Stejně jako Zelený lučištník i jeho autor Edgar Wallace zasáhl přesně cíl. I když psal s chybami

1.4.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Angličané říkají, že detektivka měla dva otce – „bílého“ a „černého“. Tím „bílým“ byl samozřejmě Arthur Conan Doyle, vzdělaný lékař. Jeho koníčkem byl dějepis a spiritismus. Tento opravdový gentleman vymyslel detektiva s lulkou, v kostkované čepici, s oblibou hrajícího na housle – Sherlocka Holmese.

Za otce „černého“ detektivního románu je pokládán Edgar Wallace“ odložené dítě, lodní kuchař, voják z povolání, dopisovatel prvních bulvárních novin… Jeho jedinou velkou láskou byly peníze. Dokázal jich spousty vydělat – i utratit. Dědici těchto dvou zcela odlišných autorů se od sebe příliš neliší: jedni i druzí dostávají každoročně milionové tantiémy od nakladatelů, producentů filmů a autorů televizních her ze všech končin světa.

Překonal skoro všechno. Co zničilo největšího dobrodruha Jacka Londona?

Edgar Wallace je považován za tvůrce kriminálního thrilleru. Ve svých dílech se dokázal odpoutat od vzoru velkého detektiva vytvořeného Arthurem C. Doylem a zaměřil se spíše na popis policejního aparátu. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno. Existuje téměř sto šedesát titulů natočených podle jeho námětu, např. Zelený lučištník byl zfilmován třikrát.

Narodil se 1. dubna 1875 v Londýně. Jeho fyzickými rodiči byla herečka Polly Richardsová (31 let) a venkovský herec Richard Marriott, který při zápisu do matriky použil falešné jméno Walter Wallace. Oba byli velice překvapeni nečekaným vývojem původně jen přelétavé známosti. Matka chlapce hned po narození odložila do nalezince, kde jej po devíti dnech adoptoval jako své jedenácté dítě nosič na londýnském rybím trhu Dick Freeman. Jeho zásluhou Edgar nesnášel jídla z ryb. Říkal o tom: „Stávalo se nám, že jsme třeba taky přes osm týdnů jedli jenom ryby a prali jsme se o kousek chleba.“

Na básně recept měl, na život už ne. Narodil se před 210 lety a miloval alkohol a básnířky

Již v 11 letech (po absolvování čtyř tříd) opustil školu a začal pracovat. Zpočátku se živil dosti podřadnou prací, roznášel mléko a noviny, prodával květiny a boty, pracoval v tiskárně a v továrně na pryž, stavěl silnice, byl poslíčkem). V den svých čtrnáctých narozenin utekl z domova na loď, kde získal místo kuchaře. Jeho chuť k jídlu mu na lodi nesebrala ani mořská nemoc.

V osmnácti letech se Edgar Wallace přihlásil jako dobrovolník k sedmileté vojenské službě k pluku „Royal West Kent Regiment“. Roku 1896 byl pluk odvelen do Kapského Města v souvislosti s napjatou situací v Jižní Africe. Wallace tam působil u sanitního oddílu a pod vlivem povídek o Jacku Rozparovači se pokoušel o vlastní literární tvorbu. Bursko-anglická válka mohla vypuknout každým okamžikem. Edgar na to později vzpomínal: „Svět královny Viktorie, který byl doposud snem překrmené šelmy, změnil se ve chvíli vypuknutí války ve svět senzací, stal se jedním velkým řetězem krvavých dobrodružství…“

Svým nadšeným čtenářům dal Tarzana a Johna Cartera. Díky nim se stal nesmrtelný

A právě v té době vznikl v Londýně „Daily Mail“, první deník udivující čtenáře Anglie svými senzacemi. Wallace se stal později korespondentem tohoto listu, i když se nikdy nenaučil psát bez gramatických chyb. Dovedl však popsat život i všechno ostatní tak, že mu všichni lidé rozuměli.

V Jižní Africe se Wallace seznámil s reverendem Williamem Shawem Caldecottem z Kapského Města, který byl spisovatelem a pomáhal mu v jeho tvůrčím úsilí. Wallace začal přispívat do různých novin a časopisů a také psal básně s válečnou tematikou, které vydal roku 1898 jako svůj knižní debut pod názvem The Mission That Failed (Mise, která selhala).

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Slavnou se stal jeho důvtip v tzv. záležitosti se třemi barevnými kapesníky. Ke konci bursko-anglické války v domě, obehnaném ostnatým drátem, jednali nekonečně dlouho představitelé obou stran. Žádný novinář neměl k jednáním přístup. Wallace se domluvil s bývalým kamarádem od pluku, který v domě hlídkoval, tak, že když bude v jednání na obzoru nějaký pokrok, dá strážný znamením modrým kapesníkem, kdyby dohoda vázla, tak bílý a jakmile dojde k podepsání smlouvy, vytáhne strážný červený kapesník.

Příslušné orgány v Londýně a Pretorii se mnoho týdnů snažily zjistit, kudy z přísně tajného jednání unikají informace pro „Daily Mail“, neboť tyto noviny měly vždy ty nejnovější a nejpravdivější zprávy o jeho průběhu. Vyšší důstojníci byli podrobeni přísnému výslechu a dva generálové byli z tohoto důvodu z jednání odvoláni. Jenom hlídkujícího seržanta nikdo nepodezíral.

Prostá žena s modrou krví. Záhadný původ spisovatelky, která měla pevné místo v učebnicích a strašila studenty i u maturity

Po propuštění z armády roku 1899 začal Edgar Wallace pracovat jako dopisovatel pro tiskovou agenturu Reuters a pro londýnský deník Daily Mail. Svými články o brutalitě britské armády během druhé búrské války však natolik popudil jejího velitele, maršála Horatia Herberta Kitchnera, že mu zakázal pracovat jako válečný zpravodaj.

Roku 1901 se Wallace oženil s Yvy Maude Caldecottovou, dcerou reverenda, která gramaticky upravovala jeho první pokusy. Začal pak pracovat u listu „Rand Daily Mail“ v Johannesburgu a roku 1902 se vrátil z Afriky zpět do Británie. Během rusko-japonské války v letech 1904 – 1905 získal mnoho poznatků o práci ruských a britských špiónů operujících ve Španělsku a v Portugalsku, když působil jako dopisovatel Daily Mail ve španělském městě Vigu.

Tvrdě kritizoval komunismus, několikrát z politických důvodů emigroval. Před čtvrt stoletím zemřel spisovatel Ladislav Mňačko

Svůj první román Čtyři spravedliví (The Four Just Men), o skupině mužů beroucích zákon do vlastních rukou, vydal vlastním nákladem roku 1905. Kniha měla úspěch, ale kvůli špatné propagaci skončila pro autora finančním neúspěchem. Vše se uspokojivě vyřešilo až roku 1911 po vydání románu „Sanders“ (Sanders of the River), prvního svazku jeho detektivní série z Afriky s komisařem Sandersem, jeho zástupcem poručíkem Bonesem a domorodým náčelníkem Bosambem. Touto knihou zahájil svoji řadu poté již neustálých literárních úspěchů.

Roku 1918 skončilo jeho první manželství, ve kterém se jim narodily čtyři děti, rozvodem. V roce 1921 se oženil podruhé, tentokrát se svojí o dvacet tři let mladší sekretářkou Ethel Violet Kingovou, se kterou měl dceru Penelope (*1923).

RETRO: Pamatuje se na Lesní noviny Vitalije Biankiho? Jejich autorovi kolikrát hrozila smrt!

Wallaceův nejslavnější román Zelený lučištník (The Green Archer), příběh vyprávěný v duchu gotického románu, napsal roku 1923 a díky němu se stal nejvydávanějším autorem své doby. Jeho produktivita byla ohromující (vydal 175 knih, napsal dvacet čtyři divadelních her a v novinách mu vyšlo nespočetné množství článků), což vedlo k podezření, že provozoval (obdobně jako Alexandre Dumas starší) tzv. „továrnu na romány“ a pod díla jiných se jen podepisoval. To se však nikdy nepotvrdilo. Wallace si nikdy nedělal ke knihám předem poznámky o průběhu děje a jednotlivých zápletkách. První stránku textu napsal vždy vlastní rukou, dál pak diktoval sekretářce nebo do diktafonu. Denně pracoval mnoho hodin, každou půlhodinu vypil šálek čaje a nepřetržitě kouřil cigarety.

FOTO: Edgar Wallace

Edgar Wallace - Edgar Wallace na obálce časopisu ´Time´- time cober storeEdgar Wallace - Kniha ´Zelený lučištník´- www.antikvariat-bohumin.czEdgar Wallace - Edgar Wallace – The SpectatorEdgar Wallace - Spravedliví muži z Cordovy – archiv Václava PavlíkaEdgar Wallace - Řeka diamantů – archiv Václava Pavlíka
Další fotky
Edgar Wallace - Plíživá smrt – archiv Václava PavlíkaEdgar Wallace - Kniha ´Údolí duchů´ – koboEdgar Wallace - Kniha ´Čtyři spravedliví – AukroEdgar Wallace - Kniha ´černý opat´- aukroEdgar Wallace - 1 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 2 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 3 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 4 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 5 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 6 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 7 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - 8 – Zelený lučištník – film USA 1940 – youtubeEdgar Wallace - Edgar Wallace – The SpectatorEdgar Wallace - Pamětní deska na ´Fleet Street´, londýnské království novin – wikipedie

V prosinci 1931 dostal Wallace zakázku napsat scénář k filmu o King Kongovi. Koncem ledna začal trpět bolestmi hlavy a byl u něho zjištěn diabetes. Jeho stav se během několika dnů poté prudce zhoršil a 10. února 1932 jako již slavný autor Edgar Wallace zemřel v Hollywoodu na zápal plic. V ten den byly vlajky na budovách redakcí novin na „Fleet Street“, někdejším londýnském „království novin“, spuštěny na půl žerdě a na kostele Saint Bride vyzváněl umíráček. Když byl v Británii pochován, zdědila jeho žena přes půl milionu dolarů – ale dluhů. Wallace prostě dokázal hodně vydělat, ale ještě víc utratit. V hospodaření zřejmě daleko rozumnější Ethel však dokázala tento dluh během následujících pěti let zaplatit do posledního centu.

 Nepřehlédněte