11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Trápí vás minulost? Změňte způsob, kterým o ní přemýšlíte a jak ji vnímáte

Když se podíváte zpátky, najdete ve svých vzpomínkách něco, co vás trápí nebo rozčiluje? Litujete nevyužitých příležitostí, pokažených vztahů nebo toho, že jste někomu ublížili? Cítíte vinu za to, co jste udělali špatně, a za nesprávná rozhodnutí nebo vnímáte úzkost kvůli tomu, co vám lidé udělali nebo řekli? Svou minulost nemůžete změnit, ale můžete změnit způsob, kterým o ní přemýšlíte a jak ji vnímáte.

Reklama

Přijměte svou minulost

Pokud vás trápí minulost, vězte, že v tom nejste sami. Takové myšlenky a pocity v sobě nosíme všichni. Jak vás mohou v současnosti ovlivňovat? Znemožňují vám úspěch v některé životní oblasti? Máte strach ze závazků či z rizik nebo se obáváte, že se minulých omylů dopustíte znovu?

Možná řeknete „Ne, jsem v pořádku a nic takového necítím.“ Můžete se cítit dobře a myslet si, že vás minulost žádným způsobem nestraší. Uvědomte si však, že tyto myšlenky se mohou přesto vyskytovat na podvědomé nebo nevědomé úrovni. Neexistuje nikdo, kdo by byl se svou minulostí naprosto smířený.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Nezapomínejte kladné aspekty minulosti

Dávejte pozor, zda vaše paměť není výběrová – zda si nepřipomínáte negativa a nezapomínáte kladné aspekty minulých událostí. Můžete snadno nabýt přesvědčení, že vám v minulosti někdo ublížil nebo vás rozladil, zatímco ve skutečnosti jste tehdejším událostem dostatečně nerozuměli nebo si je nepamatujete správně. Můžete se například cítit zanedbaní, zatímco vaši rodiče vám prostě chtěli dát prostor, abyste se mohli rozhodovat sami. Nebo cítit vinu, že jste odešli z prvního zaměstnání, protože jste nechtěli snášet kritiku svého šéfa, ačkoliv šéf mohl být tyran, s nímž nedokázal vyjít nikdo.

Máte starosti? Poradíme vám, jak si nedělat starosti se starostmi

Vytáhněte hlavu z písku

Buďte ochotni zkoumat problémy ze své minulosti a mluvit o nich. Nepředstírejte, že vše je v pořádku, když tomu tak není. Podnikatelský kouč Nigel Cumberland se ve své knize 100 věcí, které dělají úspěšní lidé zmiňuje o příteli, který po rozvodu neviděl své děti více než 20 let. Sledoval, jak jej to poznamenalo a jak se jeho přítel v životě choval cynicky a drsně. Předstíral, že to není pravda, a prohlašoval: „Když mě moje děti nechtějí vidět, jejich věc.“ Časem se před ním nakonec otevřel a prozradil mu, že ve skutečnosti cítí ztrátu a bolest. Od té doby je se svými dětmi znovu v kontaktu.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Pochopte, co se opravdu stalo

Máte vzpomínky na minulé chvíle nebo události, ohledně kterých si nejste úplně jisti? Zkuste  zjistit, k čemu skutečně došlo. Promluvte si s rodinou a přáteli. V případě potřeby se objednejte na hypnózu nebo jinou formu terapie. Můžete doufat, že to, co zjistíte, bude lepší, než čeho jste se možná obávali. V každém případě se nemůžete oprostit od něčeho, čemu plně nerozumíte.

Pracujete i o dovolené? Naučte se relaxovat, a zvýšíte svou produktivitu

Řešte problémy

Chcete-li získat klid v duši, možná potřebujete vyřešit některé události ze své minulosti. Třeba si s lidmi, které jste znali, chcete o něčem promluvit. Možná dokonce čelíte něčemu tak tragickému, jako je dávné zneužívání. V takových případech v sobě musíte najít značnou odvahu, zejména tehdy, kdy lidé z vaší minulosti jakékoliv špatné činy popírají. Trvejte na svém – je velmi zdravé vyčistit vzduch a zabývat se tím, co vás trápí.

Chcete mít více energie? Dělejte těchto 5 věcí každé ráno

Využijte minulost k tomu, abyste udělali krok vpřed

Jak vám mohou ponaučení z minulých událostí pomoci v současnosti? Možná ve svém chování spatříte určitý vzor. Utíkali jste před závazky? Báli jste se ozvat? Přitahujete v životě neustále lidi, kteří vás kontrolují?

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama