Postava ve tvaru jablka nebo hrušky. Jaký typ obezity je horší a proč?

13.9.2018
Mája

Podle rozložení tuku v těle se rozlišují dva typy obezity:

1) Gynoidní (ve tvaru hrušky)

V tomto případě se tuk ukládá nejvíce v oblasti stehen a hýždí. Gynoidnímu typu postavy se také přezdívá ženský, protože je pro ženy typičtější než pro muže.

Velký omyl! Chcete zhubnout? Nemusíte jíst každé dvě hodiny! Co ještě funguje?

2) Androidní (ve tvaru jablka)

Nebo také tzv. mužský typ obezity, kdy je tuk nahromaděn především v oblasti břicha.

Možná nemáte nadměrnou tělesnou hmotnost, ale „jen“ nadprůměrně široký pas. POZOR! Z hlediska zdraví je závažnější právě mužský (jablíčkový) typ obezity, protože tuk v břiše se nejvíce podílí na metabolické aktivitě těla.

Hlad versus chuť k jídlu. Odhalte svou slabost a zatočte s ní!

Proč je břišní obezita tak nebezpečná?

Lidé s břišní obezitou velmi často onemocní metabolickým syndromem. Jde o poruchu metabolismu, při které je v krvi zvýšená hladina triglyceridů, cholesterolu, cukru a také se zvyšuje krevní tlak. Dochází ke kornatění tepen, ty nejsou schopny zásobovat srdce a může dojít k náhlému srdečnímu selhání. Vnitřní tuk obaluje orgány a brání jim ve zdravém fungování. Potíže jsou často plíživé a bezbolestné. Projeví se, až když je pozdě.

Detox organismu jako nový trend. Jak si vyčistit tělo a neublížit si?

Jste v ohrožení?

Nejjednodušším způsobem, jak to zjistit, je krejčovský metr a změření obvodu pasu. Jde sice o jednoduchý ukazatel, ale má poměrně dobrou vypovídací hodnotu. Pas měřte v polovině vzdálenosti mezi spodními žebry a horním okrajem pánevní kosti. U žen je nebezpečný obvod pasu vyšší než 80 cm. Obvod nad 88 cm je už velmi rizikový. U mužů se objeví zvýšené riziko při 94 cm a vysoké při 102 cm.

Cukr je všude. Jak méně sladit a nevzdat se sladkého života?

Dalším ukazatelem je poměr mezi pasem a boky (tzv. waist-to-hip ratio). Změřte obvod pasu a vydělte jej obvodem boků. Na rizikový typ obezity ukazuje u žen hodnota vyšší než 0,85 a u mužů vyšší než 1.

Hranolky, pizza nebo hamburger. Proč tolik milujeme nezdravá jídla?

Jak se zbavit břišního tuku?

Cesta je to težká, ale ne nemožná. Kromě úpravy stravovacích návyků a pohybové aktivity dbejte také na dostatek spánku a snížení stresu. Velmi pomůže omezení jednoduchých cukrů, smažených, uzených a na ohni grilovaných jídel, a naopak zvýšení příjmu vlákniny (čerstvé zeleniny, ovoce, obilovin, luštěniny a celozrnných výrobků) a bílkovin. Nebojte se konzumace tuku! Kvalitní za studena lisované oleje, oříšky, semínka nebo avokádo vás zasytí, takže nebudete mít stále chuť na něco sladkého a navíc je tělo výborně využije. Oproti tomu nadbytek jednoduchých cukrů ukládá přímo do tukových zásob.

FOTO: Jak se zbavit obezity

Jak se zbavit obezity - brichoJak se zbavit obezity - snidaneJak se zbavit obezity - behJak se zbavit obezity - sendvicJak se zbavit obezity - hamburger
Další fotky
Jak se zbavit obezity - obezita

 

 

 

 

 Nepřehlédněte