Boží následovnice nebo schizofrenička? Jak to ve skutečnosti bylo s Janou z Arku

Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých 17 let, nepocházela z urozeného rodu, a přesto zburcovala šlechtu i samotného následníka trůnu k hrdinnému boji proti anglickým vetřelcům. Za jejím heroickým bojem v čele francouzské armády stála tajemná duševní choroba, o jejíž definici se marně snažily zástupy historiků a psychiatrů. Jisté je jen to, že Janu (též Johanku) z Arku vyburcoval boží hlas, který slyšela ve svém nitru. Mohlo jít o skutečný zázrak, ale možná to byly jen halucinace či forma schizofrenie.

Sedmnáctiletá vojevůdkyně

Johanka se narodila v relativně bohaté sedlácké rodině v lotrinské vsi Domrémy v roce 1412 – v době, kdy se nad Francií stahovala černá politická mračna. Nesvéprávný král Karel VI. totiž zbavil následnictví trůnu svého syna a francouzskou korunu přenechal anglickému králi. Podepsaná smlouva měla začít platit v okamžiku smrti francouzského krále, který zemřel v roce 1422. Francouzi sice odmítli nevýhodnou smlouvu respektovat, ale jejich odpor byl dlouho slabý a roztříštěný. Chyběl jim vůdce. A jen málokdo tehdy tušil, že se jím stane nedospělá a neurozená dívka.

Velká láska Jany Kastilské, řečené Šílené. Ve světě mužů to měla opravdu těžké

Jana už ve 14 letech začala slýchávat boží hlasy, respektive hlasy svatých, které jí sdělily, že právě ona je vyvolená, jež má spasit a zachránit celou Francii. A zbožná dívka jim nakonec uvěřila a začala jednat. Vydala se za následníkem trůnu, vymohla si na něm malé vojsko a s lilií vyšitou ve znaku korouhve vyjela do boje proti Angličanům. A dařilo se jí znamenitě. Osvobodila Orléans i několik dalších měst, a nakonec dorazila k Remeši, kde byl díky ní nerozhodný následník trůnu korunován novým králem.

Nevěděl, že je králem. Jiří III. a jeho život s těžkým duševním onemocněním

Mýlka „svatých hlasů“

Následně se ale karta obrátila a Janu, jako symbol francouzského odporu, zajalo burgundské vojsko, které stálo na straně Anglie. Statečná dívka se ještě pokusila ze zajetí uprchnout, dokonce skočila z výšky 10 metrů, ale dostihli ji a obvinili z čarodějnictví. Její noví věznitelé – Burgunďané –, ji totiž předali Angličanům a začali rychle připravovat proces. Nechtěli, aby byla Jana vnímána jako vojevůdkyně či bojovnice, ale jako dívka posedlá bludy – bláznivá čarodějnice a kacířka. Proti inkvizičním soudcům neměla žádnou šanci.

Největší blázen na francouzském trůnu. Chtěl zářit jako ohnivý bůh

Jana dlouho věřila, že bude osvobozena, ostatně jí to slíbily její svaté hlasy. Ale tentokrát se zmýlily. Mohla by se odvolat a kát se, pak ji mělo čekat jen doživotí o chlebu a vodě. Jana však potupnou nabídku odmítla. A tak soudci rozhodli, že její hlasy byly hlasy ďábla, a poslali odsouzenou Pannu orléanskou na popraviště. Poslední kapitola se odehrála na rouenském náměstí, kde plačící devatenáctiletou dívku před zraky tisíců diváků umístili na hranici a nemilosrdně upálili. Její očista začala už několik let po smrti – nejprve ji francouzský král Karel VII. nechal rehabilitovat. Později se stala jednou z hlavních patronek francouzského národa a na začátku 20. století ji také slavnostně svatořečili.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama