Z horké linky mezi Washingtonem a Moskvou si nezavoláte ani vy, ani hlavy států. Přesto nás chrání už skoro 60 let

Další fotky

Představa, že Putin brnkne Trumpovi, aby se ho zeptal, co měl k snídani, či naopak, je sice úsměvná, ale zcela mylná. Horkou linku takto nemohou využívat ani oni dva. Kupodivu především z technických důvodů.

Horká linka (Hot Line) je systém, který umožňuje přímou komunikaci mezi hlavami států. První taková horká linka v roce 1963 spojila Pentagon s Kremlem, další následovaly později. Ačkoli v populární kultuře je známá jako „ červený telefon “, horká linka Moskva-Washington nikdy nebyla telefonní linkou ani nebyl vybavena červenými telefonními přístroji. Šlo o dálnopis, který byl v roce 1986 nahrazen faxy a v roce 2008 bezpečným počítačovým spojením, přes které se zprávy vyměňují zabezpečenou formou e-mailu. Vždy ji také obsluhuje příslušný personál, a ne hlava státu osobně. V provozu je neustále, protože obsluha ji průběžně systematicky testuje zasíláním zkušebních zpráva. „Naostro“ byla použita jen několikrát a zcela výjimečně.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

– Takto na takovou událost vzpomínal prezident USA Lyndon Johnson: „Těsně před osmou hodinou ranní zazvonil v mé ložnici v Bílém domě telefon. Bylo to 5. června 1967. Volal McNamara (ministr obrany) a sdělil mi novinku, kterou předtím žádný americký prezident neslyšel. „Pane prezidente, horká linka funguje.“ Tak začal nejdramatičtější týden prezidentského období, kdy se zdálo, že Sovětský svaz a USA budou zataženy do války na Středním východě.

Telefony jako luxus pro zbohatlíky. Víte, kde poprvé zaznělo „hej, haló“ a kolik stál první mobil v Československu?

– V době karibské krize v říjnu 1962 to vypadalo, že obě velmoci. Spojené státy a Sovětský svaz jsou na cestě k nukleárnímu konfliktu. Washington a Moskva musely spolu jednat dost těžkopádnými diplomatickými cestami, takže zprávy druhé straně byly doručovány se zpožděním několika hodin.

– Během karibské krize trvalo Spojeným státům téměř dvanáct hodin, než Američané obdrželi a dekódovali zprávu obsahující 3000 slov od Nikity Chruščova, což byla nebezpečně dlouhá doba. Ještě v době, kdy Washington připravoval odpověď, přišla další, ultimativní zpráva z Moskvy, požadující odstranění amerických raket z Turecka. Poradci Bílého domu pak přišli s návrhem, že rychlejší komunikace by mohla krizi odvrátit a vyřešit ji rychleji.

Život bez wifi a telefonu? Pro obyvatele městečka Green Bank realitou. Jaký to má důvod?

– Uvedením horké linky do provozu tak byl podniknut první krok ke snížení rizika neúmyslného zahájení jaderné války. Dlouho se předpokládalo, že v Moskvě je umístěna horká linka v Kremlu. Až v roce 1973 prozradil Brežněv, že se nachází v jeho druhé kanceláři na protější straně Rudého náměstí, v budově ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Poznamenal také, že už se ani nepamatuje, kdy naposled horkou linku použil.
První zpráva poslaná Američany horkou linkou obsahovala starý známý telexový zkušební text „The quick brown fox jumps over the lazy dog 1234567890 ´“ (Rychlá hnědá liška skáče přes líného psa), kde bylo zastoupeno všech 26 písmen anglické abecedy, všechny arabské číslice a apostrof, aby se otestovalo správné fungování klávesnice a tiskárny. První sovětské vysílání byl lyrický popis krás západu slunce nad Moskvou.

Před 51 lety mohla vypuknout jaderná válka. Jak se tomu podařilo zabránit?

– Horká linka byla testována každou hodinu, dvanáctkrát denně v každém z obou směrů. Americké testovací zprávy obsahovaly výňatky Williama Shakespeara, Marka Twaina, encyklopedie příručku první pomoci; sovětské testy potom pasáže z děl Antona Čechova a Turgeněva. Zaměstnanci společnosti MOLINK (Moskevská linka) věnují zvláštní pozornost tomu, aby kontrolní texty nezahrnovaly narážky nebo literární ukázky, které by mohly být nesprávně interpretovány, jako b y třeba mohly být pasáže z „Medvídka Pú“, protože medvěd je považován za národní symbol Ruska. Horká linka Moskva – Washington byla určena pouze pro přenos textu, protože mluvená řeč může být nesprávně interpretována. Hlavy států psali svá sdělení ve svém rodném jazyce a zprávy byly překládány na straně příjemce.

Buďte více offline. Ve skutečném světě prožijete větší štěstí než ve virtuálním

– Horká linka vedla fyzicky dvěma trasami – základní linka kabelem z Washingtonu přes Londýn, Kodaň, Stockholm a Helsinky do Moskvy a druhá linka radiově z Washingtonu do Moskvy přes Tanger. I kdyby byl přerušen jeden okruh, okamžitě bylo možné přepnout na druhý okruh.

– V průběhu let se to i několikrát stalo. V roce 1964 nějaký zloděj uřízl u Helsink kus kabelu horké linky, dlouhý skoro sem metrů. Později vyřadila linku z provozu bouře, která poškodila elektrárnu v jižním Finsku. V roce 1965 rozdělali kluci v Rosedalu (stát Maryland, USA) oheň v kabelové vstupní šachtě. Ve Finsku zase jeden farmář poškodil kabel při orání a roku 1966 na 6 hodin ochromila linku stávka poštovních zaměstnanců ve Finsku. Pár měsíců nato sovětská nákladní loď přetrhla kabel, když najela v Dánsku na mělčinu. V žádném z těchto případů však horká linka nezmlkla déle než na pár sekund, než přešla na druhý okruh.

Bránící se Izrael přemohl útočící Araby. Šestidenní válka ukázala, jak to skutečně vypadá na Blízkém východě

– Prvně oficiálně použily horkou linku Spojené státy, když se J. F. Kennedy 22. listopadu 1963 stal obětí atentátu. Ze strany Sovětského svazu došlo k prvnímu použití horké linky 5. června 1967 během vypuknutí šestidenní války.

FOTO: Horká linka

Horká linka - Dálnopis z americké strany horké linky – wikipediaHorká linka - Americký prezident Johnson – WikipedieHorká linka - KREML V mOSKVĚ – WIKIPEDIAHorká linka - Letadlo amerického námořnictva nad sovětskou nákladní lodí v době kubánské krize – wikipediaHorká linka - Označení umístění kabelu ve Finsku – wikipedija
Další fotky
Horká linka - Pentagon, okres Arlington ve VirginiiHorká linka - Prezident Kennedy a ministr obrany McNamara – wikipedieHorká linka - Prezident Kennedy s generalitou – wikipedieHorká linka - Předseda rady ministrů Sovětského svazu Nikita Sergejevič Chruščov – wikipedieHorká linka - Raketa země-vzduch S-75 Dvina – stejné byly instalovány na Kubě – wikipedieHorká linka - Rudé náměstí v Moskvě (říjen 1962) – wikipedieHorká linka - Vrtulník amerického námořnictva Seabat nad sovětskou ponorkou B-59 poblíž Kuby (říjen 1962) – wikipedieHorká linka - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Podobné horké linky byly časem zprovozněny i mezi dalšími státy – vroce 1971 mezi Islámábádem (Pákistán) a Novým Dillí (Indie) a v témže roce mezi Soulem (Jižní Korea) a Pchjongjangem (Severní Korea). V roce 2007 to byla horká linka mezi Pekingem (Čína) a Washingtonem (USA).

Včera, 18:22
Letošní dvousté jubileum první dámy naší literatury nás nenechává na pochybách, kým Božena Němcová byla...
Včera, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Včera, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Včera, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
3.6.2020
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
3.6.2020
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
3.6.2020
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
3.6.2020
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
Reklama