Socialismus v Allendeho podání Chile neprospěl. Krvavý konec jednoho experimentu

11.9.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Salvador Guillermo Allende Gossens (26. 6. 1908 – 11. 9. 1973), původním povoláním lékař, se jako první marxista v Jižní Americe stal hlavou státu parlamentní cestou, tj. na základě voleb, a nikoliv cestou puče a násilného uchopení moci, jak ve střední a jižní Americe není výjimkou. Unikátní šanci, kterou Allende takto dostal, ovšem zmařil naprosto dokonale.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Dokud nebyl u moci, vedl si ale dobře, jinak by se přece nestal prezidentem. Svoji politickou pozici si budoval postupně a dlouhodobě, o to víc překvapí, že nakonec fatálně neuspěl. Allende nejprve roku 1933 spoluzaložil Socialistickou stranu Chile, roku 1937 byl zvolen do chilského kongresu, v letech 1945 – 1970 působil v senátu a 4. listopadu 1970 se stal prezidentem Chile. Nebyla to ale šťastná volba. Proč?

 • Allende především svoji zemi směřoval ke spolupráci se SSSR a s Kubou a chilskou ekonomiku chtěl proměnit v ekonomiku socialistickou.
 • Ihned na začátku své vlády začal s rozsáhlým znárodňováním dolů a průmyslu a s nimi souvisejícími odvětvími podle kubánského vzoru. Tyto podniky byly z části ve vlastnictví zahraničních majitelů, kterým, jak je železným pravidlem komunistů, za zestátněný majetek neposkytl žádnou náhradu. Čili je de facto okradl. Tím samozřejmě Chile a chilskou ekonomiku významně obohatil, velmi rychle ale také tento ekonomický potenciál promrhal.

Podivná spojenectví za studené války. SSSR v boji o britské Falklandy podpořil polofašistickou Argentinu

 • Armádu si znepřátelil tím, že prosazoval její přezbrojení sovětskými zbraněmi, což armádní špičky nepovažovaly právě za optimální.
 • Výdělky pracovníků v klíčových odvětvích průmyslu začaly pravidelně stoupat, a to i když byl podnik, nyní již socialistický, ve ztrátě. Tím se do oběhu dostávalo stále více peněz, což začalo mít velmi rychle za následek inflaci a s ní i dramatický pokles životní úrovně obyvatelstva.
 • S podporou Sovětského svazu a Kuby se Allende cítil silný a neporazitelný. Navázal nyní s těmito dvěma státy diplomatické styky a v zahraniční politice nešetřil kritikou na adresu Spojených států.

Legendární revolucionář Ernesto Che Guevara se vydal cestou, která nikam nevede. A podle toho taky dopadl

 • Jako první zahraniční státník po Allendeho zvolení navštívil na jeho pozvání Chile právě kubánský prezident Fidel Castro a přivezl mu dárek přímo revolučně symbolický – samopal kalašnikov AK-47. Dále Allende zahájil diplomatická jednání se Severní Koreou a (tehdy ještě) Severním Vietnamem.
 • SSSR – a tedy i celý socialistický tábor – ostatně chilské komunisty finančně podporoval už dříve. Později vyšlo najevo i to, že Allende byl dokonce od roku 1961 veden jako agent KGB, a to pod přezdívkou „Leader“, což i sám svého času potvrdil, i když jiné zdroje to popírají.

Šla za svým snem a zemřela mladá a krásná. Evita Perónová

 • Během jediného roku, od dubna 1972 do dubna následujícího, dosáhla inflace v Chile výše 240 % a v srpnu 1973 přesáhla 300 %. V zemi se rozmohlo mohutné stávkové hnutí. Stávkovali i horníci, kterým se vláda podbízela nereálným zvyšováním mezd, jejichž kupní síla však stále klesala. Poté začali stávkovat automobiloví dopravci, a nakonec ulice a náměstí zaplnily rozzlobené ženy s prázdnými hrnci. Tloukly do nich jako do bubnů a rozhořčeně přitom křičely, že nemají jídlo pro své děti. Tento způsob protestů je v jižní Americe obvyklý, naposledy k němu zatím došlo letos ve Venezuele, kterou tamní marxisté dovedli do obdobné situace jako Allende Chile.
 • Allendeho odpůrci poměrně brzy, už po necelých třech letech jeho vlády, usoudili, že není na co čekat, a rozhodli se jednat. 11. září 1973 v 8.30 hodin chilský rozhlas oznámil, že země je pod kontrolou armády a v 11.15 hodin dostal prezident ultimátum: Buď se do tří minut vzdá a v tom případě mu bude poskytnuto letadlo a může s rodinou odletět do exilu v zahraničí, nebo bude zahájen útok na prezidentský palác La Moneda. Allende se vzdát odmítl, zůstal s několika přáteli ve svém paláci a spolu s nimi na ultimátum odpověděl střelbou ze samopalů. V 11.55 hodin letadla vojenského letectva podporovaná tanky, zahájila ostřelování paláce a Allende v bezvýchodné situaci spáchal sebevraždu. Použil k ní právě kalašnikov, který dostal od Castra.

Portugalský diktátor Salazar byl možná podivín, ale svou zemi pozvedl

 • Postupem doby se ovšem vyrojily pověsti, že byl zavražděn. Až 11. 9. 2012 chilský odvolací soud bez jakýchkoliv pochyb potvrdil, že Allendeova smrt byla skutečně sebevraždou a případ oficiálně uzavřel. Odborníci na balistiku tehdy došli jednomyslně k závěru, že prezident byl zabit dvěma kulkami vystřelenými ze samopalu nastaveným na střelbu dávkou. Allende se zabil tak, že zbraň držel mezi nohama a její ústí měl pod bradou. Smrt nastala okamžitě.
 • Hned po převratu začal Pinochet řešit situaci v zemi. Důraz kladl na fungující ekonomiku a spolu s odpůrci nového režimu nechal zatýkat i stávkující dělníky a protestující studenty na univerzitách. Ti, kteří zatýkání přežili, byli internováni na stadionu v Santiagu. Počty Pinochetových obětí, které udávají různé zdroje, se značně liší, a to až o mnoho tisíc. Ten nejnižší odhad uvádí, že za dobu Pinochetovy vlády bylo perzekvováno kolem 27 000 Chilanů.

Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

 • Později, v roce 1987 se jistý levicově orientovaný novinář Pinocheta ptal, zda by v případě další podobné krize sáhl po takto tvrdých opatřeních. Pinochet mu tehdy odpověděl otázkou, zda komunisté a Kubánci dodržují lidská práva? Co mu na to dotyčný novinář odpověděl, známo není.
 • Ani za Pinocheta ale nešlo všechno hned. Měsíc po puči, v říjnu 1973, dosáhla ještě inflace v zemi neuvěřitelných 1000 %, brzy však byla díky Pinochetem zavedené regulaci ekonomiky snížena. Došlo i k posílení měny a růstu HDP, který si udržel setrvalý charakter. Nositel Nobelovy ceny z roku 1976 Milton Friedman to označil za „chilský hospodářský zázrak“, podobný tomu, k němuž došlo po druhé světové válce v západním Německu.
 • Sdělovací prostředky v zemích sovětského bloku a západní liberálové pochopitelně neváhaly označovat marxistického prezidenta za nevinnou oběť krajně pravicového puče a z generála Pinocheta krvavého diktátora.

Před třiceti lety byl naposledy slaven komunistický únorový puč. Máme nástup totality slavit i dnes ?

 • Bez ohledu na to se však Pinochet udržel v Chile u moci dlouhá léta. V roce 1986 přežil atentát podniknutý komunistickými partyzány a teprve v roce 1990 se dobrovolně vzdal prezidentského postu ve prospěch svého demokraticky zvoleného nástupce, prezidenta Patricia Aylwina. Ten Pinochetovu vlády v zemi charakterizoval slovy: „Brutální, ale účinná.“
 • Pinochet potom setrval ve funkci vrchního vojenského velitele Chile až do roku 1998, kdy se stal doživotním senátorem. V roce 2000 se v Chile dostali k moci socialisté a roku 2004 byl Pinochet již jako značně nemocný starý muž po četných peripetiích obžalován z řady zločinů proti lidskosti a ze zpronevěry státních fondů ve výši 27 mil. dolarů. Rozsudku se nedočkal, zemřel v domácím vězení roku 2006 ve svých 91 letech na srdeční selhání.

Kaddáfí a jeho Amazonky a další výstřednosti libyjského diktátora

 • Po pádu v komunismu v Evropě poskytlo Chile útočiště východoněmeckému komunistickému diktátorovi Erichu Honeckerovi a jeho manželce a dceři. Honecker původně po znovusjednocení Německa uprchl s manželkou do Sovětského svazu, ale sovětská vláda je vydala zpět do Německa, kde byl odsouzen za své zločiny spáchané za studené války, konkrétně za smrt 192 Němců, kteří se snažili uprchnout na Západ. Jeho žena Margot se musela zodpovídat z drastické převýchovy dětí, které se nepodřídily socialistickému způsobu života a byly internovány v mládežnických pracovních táborech. Oba potom museli vysvětlovat podezřelé majetkové poměry, jako správní dělničtí funkcionáři žili v nadměrném luxusu. Honecker i jeho žena v Chile potom dožili a tato země tak někdejšímu „táboru socialismu“ i po Allendeho úmrtí přinejmenším ještě jednou posloužila.

Sen o veliké Itálii. Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil

 • Pinochetův puč je spojován i se jmény dvou chilských komunistických umělců. Básníka Pabla Nerudu zastihl v nemocnici, kde byl hospitalizovaný kvůli rakovině a kde také 23. září 1973 ve svých 69 letech zemřel na srdeční záchvat. Jeho pohřeb se potom stal prvním projevem protestu proti Pinochetovi. Básník, skladatel a zpěvák Victor Jara byl zatčen, internován na stadionu, mučen, přičemž mu byly rozdrceny prsty na rukou, aby už nikdy nemohl hrát na kytaru, a 16. září 1973 ve svých 40 letech zastřelen.

FOTO: Salvator Allende

Salvator Allende - Chilský prezident Salvador Allende (1908 – 1973) – wikipedieSalvator Allende - Allendeho brýle nalezené v prezidentském paláci po jeho smrti – wikipediaSalvator Allende - Chilští dělníci vyjadřujíí podporu Allendemu v roce 1964.Salvator Allende - StadtzentrumSalvator Allende - Převrat 11. září 1973. Bombardování La Moneda (prezidentský palác) – commons.wikimedia
Další fotky
Salvator Allende - Salvador Allende, 1972. – wikipediaSalvator Allende - Allende s manželkou Mercedes Hortensia Bussi Soto (1914-2009 – wikipedieSalvator Allende - Socialismus v Allendeho podání Chile neprospěl. Krvavý konec jednoho experimentuSalvator Allende - Salvador_Allende_y_Pablo_Neruda wiki comSalvator Allende - 220px-Víctor_JaraSalvator Allende - Berlin, Rückkehr von Dean ReedSalvator Allende - Salvador Allende na známce Sovětského svazu – wikipedieSalvator Allende - Allende na poštovní známce Německé demokratické republiky – wikipediaSalvator Allende - AK-47 druhé výrobní varianty (Typ 2) – wikipedie
 • Pinochetův puč a odpor proti němu ve své tvorbě silně reflektoval tehdy velmi populární „rudý Elvis Presley“ Dean Reed.
 • V naší populární kultuře bylo budování socialismu v Chile a s tím související pomoc bratrských socialistických zemí tomuto státu využito jako pozadí dvou dílů seriálu „30 případů majora Zemana“, a to „Rukojmí v Bella Vista“ a „Poselství z neznámé země“. Natáčelo se na Kubě.

 Nepřehlédněte