• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pražský výběr nebo Ostravský kahan. Vzpomínáte, jaká vína jsme pili za socíku?

  20.8.2018
  Fefík
  Další fotky

  Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké slavnostní příležitosti? Na tu láhvinku otevřenou s kamarády někde na trempu nebo na zkoušce kapely? Na chuť nově poznaného, ať už byla sladká nebo kyselá?

  Dnes si můžeme dopřávat vína ze všech koutů světa, mnoha značek a odrůd, ale není to tak dávno, co v samoobsluhách byly vyrovnané jen litrové láhve Pražského výběru, Sklepmistra, v tom nejlepším případě Svíčky, Bzenecké lipky nebo Ludmily.
  Některá vína bavila spíš svými jmény než obsahem – třeba Rytíř Žumbera.

  Historie psaná vekou. Čím se lahodné chlebíčky zapsaly do českých dějin?

  Jaká byla produkce z československých vinařských podniků na přelomu 70. a 80. let?

  Připravili jsme pro vás malý přehled výrobců vín a jejich značek.

  Začněme u Českých vinařských závodů Praha, závod Nusle: Pražský výběr (červené, v dalších závodech se dělalo i bílé), Staroměstské červené, Dalibor (bílé i červené) a bílé značky Claudius, Mistr Kampanus, Pierot; nejhorší bylo Vinohradské.
  Závod Vysočany: bílá vína Bušek z Velhartic a Jihočeské zámecké, Svatováclavské bílé a červené a červený Malostranský granát.
  Závod Vršovice: bílý Pražský sklepmistr a červený Karneval, dezertní červené i žluté (vyrábělo se i v Mikulově a v Bratislavě).
  Závody v Praze vyráběly i šest druhů dezertní Tesavely.

  OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

  České vinařské závody Starý Plzenec vyráběly bílá vína Cechovní pohár, Radniční hrozen, Athose a pro diabetiky Rytíře Žumberu, dále bílá i červená vína Karel IV. a Radyňského kastelána, červeného Porthose, růžového Aramise, šumivá vína D´Artagnan, od roku 1970 pak Bohemia Sekt (později i rosé, regia a regia rosé) a Chateau Radyně (brut a demi sec).

  České vinařské závody Chomutov: Casanova, Festivalový výběr a Valdštejn (všechno bílé i červené) a bílá Komtesa.

  České vinařské závody Žamberk: Zámecký výběr, Zlatá nymfa, bílý i červený Kamenáč a Dačického pohár.

  Školní statek Střední zemědělské technické školy v Mělníce: Konšelské (bílé i červené) a bílý Révový list.

  Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

  Zámecké vinařství Státního statku Mělník – tady se rodila oblíbená Ludmila bílá nebo červená, plněná do originálních tzv. mělnických kalamářů. (Historie praví, že počátkem 20. století skupina archeologů nalezla na nádvoří mělnického zámku historické úlomky z kameniny. Po jejich sestavení získali keramickou láhev identických proporcí, ve které se za dob Karla IV. skladovalo víno. Právě tento tvar se stal inspirací pro mělnický kalamář.) Tradiční Ludmilu milovníci vín dnes seženou už pouze v enotéce nebo butiku mělnického zámku.
  Dále se tu vyráběl Chateau Mělník (brut, demi sec, crémant rosé a granát).

  Fronty na toaletní papír, prací prášek i mýdlo. Vítejte v socialistické drogerii

  Státní statek Most, vinařstí Chrámce, produkoval bílý Hněvín.

  Výzkumná stanice vinařská Karlštejn nás zásobovala Eliškou (bílá, červená rosé) a Karlštejným bílým a červeným.

  Také Morava a Slovensko vydávaly své hrozny

  Třeba Moravské vinařské závody Mikulov: bílá vína Pálavské bílé, Poesie, Rendezvous, Velkomoravské (dělalo se též v Pavlovicích) a Dia víno, bílá i červená Mikulovská romance, sekty Chateau Mikulov, Niké, Venuše, šest druhů dezertního Metropolu a v závodě Ostrava bílý i červený Ostravský kahan.

  5 drinků pro horké letní dny. Co říkáte na višňovou, nebo okurkovou limonádu?

  Moravské vinařské závody Bzenec: bílý Blatnický roháč, Bohatýr, Bzenecká lipka (značka vína, kterou si nechal zaregistrovat Leopold Skála z bzeneckého vinařského družstva v roce 1931, název vznikl podle lidového označení pro Ryzlink rýnský čili Lipka; současným držitelem známky je Bohemia Sekt, Českomoravská vinařská akciová společnost), Moravěnka, Zlatý hrozen, bílý i červený Kardinál, červený Slovácký rubín, Elita sekt a Chateau Bzenec (značka používaná od roku 1875).

  Moravské vinařské závody Velké Pavlovice: bílá Perla Moravy, Karát, Starohorské, Velkomoravské, Zlatý dukát, Maryša bílá i červená a červené Pavlovické ohnivé.

  Státní statek Valtice: bílá vína Appolon, Afrodité a Gracie (bílé, červené i rosé).

  Kaňky a piják. Za „totáče“ bývalo plnicí pero luxus. Psaní číňanem si děti musely zasloužit

  Státní statek Znojmo: bílé značky Dionýsos, Znojemské hodovné, Znojemské radniční, Znojemský Bakchus a bílá i červená Znojemská Libuše.

  Sklepní hospodářství Čejkovice: bílé Ano víno a bílý i červený Templář.

  Družstevní vinné sklepy Hodonín: bílá vína Dívčí sen, Hodonínské slunce, Hodonínské lázeňské, primáš, Manon, bílá i červená Moravia a červená Marina.

  My pionýři ze socialistického svazu. Vzpomínky ani po 40 letech nemizí

  Existovalo ještě Jihomoravské bílé, ale autor zarmocen přiznává, že výrobce se nedopátral.

  Také Slováci něco občas do Čěch přivezli, konkrétně Vinařské závody v Bratislavě, Bratislavě – Rače, Pezinoku, Nitře, Seredi, v Košicích a Trní, kde se dělalo tokajské.
  Nejoblíbenějšími značkami, které zdaleka nebyly vždy k mání, bylo Kláštorné červené (tzv. Svíčka) z Pezinoku, Nitranský knieža, Račianská frankovka, Rubesco nebo Venušino čaro.

  Doufám jen, že vás z toho vzpomínání nerozbolela zas hlava.

  FOTO: Lahvová vína počátkem 80. let v Československu

  Lahvová vína počátkem 80. let v Československu - 1 jižní svahLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 2 ighe labels storeLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 3 akční cenyLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 4 katalog nápojůLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 5 zámek měl
  Další fotky
  Lahvová vína počátkem 80. let v Československu - 6 osobní vinotékaLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 7 o víněLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 9 potraviny ny pranýřiLahvová vína počátkem 80. let v Československu - 9b VINO dot TK+


  Nepřehlédněte