Nepotrestané zločiny komunismu jako morální deficit sametové revoluce. Pinochetovskou cestou jsme ale jít nechtěli

17.11.2019
Jitka Lenková
Další fotky

V první řadě bylo nepochybně velkým štěstím, že, čistě technicky vzato, nešlo ani tak o revoluci, ale o v podstatě pokojné předání moci. To, že „převrat“ nikdo nezaplatil životem, vypadá natolik zvláštně, až se objevila konspirační teorie o tom, že toto předání moci mezi vládnoucími komunisty a jejich nástupci bylo domluvené předem. Podobně pokojně však proběhl i převrat v roce 1918. Nahrálo tomu v obou případech zcela jistě i to, že v lidech se tehdy nenashromáždilo předtím tolik zloby a touhy po pomstě, aby docházelo k excesům jako třeba v květnu 1945.

Neštítil se extrémně krutě mučit ani ženy. Bestie v estébácké kůži Miroslav Pich-Tůma

A zcela jistě v případě roku 1989 svou roli sehrála i ta „generační výměna“. Čekal na ni Masaryk, ale nedočkal se jí, jednak kvůli svému vysokému věku, jednak proto, že 1. republika trvala právě jenom těch potřebných dvacet let. Komunisté, kteří zde vládli přes 40 let, se dočkali výměny dokonce dvou generací, přičemž ta druhá žila, až na pár výjimek, poklidně v éře normalizace. My bychom dnes měli hodnotit, jak to s postkomunistickým Československem, resp. Českem, vypadá po 30 letech, tedy po výměně 1,5 generace. A je třeba připustit, že pro „ty mladé“, je život už opravdu o něčem jiném, než byl pro jejich vrstevníky před 30 lety.

Do tábora nucené práce se člověk dostal ani nevěděl jak. I tak u nás vládli komunisti

Za pokojný průběh sametové revoluce jsme ale zaplatili tím, že nedošlo k trestně-právnímu ani morálnímu vyrovnání se zločiny komunismu a komunistů, a vznikl tak určitý morální deficit. Podobný, jaký pociťujeme v souvislosti s Mnichovem. Přijde vám to nepatřičné? Ale pozor, nejde o srovnání historických skutečností, ale o porovnání pocitů, které dodnes v obou případech zůstávají rozporuplné.

Když stát oloupí své vlastní občany. Měnová reforma jako celonárodní katastrofa, odpor potlačen násilím

Zločiny komunismu u nás přitom nebyly tak úplně malé. Naši komunisté poslali z politických důvodů 241 lidí na popraviště a asi 100 000 do vězení a na svědomí mají také asi 400 životů vyhaslých na železné oponě při pokusu o ilegální přechod hranic. Plus, samozřejmě, utrpení jejich rodinných příslušníků. Odhadem tak tyto komunistické perzekuce zasáhly možná až milion lidí. Obyvatelé venkova byli k tomu stižení násilnou kolektivizací a měnová reforma v roce 1953 okradla pak už téměř všechny. O roce 1968 ani nemluvě, i když v tomto případě šlo de facto o neúspěšný pokus o komunistický vnitrostranický převrat.

Socialismus v Allendeho podání Chile neprospěl. Krvavý konec jednoho experimentu

I proto, vzhledem ke zločinům komunismu, k nimž u nás došlo, v Občanském fóru, které jako politické hnutí a později strana, přebíralo moc od komunistů, v prvních listopadových dnech zazněly hlasy navrhující vypořádat se s komunisty tak, jako to svého času v Chile udělal Pinochet. U většiny však chyběla vůle jít touto cestou a nakonec nedošlo ani k zákazu komunistické strany jako strůjkyně totalitního režimu a někteří její členové do sametové revoluce tak nějak „prorostli“.

StB byla horší než gestapo. A uměla se o sebe postarat i po sametové revoluci

Při zpětném pohledu to někdy vypadá, že víc než o demokracii a vypořádání se s totalitou šlo v roce 1989 lidem o zlepšení jejich materiálních poměrů. Nelze jim to mít za zlé. Touha mít se nejen dobře, ale stále lépe, je nakonec motorem lidského pokroku. I když ponecháme stranou poměrně divokou privatizaci, kdy „ekonomika dostala přednost před právem, které na ní muselo počkat“, a restituce, které nejsou dořešeny dodnes, mnoha lidem se skutečně podařilo mít se materiálně lépe. 800 000 lidí naopak svoji ekonomickou situaci nezvládlo a je dnes v exekuci. Nejen oni trpce konstatují, k čemu jim je volnost pohybu, když na cestování stejně nemají peníze. Rychle jsme zapomněli na povinné výjezdní doložky a devizové přísliby… A když píšou komentář na sociální sítě, uvědomí si, že právě v praxi realizují svou svobodu slova?

Potupná oprátka pro generála. Oběť komunistického režimu, český důstojník a diplomat Heliodor Píka

Lidé před šedesátkou si zase povzdychnou, že za komunistů by už měli důchod na dohled nebo v něm už dokonce byli… Jak vysoký by ten důchod asi byl a co by si za něj mohli koupit, už neřeší. Jak ale odfiltrovat, k jakým pozitivním změnám by u nás došlo i bez sametové revoluce čistě jen v důsledku technického pokroku, třeba ve vybavenosti domácností, a čemu negativnímu bychom se vyhnuli? A pomohlo by nám tvrdé zúčtování s komunisty, kdyby k němu před 30 roky opravdu došlo?

Kde se vzala Železná opona? Kupodivu nejde o pojem vymyšlený komunisty

V tom případě by tu dnes možná dorůstala už druhá generace lidí s hořkostí připomínající perzekuce, která by jejich blízké stihla po roce 1989. A byla by to velmi početná skupina negativně, a možná dokonce i protistátně smýšlejících lidí. Těsně před 17. listopadem 1989 bylo totiž v KSČ asi 10 % obyvatel, přesně 1 538 179 našich mužů a žen, našich rodičů a prarodičů. Nemluví tohle číslo nakonec úplně za všechno?

FOTO: Sametová revoluce

Sametová revoluce - Prague_November89_-_Wenceslas_MonumentSametová revoluce - Prague_November_1989_-_Old_Town_SquareSametová revoluce - 220px-Praha_1989,_generálnímu_tajemníkovi_generální_stávku_(01)Sametová revoluce - Milada_Horáková_(identifikační_fotografie)Sametová revoluce - Budapest, II. Weltfestspiele, Festumzug, tschechische Delegation
Další fotky
Sametová revoluce - Památník_politických_vězňů_ve_ValdicíchSametová revoluce - Centrální socha památníku s názvem „Brána ke svobodě“ dominuje sousoší „Křížová cesta ke svobodě“ – památník politickým vězňům v JáchymověSametová revoluce - 74664544_470210266921971_7021902191837315072_nSametová revoluce - 17listopadu89_pomnik_(detail)

Stejně jako to, že podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ze září letošního roku se jen 12 % tázaných domnívá, že poměry jsou dnes horší než před rokem 1989. 49 % si myslí opak, 32 % usuzuje, že to je tak nějak napůl a zbývajících 7 % neví.

 Nepřehlédněte