Poklad legendárního piráta. William Kidd loupil s domnělým požehnáním anglického krále

Odešel na moře, aby s královským souhlasem pronásledoval nepřátele Anglie. Vrátil se jako vězeň obviněný z pirátství. Chtěl se hájit, ale nedostal příležitost. Štěstí a přízeň, které ho provázely celý život, se nyní k legendárnímu kapitánovi obrátily zády.

Mládí na moři

Jeden z nejslavnějších pirátů historie se narodil v roce 1645 ve Skotsku. O jeho dětství a mládí však mnoho nevíme. Traduje se, že už jako mladík odešel na moře, aby se stal plavčíkem na jedné z mnoha obchodních lodí, které tehdy křižovaly mezi Anglií a Novým světem. Kidd byl ale inteligentní a pracovitý, a tak obyčejným plavčíkem dlouho nezůstal. Uběhlo pár let a z Kidda se stal korzár, vojenský velitel jedné z britských soukromých lodí, která měla v popisu práce napadat v Karibském moři francouzská a španělská plavidla.

Proč se dávat k námořnictvu, když můžete být pirátem? 21 motivačních citátů Steva Jobse

Úspěšný obchodník nebo pirát

Brzy vydělal dostatek peněz a začal sám obchodovat. Kolem roku 1690 již žil se svou rodinou ve výstavném domě na Manhattanu. Ale mezi kariérou úspěšného obchodníka a krvelačného piráta byla tehdy jen velmi úzká hranice. A osud tomu chtěl, že ji Kidd překročil. New York tehdy prosperoval z pirátského řemesla a i obchodníci a ještě více korzáři používali nekalé praktiky. Záleželo hlavně na tom, jaké měli vztahy s tehdejšími mocnými – třeba právě u anglického královského dvora.

Roku 1695 se Kidd vydal do Londýna. Zde se prostřednictvím svých přátel seznámil s vévodou z Bellemontu. Spolu s ním vymyslel projekt, jak vydělat další peníze. Cíl byl jednoduchý – francouzské a pirátské lodě brázdící Tichý oceán. Kidd dostal kapitánskou hodnost a spolu s ní i novou loď: Adventure Galley se 34 děly na palubě vyplula z Anglie v roce 1696.

Kladivo na Skoty. Vojenské výpady Edwarda I. proti skotským rebelům

Zlom v kariéře námořníka

Kidd si vybral v New Yorku novou posádku, ale moc štěstí neměl: Když dopluli k Madagaskaru, část námořníků utekla a další se vzbouřili. Rozhodný Kidd musel jednat a několik z nich zabil. Snad právě tato zkušenost znamenala zlom v jeho životě i kariéře. Překročil tenkou hranici a vstoupil na zakázanou stranu. Stal se pirátem a začal rabovat všechny lodě. Největší úlovek mu nabídla Quedagh Merchant, v jejímž podpalubí se skrývaly desítky tun zlata a drahého kamení.

Vzestup a pád dvorního žida Oppenheimera. Měl moc i pohádkové bohatství, pro které ho německý lid nenáviděl

Oprátka pro piráta

Mezitím se v Anglii dozvěděli o jeho činech a Kidda prohlásili pirátem. Přesto se rozhodl pro návrat. Snad stále věřil, že loupil se skrytým požehnáním anglického krále, snad doufal, že se mu podaří své jméno očistit. Nevyšlo jedno ani druhé. Kidd byl v Londýně usvědčen z vraždy a pirátství a odsouzen k trestu smrti. Poprava však probíhala nešťastně. Dvakrát byl pověšen v londýnských docích na ráhno, ale to se pokaždé zlomilo. Až napotřetí našel šestapadesátiletý muž v oprátce smrt. Jeho tělo zde pak bylo po léta vystaveno v železné kleci jako varování všem, kdo by se nechali svést snadnými zisky k pirátství.

Slavný vojevůdce Hannibal. Jeho geniální taktiky se zapsaly do historie

Legenda o Kiddově pokladu

Traduje se, že Kidd svůj podíl na bohatých loupežích ukryl na neznámém místě. Tak se zrodila legenda o pirátově obrovském pokladu, který zůstal do dnešních dob neodhalen. Musí být skutečně obrovský. Kidd totiž před svým zatčením obdaroval řadu lidí skvělými šperky a kilogramy čistého zlata. To nejlepší však ukryl pro sebe.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
2.7.2020
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
2.7.2020
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
2.7.2020
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Reklama