Velká láska Jany Kastilské, řečené Šílené. Ve světě mužů to měla opravdu těžké

15.2.2020
Lukáš Mucha

Svatba s Habsburkem

Jana I. Kastilská se narodila v roce 1479 v kastilském městě Toledo. Její rodiče, Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský, sjednotili Španělsko a současně vyslali Kryštofa Kolumba na objevitelské plavby, které měly rozlehlé zemi přinést obrovské bohatství. Jana byla třetím dítětem královského páru, a když dospěla, rodiče jí domluvili svatbu s habsburským arcivévodou Filipem Sličným, za kterým se vypravila do Nizozemí. Do svého muže se na první pohled zamilovala, vyžadovala jeho lásku a byla na něm doslova sexuálně závislá.

Vytvořil z Prahy centrum Evropy. Úspěch i šílenství Rudolfa II.

Královna Kastilie

Přestože původně měla jen minimální pravděpodobnost na získání španělského trůnu, po předčasné smrti několika příbuzných se stala následnicí a dědičkou trůnu a v roce 1502 ji v Toledu oficiálně jmenovali dědičkou koruny. Když zemřela její matka Isabela, stala se Jana novou královnou Kastilie, zatímco její otec Ferdinand zůstal pouze jejím zástupcem.

„Šestiprstá čarodějnice“ Anna Boleynová. Smutný příběh královny, která změnila Anglii

Bouře v manželství

Velké politické ambice měl ovšem i Janin manžel Filip, který chtěl vládnout místo ní a zamýšlel si moc nad jednotlivými částmi Španělska rozdělit s jejím otcem. I když Jana měla také zájem o státní záležitosti, znovu otěhotněla, což ji částečně vyřadilo z tvrdých politických bojů o moc. Po dceři Eleonoře porodila syna Karla a zdálo se, že v manželství je vše, jak má být. Zpočátku tomu tak opravdu bylo, jenže Filip si začal hledat potěšení i jinde, na což ponížená královna reagovala žárlivými scénami a manželství se pro oba začalo stávat peklem.

Nepovedená poprava skotské královny. Marii Stuartovnu provázela smůla v životě i ve smrti

Filipova smrt

Královský pár se v roce 1506 vrátil do Španělska, kde se situace opět změnila. Osmadvacetiletý Filip nečekaně zemřel a u mladé královny propukla naplno její latentní duševní choroba. Kastilský spolukrál byl sice pohřben okamžitě po smrti v klášteře, ale Jana nechala jeho ostatky vyjmout z hrobu a vydala se v čele smutečního průvodu na cestu do Granady, kde chtěla svého muže slavnostně pohřbít a pak se ujmout vlády. Ale všichni intrikovali proti ní. Nešťastná a vyčerpaná královna nakonec dala souhlas svému otci, aby se místo ní ujal vlády nad zemí, což jí oplatil tím, že ji nechal internovat na zámku Tordesillas, kde strávila v domácím vězení dalších 50 let svého života.

Osudné lože mladé královny. Za přízeň Matyldy Hannoverské musel Friedrich Struensee zaplatit tu nekrutější daň

50 let domácího vězení

Po velké lásce, jíž milovala Filipa, i po nenaplněných politických ambicích přišlo dlouhé období plné depresí a neustálého ponižování. Jedinou královninou radostí se stala její nejmladší dcera Kateřina, kterou měla naštěstí u sebe. Ubohá vladařka, jež byla celý život spíše loutkou v rukou ambiciózních mužů, nakonec podepsala výnos, jímž jmenovala spoluvládcem a vlastně jediným faktickým vládcem země svého nejstaršího syna Karla. Ovšem i ten ji pro jistotu nadále držel v domácím vězení.

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Opět spolu…

Zhruba od 60 let se královnin psychický i fyzický stav začal zhoršovat, nemocná žena se přestala starat o osobní hygienu a současně ochrnula na jednu nohu. Nešťastná španělská královna zemřela ve věku 75 let a byla pohřbena vedle jejího milovaného manžela v Královské kapli v Granadě.Nepřehlédněte