• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech

  30.7.2019
  Andrea Cerqueirová

  Spolek pro vojenská pietní místa zachraňuje hroby, památníky či pamětní desky. Vede precizní a naprosto profesionální archiv pietních míst po celé republice. Provozuje i badatelnu, v rámci které lze pátrat po osudech lidí tam uvedených. Některé hroby se nacházejí v severní části Prahy-východ.

  Pokud některý čtenář bude osud či jakoukoli stopu některého ze zemřelých znát, prosíme o zaslání informace na adresu redakce. „Některé osoby asi zemřely přirozenou cestou, některé ale třeba ne, a to je právě otázka cílená na pamětníky,“ uvedl pro Náš REGION místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa Vladimír Štrupl.

  V radotínském háji je pomník německého vojáka, který se zastřelil, aby nemusel do války

  Bohumil Tourek, Úvaly

  V Úvalech, na městském hřbitove, v ulici 5. května, se nachází pomník na počest Bohumila Tourka, který zemřel 1. srpna 1924, kdy mu bylo pouhých 46 let. Na fotografii je muž v rakouské uniformě. Informace se nachází v dokumentaci zmizelých válečných památníků, vedené Spolkem pro vojenská pietní místa.

  Pátrání po osudech lidí z válečných hrobů na Praze-západ. Třeba něco víte vy?

  Josef Jedlička, Kozojedy

  Na hřbitově svatého Martina v Kozojedech se nachází hrob Josefa Jedličky s nápisem „*10.2.1897 Josef +14.2.1950“. „Mohlo by se jednat o hrob Josefa Jedličky, který se dle vojenských záznamů narodil dne 9. 2. 1897 v Bratčicích u Židlochovic. Tento muž byl dne 14. 6. 1919 zařazen do 24. pěšího pluku (francouzských legií) v hodnosti vojína,“ uvádí Spolek pro vojenská pietní místa s odkazem na databáze Vojenského ústředního archivu.

  FOTO: Hroby lidí, k nimž se hledají příběhy

  Hroby lidí, k nimž se hledají příběhy - Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech – Bohumil Tourek 2 – Foto Marek SkýpalaHroby lidí, k nimž se hledají příběhy - Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech – Bohumil Tourek – Foto Marek SkýpalaHroby lidí, k nimž se hledají příběhy - Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech – Josef Jedlička – Foto Marek SkýpalaHroby lidí, k nimž se hledají příběhy - Spolek pro vojenská pietní místa eviduje hroby vojáků a pátrá po jejich osudech – Josef Novák – Foto Marek Skýpala

  Josef Novák, Kozojedy

  Na témže hřbitově v Kozojedech se nachází také hrob Josefa Nováka, na hrobě je uveden den narození 15. srpen 1888 a den úmrtí 14. červen 1924. „Mohlo by jít o hrob Josefa Nováka z blízké Vyžlovky, který se dle vojenských záznamů měl narodit dne 12. 8. 1888. Uvedený muž po měšťance pracoval jako rolník. Zajat byl jako vojín c.k. 44. pěšího pluku v roce 1916 v Rumunsku. Do čs. vojska se přihlásil dne 20. 12. 1916 a po přesunu zajatců byl dne 7. 3. 1918 zařazen k 21. pěšímu pluku (francouzských legií). Demobilizován byl dne 17. 12. 1919 v hodnosti vojína,“ uvádí Spolek pro vojenská místa, opět s odkazem na Vojenský ústřední archiv.  Nepřehlédněte