrytý v dřevěné bedně.

Návrat do roku 1492. Jak vypadal den, kdy Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku?

Sláva objeviteli Jižního moře

O pár měsíců později se v Darienu, který byl centrem kolonie nazývané „Zlatá Kastilie“, stal guvernérem. Balboa se však zmocnil místodržitelského úřadu neprávem – vyvolal povstání a sesadil velitele výpravy Martina de Encisa. Nyní však mohl konečně naplnit svůj sen o závratném bohatství, a tak začal ze všech sil pátrat po zlatu. Současně však hledal cestu, jak si získat španělského krále, který mu po zprávách o povstání jistě nebyl nakloněn. Potřeboval se proslavit.

Císař nebo vlastizrádce. Vzestup a pád mexického bojovníka za nezávislost

A to se mu záhy podařilo. Od indiánů, s nimiž spolupracoval při několika výpravách do vnitrozemí, se dozvěděl o druhém velkém moři, jež prý leží za pralesem. Balboa se připravil na cestu a společně se stem španělských dobrodruhů a několika sty indiánů se vydal do neprobádané džungle. Po třech týdnech strastiplné cesty byl však královsky odměněn. Jako první Evropan spatřil nové pobřeží. V plné zbroji a se španělskou zástavou se Balboa vrhl do Tichého oceánu, jenž nazval jižním, a tímto aktem jej zabral pro svého krále. Okamžitě poslal zprávu do Madridu, načež mu bylo odpuštěno.

Poklad legendárního piráta. William Kidd loupil s domnělým požehnáním anglického krále

Předčasná smrt slavného dobyvatele

Řádným guvernérem Darienu se však nestal. Naopak. Než se z cest vrátil, dorazil do Darienu králem jmenovaný guvernér Pedro Arias de Avila, který Balboovi záviděl jak jeho objevy, tak i rostoucí popularitu. A mezi oběma muži došlo zákonitě ke sporům. Alespoň na čas je částečně vyřešil místní biskup, jenž přiměl Balbou, aby si vzal protivníkovu dceru za manželku. Nenávist však přetrvala, a když se Balboa připravoval k další výpravě a začal stavět nové lodě, byl proradným místodržícím obžalován ze zrady a vzpoury proti králi. Společně s jeho čtyřmi nejvěrnějšími druhy jej bezodkladně odsoudili k trestu smrti stětím. Psal se rok 1519.

Potupný konec posledního vládce Inků. Atahualpa padl do pasti dobyvačným Španělům

Odkaz Vasca Núñeze de Balboy

Na Balboovy činy historie nezapomněla. Několik parků a ulic v dnešní Panamě nese jméno „Vasco Núñez de Balboa“ a nejeden památník vzdává čest jeho objevu Jižního moře. Hlavní přístav s tichomořským vstupem do Panamského průplavu se nazývá Balboa, včetně okresu v provincii Panama, neboť k ní náleží Souostroví perel, jež slavný Španěl objevil. Také zdejší měnu nazývají balboa a některé mince obsahují jeho podobiznu. Balboovo jméno si připomínají i v dalších zemích, například v Kalifornii. Madrid mu vzdal hold mimo jiné názvem stanice metra a při pojmenovávání se nezapomnělo ani na měsíční kráter.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
2.7.2020
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
2.7.2020
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Reklama