• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vadí vám úspěch někoho jiného? Změňte svůj postoj. Uznání cizího úspěchu vás posílí

  15.10.2019
  Lukáš Mucha

  Přestože závist lze definovat jako „Chci mít to, co máš ty“, zášť vůči úspěchu někoho jiného jde ještě dál: „Chci to, co máš ty, a nechci, abys to ty měl.“ Občas někomu něco závidět lze považovat za normální. Zášť je ale nezdravá.

  „Nelibost je jako pít jed a doufat, že otráví vašeho nepřítele.“

  Nelson Mandela

  Jestliže vám vadí cizí úspěchy, vychází to pravděpodobně z iracionálních úvah a může vás to přivést až k nelogickému chování. Zabývejte se spíše svou snahou o dosažení úspěchu, než abyste cítili nelibost z toho, jak se někomu jinému daří.

  Proč nám vadí úspěch někoho jiného

  Nelibost se podobá vzteku, ale když někoho ovládne vztek, je pravděpodobné, že to dá nějak najevo. Nelibost však zůstává obvykle skrytá a takoví lidé své pravé pocity zakrývají maskou hrané vlídnosti. Pod úsměvem se přitom může vařit směs rozhořčení a závisti.

  Nelibost k cizímu úspěchu je také výsledkem hluboce zakořeněných nejistot. Je obtížné mít radost z přítelova úspěchu, když ze sebe máte špatný pocit. Když jste nejistí, něčí úspěch jako by zdůraznil vaše nedostatky. Můžete také zahořknout, pokud se chybně domníváte, že k ostatním je štěstí vstřícnější než k vám, ale vy si to přitom zasloužíte mnohem víc.

  Chcete dosáhnout úspěchu? Mějte jasný cíl a plně se na něj soustřeďte

  Víte, co chcete?

  Je snadné pocítit nelibost k ostatním, když sami ani nevíte, co chcete. Člověk odmítající práci, která vyžaduje časté cestování, se může podívat na přítele, který jede na služební cestu do ciziny, a pomyslet si: „Ten má ale štěstí. To chci taky.“ Současně může toužit po životě jiného přítele, který má svou firmu, pracuje doma, a proto nemusí cestovat, a říkat si „To bych taky chtěl“, ačkoli jsou tyto životní styly v příkrém rozporu. Nikdo nemůže mít všechno, co chce.

  Když přehlížíte skutečnost, že většina lidí na dosažení svých cílů vynakládá čas, peníze a úsilí, pravděpodobně pocítíte vůči jejich úspěchu nelibost. Je snadné podívat se na profesionálního sportovce a říct: „To bych chtěl taky.“ Ale chcete to opravdu? Chcete, aby váš výdělek závisel výhradně na vašich fyzických schopnostech, které se stoupajícím věkem budou slábnout? Skutečně se chcete vzdát času stráveného s přáteli a rodinou, jen proto, abyste mohli celý rok tvrdě trénovat?

  Váš pohled na ostatní je zkreslený

  Nikdy se nedozvíte o všem, co se děje za zavřenými dveřmi. Pocit nelibosti může často vyrůstat z pouhých stereotypů. Možná věříte tomu, že „bohatí“ lidé jsou zlí, nebo si možná myslíte, že „podnikatelé“ jsou hamižní. Tyto stereotypy ve vás mohou vyvolat nelibost, přestože toho člověka vůbec neznáte.

  Změna je život. Chcete-li být psychicky silní, neodmítejte změnu

  Změňte postoj

  Jestliže se chováte v souladu s vlastními hodnotami a cíli, a přesto cítíte nelibost k úspěchům ostatních, vaši schopnost ocenit jejich úspěch mohou stále narušovat některé iracionální myšlenky. Když si neustále říkáte něco jako „Jsem hloupý“ nebo „Nejsem tak dobrý jako jiní“, jakmile se setkáte s úspěchem někoho jiného, pocítíte nelibost. Nejenže iracionálně uvažujete sami o sobě, ale máte také iracionální myšlenky o ostatních.

  Když zjistíte, že k někomu jinému cítíte nelibost, pokuste se své myšlenky změnit těmito metodami:

  • Vyhněte se porovnávání sebe sama s ostatními. Srovnávání s ostatními je, jako kdybyste porovnávali jablka s hruškami. Vy máte vlastní soubor jedinečných nadání, schopností a životních zkušeností, proto porovnávání s někým jiným není přesný způsob, jak měřit svou cenu. Místo toho srovnávejte, jací jste bývali dřív, a měřte, jak roste vaše osobnost.
  • Naučte se vnímat své stereotypy. Snažte se lidi poznávat, nikoli je automaticky soudit podle stereotypů. Zakažte si domnívat se, že ten, kdo získal majetek, slávu nebo cokoli jiného, co byste mu mohli závidět, je nějak špatný.

  Důvěřujte svým instinktům. Intuice představuje tajnou zbraň na cestě k úspěchu

  • Přestaňte zdůrazňovat své slabosti. Když se soustředíte jen na to, co nemáte nebo neumíte, můžete si vytvořit nelibost k lidem, kteří tohle mají nebo umějí. Soustřeďte se na své síly, schopnosti, umění.
  • Přestaňte nadsazovat schopnosti ostatních. Nelibost často vzniká z přehánění dokonalosti ostatních a soustředění se na to, co všechno mají. Uvědomte si, že každý člověk má také své slabiny, nejistoty a potíže – dokonce i ti úspěšní.
  • Neshazujte úspěch ostatních. Bagatelizovat úspěch někoho jiného může jen vyvolat pocity nelibosti. Vyhýbejte se větám jako „To jeho povýšení není nic zvláštního. A dali mu to jen proto, že se kamarádí se šéfem“.
  • Přestaňte určovat, co je a není fér. Nezabývejte se věcmi, které nejsou fér. Je to tak, někteří lidé ve své snaze o úspěch bohužel podvádějí. A jiní zase uspěli jenom díky náhodě. Čím víc času ale věnujete úvahám o tom, kdo je „zaslouženě“ úspěšný a kdo ne, tím méně času vám zůstane na něco produktivního.

  Soustřeďte se na spolupráci, a ne na konkurenci

  Dokud budete lidi kolem sebe považovat za konkurenty, budete se neustále soustředit na pokusy „vyhrát“. A nelze mít zdravý vztah s lidmi, když pořád myslíte na to, jak je porazit, ne jak je pozvednout.

  Dokáže-li vás úspěch někoho jiného potěšit, budete úspěšné lidi přitahovat, nikoli odpuzovat. Když se obklopíte lidmi, kteří usilovně pracují na splnění svých cílů, může to pro vás být prospěšné. Můžete získat motivaci, inspiraci a informace, které vám na vaší životní cestě pomohou.

  Chcete být oblíbení mezi lidmi? Poradíme vám, co se naučit

  Vytvořte si vlastní definici úspěchu

  Mnozí lidé měří úspěch penězi. Avšak ne každý touží být bohatý. Ve své definici životního úspěchu máte možná schopnost oplácet společnosti tím, že jí věnujete svůj čas a nadání. Možná máte ze sebe nejlepší pocit, když méně pracujete a dokážete volný čas nabídnout lidem v nouzi. Je-li vaše definice úspěchu právě taková, pak nemáte potřebu cítit nelibost k někomu, kdo chce naopak získat co nejvíc peněz. Taková je jenom jeho definice úspěchu.

  Abyste si mohli vytvořit vlastní definici úspěchu, je někdy nejlepší podívat se na svůj život jakoby z odstupu – a nejen na období, ve kterém se nacházíte právě teď. Představte si, že jste na konci života a ohlížíte se zpět.

  Trénujte uznání úspěchu někoho jiného

  Když pracujete na své definici úspěchu a objevili jste své nejistoty, můžete bez pocitů nelibosti pochválit úspěch někoho jiného. Jakmile uznáte, že mezi vámi a někým jiným není přímá konkurence, přestanete mít obavy, že ve srovnání s jeho úspěchem vypadáte špatně. Místo toho budete někomu upřímně přát, že dosáhl nějakého milníku, vydělává víc peněz nebo dělá to, co vy ne.

  Žijte tak, abyste na konci života ničeho nelitovali

  Uznání cizího úspěchu vás posílí

  Když přestanete cítit nelibost k cizímu úspěchu, budete se moci svobodně vydat na cestu za vlastním úspěchem. Pocítíte touhu žít podle svých hodnot a nebudete se cítit uraženi nebo podvedeni lidmi, kteří žijí podle vlastních hodnot. Autentický životní styl je nezbytný pro každého, kdo chce v životě opravdu uspět.

  Vyhnout se nelibosti vůči jiným bývá snadné, když se vám daří dobře. V životě ale pravděpodobně nastanou i potíže. A to je pak velmi obtížné překonat svou nelibost. Ovládnout své pocity, když nemůžete dosáhnout svých cílů a ostatním kolem vás se to daří, to vyžaduje velkou dřinu a vytrvalost.

  Zdroj: Amy Morin (13 Things Mentally Strong People Don’t Do, 2015)  Nepřehlédněte