Žádná pokojová rostlina vám dlouho nevydrží? Zkuste řasokoule!

16.9.2018
Mája
Další fotky

Zelené semišové koule tvoří řasa (Cladophora aegagropila), která se vyskytuje na několika málo místech na světě. Najdete ji v některých skotských, estonských, japonských a islandských jezerech, kde tvoří velké kolonie. Žijí spíše v mělkých vodách, kde mají dost světla a proudy ve vodě je otáčí, proto jsou kulaté a zelené ze všech stran.

Není dýně jako dýně. Jak využít 7 nejznámějších druhů v kuchyni?

Pokud se řasokoule rozpadnou, dokážou zase pomalu dorůst. Jejich přírustek je asi 5 mm za rok a neroste pořád, ale jen tak, aby sluneční paprsky dosáhly co nejblíže k jejímu středu. Proto je lepší pořídit si kuličky rovnou v té velikosti, jakou požadujete, místo dlouhého čekání, než dorostou.

Nepijte ze škodlivých PET lahví. Poradíme, jak správně vybrat láhev na pití a která bude nejlepší

Na japonském ostrově Hokkaidó v jezeře Akan tyto řasokoule dosahují průměru dokonce až 30 cm. Mohou se dožít i více než 100 let.

Kde sehnat svou řasokouli?

Když zadáte na internetu do vyhledávače „řasokoule zelená“ nebo latinský název „Cladophora aegagropila“ zjistíte, že existuje mnoho specializovaných e-shopů a zkušených akvaristů, od kterých je můžete koupit. Jedna kulička vás vyjde zhruba na 100 Kč.

Třapatka posiluje imunitu, když je venku psí počasí. Dáte si čaj nebo koupel?

Rostlinka nebo domácí mazlíček?

Řasokoule jsou nenáročné a stačí jim dostatek světla (ne přímé slunce!) a studená voda, kterou jednou za čas (každých cca 14 dní) vyměníte za čistou. Na řasokuličkách je ale zajímavé to, že je potřeba občas do akvárka strčit prst a trochu je pootočit, aby byly pořád pěkně kulaté a rostly rovnoměrně. Ještě lepší je vyjmout kuličku z vody a trochu se s ní pomazlit, poválet ji v dlaních a propláchnout v čisté vodě.

Detox organismu jako nový trend. Jak si vyčistit tělo a neublížit si?

Řasa se nijak nekrmí, vyživuje se fotosyntézou a může být klidně v akváriu spolu s rybičkami, které ji většinou neokusují (záleží na druhu ryby), naopak jí pošťuchováním pomáhají se otáčet. Nejčastěji se řasokoule drží u dna, ale občas vyplave na hladinu díky bublinkám kyslíku uvolněným při fotosyntéze.

Konec dovolenkové sezóny? Omyl! Známe 5 důvodů, proč je cestování na podzim nejlepší

Jak vytvořit dekoraci a bydlení pro řasokoule: Vyberte skleněnou nádobu podle vašeho uvážení, ozdobte dno pískem, kamínky, mušlemi,… čímkoliv, co vás napadne a vydrží ve vodním prostředí. Napusťte akvárium čistou studenou vodou a vložte propláchnuté řasokoule. Pokud se rozhodnete kuličky pěstovat v zahradním jezírku, není problém. Budou z toho naopak nadšené!

Tajný recept na gumové medvídky podomácku. Jsou ještě lepší než kupované

Když se řasokouli nedaří

Pokud začne řasokoule podivně měnit barvu (hnědnout nebo bělat), nejspíš hnije a nebo k tomu má blízko. Příčinou může být nečistá voda nebo malá nádoba, ve které se voda rychle ohřeje a také rychle kazí. V tu chvíli byste měli řasokouli každodenně proplachovat čistou vodou (nebojte se ji i trochu vymačkat), případně také přemístit do většího akvária. Vyplaví se z ní nečistoty a bude se lépe zotavovat. Zkažená místa na povrchu kuličky můžete opatrně odstřihnout.

Známe 7 skvělých a zdravých receptů z cukety, na rizoto i cuketové medvídky

Pozor na proplachování pod velkým proudem tekoucí vody – mohl by řasokouli roztrhnout. Pokud by se vám koule náhodou rozpadla, poslouží kousek provázku, kterým ji svážete a dávka trpělivosti, protože řasokoule rostou opravdu pomalu. Když už se rozpadne, je to ideální čas pro namnožení. Rozdělte řasu na více kusů, svažte je a občas koulejte, dokud nedorostou.

FOTO: Řasokoule

Řasokoule - řasaŘasokoule - řasokouleŘasokoule - řasokouleŘasokoule - řasokouleŘasokoule - betta
Další fotky
Řasokoule - mechŘasokoule - jezeroŘasokoule - řasokoule


Nepřehlédněte