Odpočívá v hrobě v Hradových Střimelicích československý voják?

30.8.2019
Andrea Cerqueirová

Například na obecním hřbitově v Hradových Střimelicích je hrob s nápisem: ZDE V PÁNU ODPOČÍVÁ RODINA URBANOVA A ŠINDELÁŘOVA, přičemž na fotografii by mohl být muž v československé vojenské uniformě. Mohlo by se tedy jednat o hrob československého vojáka.

FOTO: Hrob v Hradových Střimelicích

Hrob v Hradových Střimelicích - SEVER FOTO Odpočívá v hrobě v Hradových Střimelicích československý voják – Foto – Marek Skýpala – Spolek pro vojenská pietní místaHrob v Hradových Střimelicích - SEVER FOTO Odpočívá v hrobě v Hradových Střimelicích československý voják – Foto – Marek Skýpala – Spolek pro vojenská pietní místa 2

Pokud některý čtenář bude osud či jakoukoli stopu zmíněného muže nebo kohokoli ze zemřelých uložených v hrobě znát, prosíme o zaslání informace na adresu redakce. Další hroby, kde jsou hledány informace o zemřelých, kteří mohli být vojáci a v důsledku válek jsou zaznamenány na webu Spolku pro vojenská pietní místa, jsou v sekci Badatelna.

Otázka cílená na pamětníky

„Některé osoby asi zemřely přirozenou cestou, některé ale třeba ne, a to je právě otázka cílená na pamětníky,“ uvedl pro Náš REGION místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl.

Hradové Střimelice, kde se hrob s možným československým vojákem nachází, jsou částí obce Stříbrná Skalice. Jejich katastrální území má rozlohu 4,885 km2. První zmínka o nich pochází už z roku 1320, kdy je Bernard z Cimburka prodával abatyši kláštera sv. Jiří na Pražském hradě Kunhutě.

Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech

Hradové Střimelice se osamostatnily v roce 1850, přičemž do roku 1855 byly začleněny do okresu Černý Kostelec (dnes Kostelec nad Černými lesy), poté do okresu Český Brod (1855-1960), následně do okresu Kolín (1960-2007). Od roku 2007 jsou součástí okresu Praha-východ.Nepřehlédněte