Skutečně jednou budeme žít na Měsíci? Kolem je stále spoustu otazníků

Dnes je již všeobecně známo, že na Měsíci se do budoucna plánuje vybudování lunární základny. Ohledně tohoto projektu však existuje poměrně velké množství vizí. Na nějaký konkrétní plán zatím nedošlo, avšak obecné obrysy jsou již v dnešní době více méně známé…

Jednat by se mělo o řadu vzájemně propojených modulů, kde by se kromě ložnic, kuchyně a řídicího střediska měly v budoucnu nacházet rovněž i sklady, výzkumné laboratoře a například také skleník, který by jednak zajišťoval část potravy pro místní osadníky, jednak by byl vítaným zdrojem kyslíku.

Osídlení Marsu? (Ne)možné

Významným cílem pak zcela určitě bude maximální využití místních zdrojů, protože transport každého kilogramu hmotnosti ze Země bezpochyby bude samozřejmě velice nákladný. Kupříkladu místní zásoby ledu v polárních oblastech by se mohly stát skvělými zásobárnami vody. Ukazuje se i určitá možnost těžit zde některé kovy, které jsou u nás na Zemi vzácné, například platinu. Jsou zde rovněž i velké zásoby helia, jež by se v budoucnu případně dalo použít i jako zdroj energie v podobě jaderné fúze.

Vznikl náš Měsíc díky vesmírné katastrofě?

Šestkrát nižší gravitace spolu s nepřítomností atmosféry na Měsíci poskytují poměrně velké možnosti pro vědecké výzkumy, například příležitost pro vybudování astronomických dalekohledů, které by bylo možné průběžně opravovat a zdokonalovat. Na povrchu Měsíce by také bylo možné provádět průzkum kosmického záření a připravovat technologie pro případné ještě vzdálenější lety. Měsíc je samozřejmě též zdrojem informací o naší Sluneční soustavě.

Přestože je bílý trpaslík posledním, konečným stadiem vývoje hvězdy, nejedná se o stadium konstantní. Jak bílí trpaslíci mládnou

První posádky na Měsíci by mělo tvořit tři až šest astronautů. První kolonisté na Měsíci zcela nepochybně zažijí mimořádně nehostinné prostředí. Budou vystaveni pro nás přímo extrémním teplotám a navíc kupříkladu i dvěma týdnům trvajícím nocím, během kterých například nelze používat solární panely jako zdroj energie. Důležitá je i otázka ochrany před škodlivým slunečním zářením. Existuje zde též riziko občasných dopadů meteoritů na povrch Měsíce, neboť ten nemá natolik významnou atmosféru, aby zabránila dopadům téměř všeho, přičemž srážka i s jen minimálním předmětem se může rovnat výbuchu granátu.

Dnes, 04:00
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům...
Dnes, 04:00
Když v roce 1834 vyhořel Westminsterský palác, vyhlásili britští politici soutěž o nejlepší projekt nové...
Včera, 21:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 21:20
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny...
Včera, 17:32
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak podle...
Včera, 15:39
Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může...
Včera, 15:35
Už po 25. narozeninách se na pleti začnou objevovat první vrásky a jemné linky, které...
Včera, 15:26
K zapojení do péče o pacienty s covidem by se mohli přidat například plastické chirurgie,...
Včera, 15:06
Střední odborné učiliště v Kaplici pokračuje v praktické výuce i ve zpřísněném koronavirovém režimu. Zatímco...
Včera, 12:42
Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Dvacítku míst...
Včera, 11:15
I když francouzský vojevůdce a císař Napoleon I. Bonaparte (15. srpna 1769 – 5. května...
Reklama