Řád tím Vladimíru Štruplovi vyslovil „poděkování a vysoké uznání za mimořádné zásluhy v péči o válečné hroby a památníky učiněné v duchu křesťanských hodnot a víry“. Spolek pro vojenská pietní místa, kterého je Vladimír Štrupl místopředsedou, byl již v minulosti vyznamenán Ministerstvem obrany České republiky, která mu udělila plaketu za péči o válečné hroby, za dlouhodobou aktivní spolupráci při vytváření a zdokonalování evidence válečných hrobů.
Spolek pro vojenská místa vykazuje naprosto profesionální práci, kterou ve volném čase vykonávají dobrovolníci. Spolupracují právě i s Ministerstvem obrany ČR. Evidují pomníčky, pamětní desky a vojenské hroby po celé České republice i v cizině, jednotlivá města a obce lze najít na adrese www.vets.cz, v sekci Statistika VPM.
Záchrana pamětní desky
Náš REGION letos v květnu informoval o tom, že Vladimír Štrupl přispěl k navrácení pamětní desky Arnošta Antoše, který padl 5. května 1945 při Pražském povstání. Deska byla znovu instalována v Praze 6 – v ulici Jugoslávských partyzánů. Pamětní desku, která už nebyla v dobrém stavu, nechala zrestaurovat a osadit radnice Prahy 6.
„Deska je opět na domě Jugoslávských partyzánů 40, mám z toho obrovskou radost, je to moje srdeční záležitost. Dobu před více než čtyřiceti lety, kdy jsem tam stál čestnou stráž, si pamatuji jako dnes,“ uvedl k tomu v květnu Štrupl. Připomněl, že zmizení desky bylo pro něj prvním impulsem k mapování dalších pietních míst, což v roce 2007 vedlo ke vzniku zmíněného spolku. Pamětní deska „zmizela“ někdy kolem roku 2001.