Kvalitní zmrzlina může být vzácností. Připravte si ji sami doma

Další fotky

Češi v létě zchladí jazýčky nejraději vanilkovou zmrzlinou nebo ovocným sorbetem, labužníci dávají přednost netradičním chutím. Kde se vzala oblíbená studená pochoutka?

Trochu historie

Některé prameny uvádějí, že zmrzlinu rozšířili Mongolové. Připravovali různé ochucené nápoje z mléka (kozího, velbloudího a jačího). Nápoje však kvůli chladnému horskému klimatu často zmrzly. Recepty na takto vyrobenou zmrzlinu přivezl ve 13. století do Evropy cestovatel Marco Polo.

Podle jiné verze vynalezli zmrzlinu Číňané, kteří smíchali sníh s včelím medem. Od nich recept převzali Arabové a Peršané. Od Arabů se naučili dělat zmrzlinu Italové, kteří její výrobu rozšířili dále po Evropě. Arabské slovo scherbet znamená sladký sníh, z toho vzniklo italské slovo sorbetto, tedy sorbet.

Pitný režim nemusí být nudou. Vyzkoušejte netradiční nealkodrinky

Ve střední Evropě se zmrzlina stala oblíbenou pochoutkou v první polovině 18. století. Vyráběla se ze žloutků šlehaných s cukrem a smetany. Do této hmoty se přidávaly ovoce, vanilka nebo kakao.

Výroba zmrzliny v českých zemích se rozšířila počátkem 20. století, kdy ji vyráběly zejména cukrárny. V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout a v roce 1921 byla vyrobena první zmrzlina s dřívkem. V roce 1936 byl sestrojen první automatický rotační stroj, který zmrzlinu na špejli vyráběl. V pražském Laktosu se zmrzlina začala vyrábět v roce 1949. Postupně začaly vyrábět zmrzlinu i další mlékárny.

Dnešní zmrzliny jsou vyráběny z mléka a smetany již zřídka, kvalitní zmrzlina je vzácností. Výrobky, které představují cukrárny pod označením zmrzlina, jsou převážně mražené krémy, na jejichž výrobu se používají rostlinné tuky. K příchutím zmrzliny nepoužívají výrobci originální ingredienci, ale náhražky, umělá ochucovadla a barviva.

Rychle podléhají zkáze, ale léto si bez nich nedovedeme představit. Přišel čas malin

Chcete-li si pochutnat na pravé zmrzlině, nezbývá vám, než si ji připravit sami doma. Přinášíme vám dva recepty na klasickou a tři recepty na netradiční zmrzlinu.

Domácí čokoládová zmrzlina

150 ml smetany ke šlehání, 50 g nerafinovaného cukru, 100 g čokolády na vaření, 285 ml plnotučného mléka, 30 g kakaa

Mléko s cukrem přiveďte k varu a vmíchejte do něj nalámanou čokoládu a prosáté kakao. Směs už dále nevařte a míchejte do úplného rozpuštění čokolády. Mezitím, co základ bude chladnout, si ušlehejte smetanu, kterou opatrně smíchejte s krémem. Připravenou směs vlijte do vhodné nádoby a dejte zmrazit. Během pěti hodin několikrát promíchejte. Servírujte se snítkou máty a šlehačkou.

Perníková zmrzlina

500 ml smetany ke šlehání, 300 ml polotučného mléka, 130 g cukru krystal, 40 g medu, 5 žloutků, 1 celá skořice, 5 kusů hřebíčku, 5 kusů badyánu, 5 kusů nového koření, lžička koriandru, lžička anýzu, 2 cm zázvoru, sůl

Slavné modlitbičky od Erbenů. Chutnaly i prezidentu Masarykovi

Svitek skořice rozbijte na menší kousky, zázvor nakrájejte nadrobno. Rozpalte hrnec a nasucho v něm opražte všechno koření kromě zázvoru. Zalijte ho mlékem. Přidejte smetanu, cukr, zázvor a sůl. Ztlumte plamen a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Odstavte z ohně a 30 minut louhujte. Připravte si dvě mísy. Do jedné odměřte med a nahoru položte síto. Ve druhé rozmíchejte žloutky. Znovu směs zahřejte tak, aby byla horká. Pramínkem přilévejte ke žloutkům a míchejte. Vzniklou směs vlijte do hrnce a vařte až zhoustne. Přelijte přes sítko do mísy s medem. Dejte vychladit a umíchejte ve zmrzlinovači nebo několikrát prošlehejte tyčovým mixérem.

Jemná malinová zmrzlina

1 zakysaná smetana (200 g), 1 smetanový jogurt, 1 litr čerstvých malin, 2 nízkotučné tvarohy, 2 lžíce krupicového cukru

Maliny omyjte a nechte okapat. Rozmixujte je se smetanovým jogurtem a podle chuti přidejte krupicový cukr. Tvaroh se zakysanou smetanou a vanilkovým cukrem rozmíchejte na hladký krém. Vyšlehaný smetanový základ spojte s oslazeným ovocem a dejte do vhodné nádoby zmrazit. Před vložením do mrazáku můžete ještě pokapat smetanou ke šlehání a pomocí párátka nebo špejle ji roztáhnout – tím se vytvoří pěkná mozaika.

Obměna: Obdobně můžete připravit zmrzlinu i z borůvek.

Jezte borůvky. Toto drobné ovoce dokáže zázraky

Mátová zmrzlina

80 g cukru krupice, 300 ml mléka, hrst čerstvé máty peprné, 300 ml smetany ke šlehání

Cukr s mlékem a hrstí máty rozmíchejte na mírném žáru tak, aby směs neprošla varem, dokud se cukr nerozpustí. Pokud máte radši sladší zmrzlinu, přidejte více cukru. Výsledek nechte vychladnout v ledničce, poté sceďte a přidejte 300 ml smetany ke šlehání. Pokud nemáte doma zmrzlinovač, směs několikrát prošlehejte tyčovým mixérem a vložte do mrazáku.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Zmrzlina z kiwi

4 ks kiwi, 150 g slazeného kondenzovaného mléka, 1 sáček vanilkového cukru, cukr podle chuti, 250 ml smetany ke šlehání, 1 balíček ztužovače šlehačky

Kiwi rozkrojte, odstraňte větší část jadérek a dužinu vydlabejte. K dužině přidejte kondenzované mléko, vanilkový cukr a vše rozmixujte na hladký krém. Smetanu se ztužovačem ušlehejte do tuha a postupně ji zlehka vmíchejte do sladkého krému z kiwi. Směs naplňte do tvořítek na nanuky nebo do jiných vhodných menších nádob a dejte zmrazit. Deset minut před podávání zmrzlinu vyjměte z mrazáku. Rozdělte ji na porce a podávejte ozdobenou podle fantazie ovocem, čokoládou nebo jen tak na držátku.

FOTO: Zmrzlina, studená pochoutka

Zmrzlina, studená pochoutka - zmrzlinaZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina jahodaZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina kavaZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina nanukZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina nanuk
Další fotky
Zmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina pistacieZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina ostruzinaZmrzlina, studená pochoutka - zmrzlina
Včera, 16:20
Výstava, kterou si Kulturní centrum Zahrada (Malenická 1784, Praha 4) zapůjčilo v Národním pedagogickém muzeu,...
Včera, 15:40
Před několika lety se náhle a nečekaně na prodej objevil originál listiny papeže Klementa VI....
Včera, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:40
Svíčka na stole tiše prská a plamínek knotu mele z posledního. Vosk vytvořil na desce...
malování na kamínky, anděl
Včera, 11:39
Možná jste při procházce venku nebo po cestě na nákup už našli malovaný kamínek. Třeba...
Včera, 10:20
Pražská defenestrace se v roce 1618 obešla bez obětí na životech. Proč tomu tak bylo,...
Včera, 08:11
Česká výtvarnice založila v roce 1910 v Jindřichově Hradci textilní dílnu a vyráběla zde jak...
Dopravní nehoda u Žežic
23.9.2020
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
23.9.2020
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
23.9.2020
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
23.9.2020
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Reklama