Máte rýmu? Vyzkoušejte zaručený recept, jak se jí rychle zbavit

Parné letní dny už jsou pro letošek definitivně pryč a počasí nám dává jasně najevo, že je tu podzim se vším všudy. Někdy příjemné odpolední teploty jsou vyvažovány chladnými rány a především nocemi. S celkovým ochlazením a teplotními výkyvy přichází i časté zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Ano, máme na mysli rýmu, která umí potrápit nejednoho z nás. Jak se tedy této „smrtelné nemoci“ co nejrychleji a nejúčinněji zbavit? Poradíme vám, co doporučují lidoví léčitelé, naši předci i indiáni.

Do boje s rýmou

Hned v úvodu je třeba poznamenat, že přímo ze zimy rýmu nechytíte. Chladno stejně jako déletrvající stres však způsobuje oslabení organismu, takže rhinoviry pak mají mnohem příznivější podmínky pro svůj útok. O tom, zda rýmu chytneme či nikoliv z velké části rozhoduje individuální odolnost. Když už ale rýmu máte, vraťte jim úder tím nejúčinnějším způsobem.

Novým trendem v péči o zdraví je domácí diagnostika. Podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdekoli

Jednou z možností je běžet do nejbližší lékárny a zakoupit si hromadu léků, které dokáží poměrně dobře potlačit příznaky a nabudit tělo, což vám pomůže k „přežití“ v práci. Proces uzdravování ale urychlí naše babské rady. Čerpají totiž ze zkušenosti předků, kteří dobře věděli, že příroda uzdravuje, a uměli dokonale využívat to, co rostlo všude kolem nich.

Jste těhotná, trápí vás nachlazení a léky jsou tabu? Tyto bylinky zaručeně pomohou

Hodně tekutin

V první řadě byste měli myslet na to, že dostatek tekutin pomůže vašemu organismu v boji se stávající infekcí a zároveň podporuje imunitu v boji s případnou další. Osvědčeným receptem našich babiček je pití bylinných čajů a horká koupel. Doporučují především heřmánek, protože má protizánětlivé účinky a když jej osladíte po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale rovněž na inhalování. Silný heřmánkový výluh (ještě horký) dejte do mísy, skloňte nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujte aspoň 15 minut. Krásně se vám uvolní dutiny. Pokud jste v začátcích rýmy, doporučuje se zabalit do gázy stroužky česneku a vložit na půl hodiny do nosu. Pro inhalování jsou obecně nejvhodnější čaje z rostlin, které obsahují silice, a tím dýchání usnadňují. Kromě heřmánku sem patří například fenykl či cibule. Když se vrátíme k pití čajů, účinné jsou také z čerstvého nebo sušeného zázvoru, ze šípků, máty nebo čaje z lipových květů. Lípa má kromě protizánětlivých účinků i schopnost snižovat teplotu. Ve všech případech však čaje nesmíme zalévat vroucí vodou, abychom nesnižovali účinek bylin.

Od bolesti a otoků po operaci pomohou bylinky a přírodní produkty. Mandle, mák a dýně dodají potřebnou sílu!

Horká koupel

Již jsme se zmínili, že je na zastavení začínající rýmy vhodná i koupel, respektive působení horké páry, která udělá vašemu ucpanému nosu dobře. Naložte se tedy do horké vany a postupně přidávejte teplotu vody až na 40 stupňů. Můžete do ní přidat olej z borovice, eukalyptu nebo tymiánu. Po této lázni ještě nejméně na půl hodiny zalezte do postele a přikryjte se minimálně jednou tlustou peřinou. Tím si vlastně tak trochu vytvoříte zvýšenou teplotu, která vám pomůže likvidovat viry. Pokud nemáte vanu, dejte si do horké lázně (třeba do umyvadla nebo lavoru) ruce až po lokty a do druhého škopku také nohy. Poproste někoho, aby vám pomalu přiléval horkou vodu, co snesete. Po této lázni je také ideální zůstat co nejdelší dobu v teple, naše babičky nedaly dopustit na teplé vlněné ponožky.

Konopí je zdraví prospěšné. Čaje z něj už méně. Jaké potíže mohou přivodit?

Alternativa z Kanady

Další recept na zastavení rýmy a uvolnění dýchacích cest pochází z Kanady a ačkoliv není příliš známý, ve většině případů dobře i rychle funguje. Stačí zadržet dech a udělat na zemi 10 kliků. Pokud to není ve vašich fyzických možnostech, pokuste se alespoň o 5 kliků, což někdy stačí. V nosních dutinách se tak vytvoří podtlak, který vytlačí hlen zevnitř. Proto mějte připravený kapesník a hned po odklikování se vysmrkejte. Nos by měl být čistý. Zbývající příznaky nachlazení jako například pálení očí mohou ještě chvíli přetrvat, ale díky průchodnosti nosních dutin odezní velmi rychle.

Tak trochu jiná chřipka. Jak můžete poznat, že máte HIV?

Indiánský recept

Poslední rada, jak se zbavit rýmy pochází od amerických indiánů. Když už se vypravíte do lesa (ať už za účelem sběru hub či z jiného důvodu), pokuste se najít mraveniště. Málokdo totiž ví, že ho obývá mnoho malých velkých léčitelů. Vezměte kapesník a položte jej do mraveniště tak na 10 minut. Poté kapesník napuštěný kyselinou mravenčí vyjměte a vysmrkejte se do něj. Rýma by měla být nenávratně pryč.

Už jste vyzkoušeli některý z výše uvedených postupů a pomohl vám? Máte vlastní recept, jak se rychle zbavit rýmy?

Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
29.5.2020
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
29.5.2020
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
29.5.2020
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama