Tip na výlet: Navštivte cennou, bohatě zdobenou kapli ve Smiřicích i místní atypickou nádražní budovu

Několik kilometrů od města Hradec Králové, směrem na Jaroměř, se nachází městečko Smiřice. Své jméno zřejmě získalo po známém rodu Smiřických, i když podle údajné kroniky rodu Zárubů získalo město jméno po jiném šlechtickém rodu Smírových, kteří zde prý měli sídlit již od 9. století. První písemné záznamy však pocházejí z roku 1361 a jasně dokládají existenci Elišky ze Smiřic. Právě tento mocný rod postavil ve Smiřicích tvrz, která byla později přestavěna na zámek. V době přestavby byli majiteli již Trčkové z Lípy. Kolem jejich zámku vznikala osada, která byla v roce 1659 povýšena na město.

V 17. století se majiteli stávají Šternberkové, kteří nechávají vystavět nádhernou barokní zámeckou kapli Zjevení Páně. Tu nechal konkrétně vybudovat Jan Josef ze Šternberka v letech 1699-1711. Stavitelem byl zřejmě známý Kryštof Dientzenhofer, ale některé zdroje se zmiňují o neméně významném staviteli Blažejovi Santinim.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Fresková výzdoba kaple je dílem Jakuba Steinfelse ze Steinfelsu. Můžeme vidět vyobrazení biblických příběhů, které jsou tematicky vázány k proroctví o Kristově příchodu. V lunetách nad okny jsou namalovány Sibyly, v klenbě pak Mojžíš a starozákonní proroci.

Tip na výlet: Hauswaldská kaple alias Šumavské Lourdy. Zázraky se zřejmě dějí i dnes

Na stěnách si můžeme prohlédnout fresky zobrazující příchod tří králů a Heroda mezi zákoníky. Kaple Zjevení Páně má i nádhernou obrazovou výzdobu. Samozřejmě nejvíce zaujme dílo barokního malíře Petra Brandla „Klanění Tří králů“ na hlavním oltáři. Tento obraz je navíc od roku 2006 rovněž i národní kulturní památkou. Kolem obrazu vidíme sochy světců v nadživotní velikosti. Jsou to svatý Jáchym a svatá Anna. Tyto sochy zhotovil F. J. Pacák, žák M. B. Brauna.

Tip na výlet: Hrobka rodiny Righofferových v Kamenici

Zámecká kaple Zjevení páně je od roku 1996 národní kulturní památkou. Kaple má i výbornou akustiku, a tak často slouží rovněž i ke koncertním účelům. Mezi nejčastější hudebníky, kteří v kapli vystupují, patří houslista Jaroslav Svěcený, který zde také každý rok o Velikonocích spolupořádá hudební festival ,,Smiřické svátky hudby“. V letních měsících a po dohodě i jindy si mohou návštěvníci kapli prohlédnout, navíc i s odborným výkladem.

FOTO: Smiřice

Smiřice - Smiřice – kaple Zjevení PáněSmiřice - Smiřice – sousoší Jana NepomuckéhoSmiřice - Kaple – oltářSmiřice - Kaple Smiřice -kazatelnaSmiřice - Kaple Zjevení Páně Smiřice – stropní výzdoba

Vedle kaple se nachází bývalý zámecký park a také výše zmíněný zámek, který však je v soukromém vlastnictví a je tudíž nepřístupný. Smiřice pak mají ještě jednu zajímavost, kterou je budova nádraží, jež bylo jako jediné v České republice postaveno v 19. století ve stylu loveckého zámečku.

Zdroj: hradecko.eu

Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Včera, 08:09
Pozornost veřejnosti se v poslední době začíná obracet i na zatím tabuizované téma, a to...
Reklama