Miloval jen jednu ženu, a ta skončila pod gilotinou. Nešťastná láska švédského kavalíra

Další fotky

Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice. Těžiště jeho zájmů se však nacházelo u francouzského královského dvora. Dodnes nevíme, jaký přesně byl vztah mezi ním a francouzskou královnou Marií Antoinettou. Oba však jistě litovali toho, že ani královny nemohou všechno.

Hans Axel (4. září 1755 – 20. června 1810) byl synem polního maršála Fredrika Axel von Fersen a hraběnky Hedwigy-Catherine de la Gardie. Fersenovi předci přišli z Estonska do Švédska v době třicetileté války (16181648). Za panování královny Kristiny se jim dařilo dobře a vypracovali se tak, že Axelův otec byl v té době politicky nejvlivnějším mužem ve Švédsku a také jedním z nejbohatších. Vlastnil paláce, doly, pozemky, lesy a slévárny železa nejen ve Švédsku, ale i ve Finsku. Jeho syn Axel byl ovlivňován francouzskou kulturou, mluvil několika jazyky včetně francouzštiny, latiny, angličtiny, němčiny a italštiny. Jeho pozdější vzdělání bylo už jen výlučně vojenské.

Ani ryba, ani rak. Královna Kristýna, podivná žena i královna, vydrancovala i Čechy

V roce 1770 se Axel von Fersen vydal na svou první cestu do zahraničí, jak bylo tehdy zvykem, aby viděl svět a dokončil studium na vojenských akademiích. Přes Švýcarsko a Itálii docestoval v lednu roku 1774 do Francie a byl představen králi Ludvíku XV. O týden později se setkal s Marií Antoinettou, která ho poctila dlouhým rozhovorem, aniž by on věděl, s kým mluví. Pak pokračoval v cestě do Anglie a začátkem roku 1775 se vrátil do Švédska.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Do Francie se znovu podíval v pozdním létě roku 1778. Když byl představován novému králi Ludvíku XVI., královna prý zvolala: „To je ale přeci stará známost!“ Axel je potom zván do její úzké společnosti. Když se Marie Antoinetta dozvěděla o jeho nové uniformě, přála si, aby si ji oblékl a přišel tak oblečený ne ke dvoru jako obvykle, ale k rannímu ceremoniálu do jejího sídla, „Petit Trianon“. Takové soukromé slavnosti často mezi těmi, kdo na ně nebyli pozváni, vyvolávaly žárlivost. Královna se s Axelem často scházela a netrpělivě ho vyhlížela. Brzo už se u dvora mluvilo o tom, že se stal jejím milencem. Axel se proto, aby královnu nekompromitoval, rozhodl odjet do Ameriky.

Rakousko a Prusko, dva kohouti na jednom bojišti. Rozdali si to u Kolína

Znovu se spolu setkali až v roce 1783. Za ty roky, co se neviděli, se stal z Axela zralý muž a královna se díky mateřství ocitla na vrcholu rozkvětu své ženské krásy. Král Gustav však Axela povolal, aby ho doprovázel po jeho cestě po Itálii. Od této doby si Axel a královna dopisují a trvají dohady, zda byli milenci, či ne. Koncem roku 1788 je Axel opět ve Francii a za dva roky je tam jmenován švédským vyslancem. Mezitím však vypukla revoluce a život královské rodiny se ocitl v ohrožení.

Dala králi sedm dětí, přesto ji zapudil. A nepomohly ani čarovné elixíry

Axel začal připravovat plán útěku královské rodiny z Paříže do Německa. 20. června 1791 v noci královská rodina v přestrojení nasedla do kočáru, za jehož kočího byl převlečený sám Axel. Po dvouhodinovém bloudění po Paříži pak konečně našel tu správnou cestu ven z města na místo, kde byl připraven kočár, do kterého uprchlíci přesedli. Fersen se s královskou rodinou rozloučil, a tehdy se s královnou viděl naposledy. Král byl pak během další cesty poznán a celá královská rodina se musela vrátit do Paříže.

600 let stará love story bez happy endu. Proč musela zemřít první veřejně uznaná milenka francouzského krále?

Po popravě královny se Axel uzavřel do sebe a už žádný vztah s jinou ženou nenavázal. Jeho kariéra šla strmě vzhůru až do doby, kdy během vojenských manévrů náhle zemřel korunní princ Karel August. Spadl nečekaně z koně, pravděpodobně raněn mrtvicí. Jeho náhlá smrt byla přičítána tomu, že byl otráven a podezření padlo na Axela von Fersena. 20. června 1810, když bylo tělo prince převáženo do Stockholmu, zaútočila na Fersena který byl účastníkem smutečního průvodu, rozzuřený dav. Generál Silfversparre chtěl Axela zachránit, na místě ho proto zatknul a odvedl na radnici. Rozvášněný dav za nimi vtrhl i tam a Fersena lynčoval. Pozdější vyšetřování přitom prokázalo jeho nevinu.

Neskutečně bohatá soukojenkyně královny skončila na popravišti jako čarodějnice

Fersenova památka však trvá dodnes. V 2. polovině 20. let významná finská historička, Alma Söderhjemová (1870 – 1949) publikovala deníky von Fersena. Její bádáním o vztahu mezi Axelem a královnou vzbudilo ve Francii velkou pozornost a byla pozvána na Sorbonnu. Na konci své přednášky položila přítomným otázku: „Byl Fersen milencem Marie Antoinetty?“ Odpověď jasně zněla, že ano.

A je možné zajít ještě dál. Nejen na základě šifrovaných dopisů, které vynášela komorná z vězení od královny Axelovi a nosila ji na ně odpovědi, a těch bylo přes šedesát, lze soudit, že královna žila dvojím životem. Na veřejnosti manželka krále, v soukromí Axelova milenka. Někteří badatelé dokonce tvrdí i to, že otcem posledních dvou dětí, která Marie Antoinetta porodila, tj. následníka trůnu Ludvíka Karla (1785 – 1795) a dcery Sofie (1786 – 1787), nebyl král, ale právě Axel von Fersen.

FOTO: Hans Axel von Fersen

Hans Axel von Fersen - Hans Axel de Fersen – wikipedieHans Axel von Fersen - Axel von Fersen v roce 1799 – wikipediaHans Axel von Fersen - Marie Antoinetta – pastel od Josepha Ducreuxe z roku 1769Hans Axel von Fersen - Marie Antoinetta – wikipedieHans Axel von Fersen - Olejomalba královny Marie Antoinetty, 1780 – wikipedie
Další fotky
Hans Axel von Fersen - Portrét arcivévodkyně Marie Antonie z roku 1762 – wikipedieHans Axel von Fersen - Portrét Marie Antoinetty od Élisabeth Le Brun z roku 1786 – wikipedieHans Axel von Fersen - Portrét Marie Antoinetty od Élisabeth Le Brun z roku 1783 – wikipedieHans Axel von Fersen - Marie Antoinetta s dětmi Marií Terezií a Ludvíkem Josefem od Adolfa Wertmüllera z roku 1785 – wikipedieHans Axel von Fersen - Marie Antoinetta s dětmi od Elisabeth Le Brun v roce 1787 – wikipedieHans Axel von Fersen - Mladý Axel – wikipedieHans Axel von Fersen - Poprava Marie Antoinetty – wikipedieHans Axel von Fersen - Arrest Of Louis XVI & His Family At House Of Registrar of PasspoHans Axel von Fersen - Švédský korunní princ Karel August (1768-1810), z jehož vraždy byl obviněn Axel von Fersen – wikipedieHans Axel von Fersen - Von Fersen zabil davem – wikipedieHans Axel von Fersen - Zámek Petit trianon, soukromý majetek marie Antoinetty – wikipedieHans Axel von Fersen - Jamie Dornan We Heart ItHans Axel von Fersen - giphy com

Ani jedno z dětí nemělo šťastný osud, chlapec zajatý po revoluci spolu s rodiči zemřel ve vězení, oficiálně na souchotiny, a Sofie se kvůli téže nemoci dožila jen 11 měsíců. Kvůli vrozené vadě, deformovanému hrudníku, zemřel i nejstarší syn Marie Antoinetty Ludvík Josef (1781 – 1789). Dospělosti se dočkala pouze prvorozená dcera Marie Terezie (1778 – 1851). S rodinou nebyla během revoluce zajata proto, že byla již vdaná a s královskou rodinou nežila.

 

Dnes, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Dnes, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Dnes, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Včera, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Včera, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Včera, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Včera, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Včera, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
7.7.2020
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
7.7.2020
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
Reklama