Zelené semišové koule tvoří řasa (Cladophora aegagropila), která se vyskytuje na několika málo místech na světě. Najdete ji v některých skotských, estonských, japonských a islandských jezerech, kde tvoří velké kolonie. Žijí spíše v mělkých vodách, kde mají dost světla a proudy ve vodě je otáčí, proto jsou kulaté a zelené ze všech stran.
Pokud se řasokoule rozpadnou, dokážou zase pomalu dorůst. Jejich přírustek je asi 5 mm za rok a neroste pořád, ale jen tak, aby sluneční paprsky dosáhly co nejblíže k jejímu středu. Proto je lepší pořídit si kuličky rovnou v té velikosti, jakou požadujete, místo dlouhého čekání, než dorostou.
Na japonském ostrově Hokkaidó v jezeře Akan tyto řasokoule dosahují průměru dokonce až 30 cm. Mohou se dožít i více než 100 let.
Kde sehnat svou řasokouli?
Když zadáte na internetu do vyhledávače „řasokoule zelená“ nebo latinský název „Cladophora aegagropila“ zjistíte, že existuje mnoho specializovaných e-shopů a zkušených akvaristů, od kterých je můžete koupit. Jedna kulička vás vyjde zhruba na 100 Kč.
Rostlinka nebo domácí mazlíček?
Řasokoule jsou nenáročné a stačí jim dostatek světla (ne přímé slunce!) a studená voda, kterou jednou za čas (každých cca 14 dní) vyměníte za čistou. Na řasokuličkách je ale zajímavé to, že je potřeba občas do akvárka strčit prst a trochu je pootočit, aby byly pořád pěkně kulaté a rostly rovnoměrně. Ještě lepší je vyjmout kuličku z vody a trochu se s ní pomazlit, poválet ji v dlaních a propláchnout v čisté vodě.
Řasa se nijak nekrmí, vyživuje se fotosyntézou a může být klidně v akváriu spolu s rybičkami, které ji většinou neokusují (záleží na druhu ryby), naopak jí pošťuchováním pomáhají se otáčet. Nejčastěji se řasokoule drží u dna, ale občas vyplave na hladinu díky bublinkám kyslíku uvolněným při fotosyntéze.
Jak vytvořit dekoraci a bydlení pro řasokoule: Vyberte skleněnou nádobu podle vašeho uvážení, ozdobte dno pískem, kamínky, mušlemi,… čímkoliv, co vás napadne a vydrží ve vodním prostředí. Napusťte akvárium čistou studenou vodou a vložte propláchnuté řasokoule. Pokud se rozhodnete kuličky pěstovat v zahradním jezírku, není problém. Budou z toho naopak nadšené!
Když se řasokouli nedaří
Pokud začne řasokoule podivně měnit barvu (hnědnout nebo bělat), nejspíš hnije a nebo k tomu má blízko. Příčinou může být nečistá voda nebo malá nádoba, ve které se voda rychle ohřeje a také rychle kazí. V tu chvíli byste měli řasokouli každodenně proplachovat čistou vodou (nebojte se ji i trochu vymačkat), případně také přemístit do většího akvária. Vyplaví se z ní nečistoty a bude se lépe zotavovat. Zkažená místa na povrchu kuličky můžete opatrně odstřihnout.
Pozor na proplachování pod velkým proudem tekoucí vody – mohl by řasokouli roztrhnout. Pokud by se vám koule náhodou rozpadla, poslouží kousek provázku, kterým ji svážete a dávka trpělivosti, protože řasokoule rostou opravdu pomalu. Když už se rozpadne, je to ideální čas pro namnožení. Rozdělte řasu na více kusů, svažte je a občas koulejte, dokud nedorostou.