Historie oblíbené čokolády. Kakaové boby měly cenu zlata!

4.4.2021
Petr Matura

Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali vanilkou, jasmínem, medem, rozdrceným chilli, papričkami, pepřem nebo hřebíčkem a zahušťovali kukuřičnou moukou.

Čokoláda prospívá zdraví. Co takhle vyzkoušet neodolatelné čokoládové fondanty?

Botanik Carl Linné v 18. století vytvořil pro kakaovník latinský novotvar „Theobroma“, což v překladu znamená „pokrm bohů“. Za „božský nektar“ ostatně považoval kakaový nápoj například už i zřejmě první a nejznámější propagátor tohoto nápoje, aztécký panovník Montezuma II., který vládl v letech 1503 – 1520. Ten pil svůj božský nektar ze zlatých pohárů jako zdroj duchovní energie a afrodiziakálních účinků. V aztécké kultuře se všeobecně jednalo o nápoj pouze pro vyvolené a jeho cena se kladla na roveň zlata. Kakaovými boby se platily například i daně nebo žold vojákům a čile se s nimi také i obchodovalo. Právě odtud se pak kakaové boby dostaly do zbytku světa, a to pravděpodobně zásluhou španělského dobyvatele Hernanda Cortése.

V roce 1525 začali kakaovník pěstovat Španělé na karibském ostrově Trinidad. Když se o dva roky později vracel Cortés s lodí plnou pokladů, vezl s sebou i čokoládu. Španělskému králi Karlu I. ji doporučoval jako výživný a povzbuzující prostředek, neboť Karel byl, mimo jiné, již od dětství neduživý, ostatně jako většina Habsburků.

Co kdysi bývalo nad zlato a drahé koření? Barvy!

Kakaovník se postupem času stával i předmětem zkoumání a výroba čokoládového nápoje nabírala na obrátkách. Už počátkem 70. let 16. století popsal španělský přírodovědec Francesco Hernándes čtyři různé druhy kakaovníku.

Čokoláda umí správně naladit vaše vnitřní hodiny. Víme, jak je to možné

Do Itálie se recept na čokoládu dostal ze Španělska v roce 1606. První italská čokoládová dílna vznikla ve Florencii. Na francouzském královském dvoře vypukla čokoládová horečka díky španělské princezně Anně, která se v roce 1615 vdala za Ludvíka XIII. Tato nová móda si pak následně získala rovněž i zbytek aristokratické Evropy.

 Nepřehlédněte